Przygotowanie ścian do malowania

 

Od odpowiedniego przygotowania powierzchni ściany do malowania zależy efekt końcowy prac: jednorodność koloru, połysk i trwałość farby. Bez względu na to czy mieszkanie jest nowe i nigdy nie było malowane, czy nie, podłoże powinno być prawidłowo przygotowane.

Co zrobić ze starą farbą?

Jeśli stara farba dokładnie przylega do ścian, nie ma potrzeby jej usuwania, w przeciwnym wypadku konieczne jest jej zeskrobanie szpachelką. Gdy poszczególne fragmenty odchodzą z trudem, powierzchnię można namoczyć wilgotną gąbką. W przypadku nierówności pozostałych po usuwaniu farby ścianę należy wyszlifować papierem ściernym. Jeżeli skrobanie farby nie jest konieczne, ścianę należy dokładnie oczyścić z tłustych zabrudzeń i kurzu gąbką nasączoną letnią wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

Wypełnienie ubytków

Dziury pozostałe po gwoździach czy śrubach wypełnić należy za pomocą gładzi gipsowej rozrobionej w niewielkiej ilości wody (powinna być na tyle gęsta, by nie spływała ze szpachelki). Po jej wyschnięciu chropowatą powierzchnię należy wyszlifować papierem ściernym.

Gruntowanie ścian

Zdarza się, że osoby malujące wnętrza świadomie rezygnują ze stosowania gruntów czy farb gruntujących. Uzasadnieniem jest najczęściej oszczędność pieniędzy oraz czasu. W praktyce oszczędności te mogą okazać się pozorne. Na rynku znaleźć można grunty oraz farby podkładowe. Zadaniem pierwszych jest przede wszystkim wzmocnienie podłoża oraz zmniejszenie jego chłonności. Farby podkładowe (gruntujące) wykorzystujemy głównie w celu wzmocnienia powierzchni, poprawy przyczepności oraz ujednolicenia koloru. Produkty tego typu są szczególnie pomocne podczas malowania ścian pokrytych intensywnymi kolorami – farba podkładowa po prostu je „odcina”, dzięki czemu nie potrzeba kilku warstw nowej emulsji do zakrycia starych barw. Stosowanie gruntów i farb podkładowych w praktyce wiąże się więc ze znacznymi oszczędnościami. Mniejsza chłonność oraz jednolity kolor ścian oznaczają mniejsze zużycie farby nawierzchniowej. Z kolei mocne związanie farby z podłożem sprawi, że nie będziemy się obawiać się łuszczenia powłoki i ponownego remontu.

Malowanie

Dopiero po takim przygotowaniu ścian przystąpić możesz do malowania farbą wierzchnią. Przed należy jednak zastanowić się nad doborem narzędzi oraz rodzajem farby a także kolorem, który najlepiej sprawdzi się w malowanym wnętrzu.