Czym wykończyć podmurówkę?

Podmurówka jest fundamentalnym elementem konstrukcyjnym każdego domu – jest to dolny pas elewacji położony na granicy z gruntem. Osoby, które chcą posiadać piękny dom, dbają nie tylko o to, by podmurówka była solidna, ale również, by była ona wykończona w ciekawy, najlepiej dekoracyjny sposób. Jeśli odpowiednio ją zaakcentujemy, nasz dom zyska dużo bardziej atrakcyjny wizerunek. A jakimi materiałami można wykończyć podmurówkę swojego domu?

Podmurówka jest powierzchnią szczególnie narażoną na różnego rodzaju zniszczenia, działanie czynników atmosferycznych czy też na pleśń i grzyby, dlatego materiały służące do jej wykonania muszą cechować się jak największą odpornością na wyżej wymienione zagrożenia. 

Beton

Jest to najtańsze, a przez to najczęściej wybierane rozwiązanie na wykończenie podmurówki. Najczęściej wykorzystuje się gotowe płytki betonowe zamiast świeżo rozrobionego betonu. 

Klinkier – czyli cegła.

Jest to materiał, który posłuży na lata. Jest to surowiec mrozoodporny, wyróżniający się niską nasiąkliwością, jest więc odporny na wodę. Tańszą alternatywą są płytki klinkierowe, mają one jednak nieco gorsze właściwości. Klinkier występuje w wielu kolorach – od tradycyjnej ceglastej czerwieni, przez brązy, granaty i czerń, po piaskowe odcienie żółci do bieli.

Kamień

Te najtwardsze, np. granit, bazalt, w ogóle nie przepuszczają wody i są całkowicie mrozoodporne. Podobnie jak klinkier stanowią rozwiązanie na długie lata. Do wykończenia podmurówki można wykorzystać też płytki kamienne.

Tynk mozaikowy 

To świetny wybór dla osób, które cenią sobie ciekawe efekty dekoracyjne.
Tynki mozaikowe to jedna z odmian tynków akrylowych – ich bazę stanowi żywica akrylowa połączona z barwionym kruszywem. Stosuje się je głównie do dekoracji detali architektonicznych w postaci cokołów, podmurówek czy wiatrołapów. Posiadają one atrakcyjne właściwości: zmniejszają nasiąkliwość ścian, a ponadto są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Jednocześnie ogromny wybór kolorów oraz rodzajów kruszywa umożliwia tworzenie bardzo estetycznych kompozycji na elewacji. Tynk mozaikowy jest na tyle lekki, że może być używany do systemów dociepleń stosowanych na podmurówkach.