Nowoczesna lamperia ekologiczna

Lamperia, czyli dolna część ścian zabezpieczona przed zabrudzeniami ozdobiona najczęściej kamieniem lub drewnem, najtańszym sposobem na wykonanie lamperii jest zwykle pomalowanie ściany farbą olejną. Po kilku latach nawet farba olejna nie uchroni lamperii przed stopniowym niszczeniem. Lamperia olejna traci swój blask, na jej powierzchni można zauważyć drobne uszkodzenia, kolory stają się spłowiałe, natomiast usunięcie takiej lamperii jest uciążliwe i trudne. Na szczęście jest sposób na to, by na miejscu starej lamperii, w łatwy sposób uzyskać nową – ekologiczną. 

Zastosowanie ekologicznej lamperii

Ekologiczny system do renowacji lamperii pozwala w wygodny sposób uzyskać nową, estetyczną powłokę, dzięki której powstanie doskonałe i harmonijne połączenie matowej ściany z ozdobną lamperią. Zastosowanie ekologicznej lamperii jest jednak szersze, gdyż można stosować ją także tam, gdzie wcześniej mieliśmy ściany pomalowane farba emulsyjną. Pomoże to zarówno zabezpieczyć ściany przed zabrudzeniami i zniszczeniami, jak i wpłynie pozytywnie na ich estetykę.

Z czego składa się ekologiczna lamperia?

W skład tego systemu wchodzi kilka substancji pomocnych w uzyskaniu trwałej oraz estetycznej lamperii. Podstawą jest tu specjalny grunt, który wpływa na zwiększenie przyczepności, akrylowa emulsja matowa przeznaczona do ścian, lakier lamperyjny, którego zadaniem jest utworzenie nienasiąkliwej powłoki oraz efektu satynowego połysku. A jeśli nałożymy go na matową farbę, to dodatkowo jej kolor stanie się efektownie dosycony – dzięki temu możemy pozyskać doskonałą harmonię między kolorystyką farby emulsyjnej a lamperią.

Renowacja starej lamperii

Renowację starej lamperii należy rozpocząć od zmatowienia jej powierzchni za pomocą papieru  ściernego oraz zaszpachlowaniu ubytków. Następnym krokiem jest nałożenie ścianę warstwy Gruntu Szczepnego, który poprawi przyczepność do podłoża pomalowanego wcześniej farbą olejną. Następnie należy zaaplikować kolejną warstwę akrylowej farby. Po wyschnięciu ściany można pomalować ją Lakierem Lamperyjnym. Podczas pracy nie powinno się robić przerw – lakier należy zawsze nakładać w jednym cyklu roboczym (czyli łącząc „mokre z mokrym”). Wszelkie poprawki na wyschniętym już lakierze będą widoczne jako defekty powłokowe.
 
Ekologiczna lamperia to rozwiązanie, które charakteryzują się szybkim i łatwym wykonaniem. Już następnego dnia można cieszyć się piękną i nowoczesną lamperią, i to bez przykrych zapachów unoszących się przez wiele dni.