Budowa domu na skarpie – wszystko co musisz wiedzieć

?>

Budowa domu na górce – czy jest bezpieczna? Jednym ze sposobów budownictwa jest budowa domu na skarpie. Mimo że taka budowa wymaga nieco więcej wysiłku, niż budowa domu na terenie płaskim, to inwestycja ta, jest warta zachodu,  dla spektakularnego efektu.  Jeśli posiadasz ten rodzaj działki, to warto już na samym początku zasięgnąć informacji, jak wygląda budowa domu na zboczu. Jakie są jej koszty, wady, zalety i jaki fundament do budowy domu na skarpie należy wykonać.

Budowa domu na skarpie – koszty

Pierwszym etapem budowy domu na skarpie powinno być uzyskanie warunków zabudowy z właściwego starostwa powiatowego – zawarte są w nich takie informacje jak liczbę kondygnacji, kąt nachylenia dachu, czy powierzchnia zabudowy. Na ich podstawie architekt wykonuje projekt domu, który może dopasować do okolicznej architektury oraz do wymagań inwestora. W zależności od zakresu prac, jakie należy wykonać, koszty projektu domu mogą zaczynać się w okolicach 3500 zł, jeśli jest to projekt typowy oraz koszty adaptacji. Natomiast aktualne koszty wykonania odwiertu podczas badań geologicznych to 500 zł. Pozostałe szczegóły kosztorysu, zarówno materiału, jak i robocizny wykonuje się na podstawie aktualnych cen w danym miesiącu.

Budowa domu na skarpie to koszty, które należy oszacować już na początku drogi związanej z inwestycją. Jeśli kosztorysant posiada projekt z pozwoleniem na budowę, już na tym etapie może wykonać kalkulację budowy domu, począwszy od wykonania fundamentu do budowy domu pod klucz.

Jak zbudować dom na skarpie?

Przede wszystkim należy zacząć od badań gruntu. Kiedy konstruktor wykona obliczenia konstrukcyjne architekt może na ich podstawie rozplanować budowę fundamentu. Kolejnym etapem jest dobór ekipy budowlanej – im bliżej się ona znajduje, tym mniejsze będziemy ponosić koszty zakwaterowania oraz dojazdów.

Jaki fundament do budowy domu na skarpie?

Fundament domu na skarpie powinien być dostosowany do nachylenia terenu, przy czym należy pamiętać o posadowieniu terenu oraz jaką zastosować głębokość posadowienia. Jaki możemy zastosować fundament pod budowę domu na skarpie? Do wyboru mamy fundament schodkowy lub wykonanie wysokich ścian fundamentu. Ten pierwszy charakteryzuje się wykonaniem stopni – ich poziom zmienia się stopniowo w porównaniu do nachylenia terenu. Drugi ma na celu dodatkowo usztywnić wieniec. Jaki fundament wybierzemy zależy od badań geologicznych oraz badań konstruktora.

Dom na skarpie z tarasem

Budowa domu na skarpie, oprócz nakładu pracy, może mieć również zalety. Jedną z nich może być taras. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie tarasu naokoło domu. Innym sposobem jest wyodrębnienie części fundamentu na taras – wówczas taki taras ma dodatkowe zalety. Posadowiony znacznie wyżej zapewnia nam dużo większy horyzont oraz umili poranną kawę. Jaki możemy wykonać taras w domu na skarpie?

  • naturalnie położony taras o dużym nachyleniu terenu,
  • taras poniżej poziomu ziemi,
  • wykonanie tarasu na płaskim terenie przy użyciu betonowej ściany oporowej.

Niezależnie od tego, jaki sposób na wykonanie tarasu w domu na skarpie wybierzemy, może urozmaicić nasz ogród.

Budowa domu na skarpie – zagrożenia

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na fundamenty. To na nich opiera się cały budynek. Bez poprawnie wykonanych fundamentów dom może się osunąć. Należy również zbadać stateczność samej skarpy. Kiedy występują ruchy i przesunięcia ziemi, na takim podłożu nie należy stawiać żadnych budynków – może stanowić to zagrożenie. W tym celu należy wykonać badania geologiczne, wówczas będziemy mieć pewność, czy budowa domu na skarpie będzie możliwa.

Aby uniknąć zagrożeń podczas budowy domu na górce dodatkowym rozwiązaniem może być zastosowanie murów oporowym, kotew lub pali, jednak jest to kosztowny wydatek i warto się zastanowić, czy aby na pewno stawiać budynek w tym miejscu.

Czy budowa domu na skarpie jest bezpieczna?

Budowa domów na skarpie wykonywana jest od setek lat. Powstają coraz to nowe budowy domów na zboczach. Jednak należy zwrócić uwagę na niebezpieczne skarpy, które mogą powodować osuwiska zbocza. Dzięki badaniom geologicznym będziemy wiedzieć, czy budowa domu na skarpie będzie bezpieczna.

Jak zabezpieczyć dom na skarpie?

Budowa domu na zboczu może stanowić pewne zagrożenia, jednak przy zachowaniu ostrożności, wykonaniu badań geologicznych i zastosowaniu odpowiednich procedur jesteśmy w stanie zabezpieczyć dom na skarpie. Możemy to zrobić przez zmniejszenie kąta nachylenia stoku, przez podparcie nasypem, stosując mur oporowy, kotwy lub pale. W ten sposób można wzmocnić teren i zabezpieczyć go przed osuwaniem się.

Budowa domu na skarpie – zalety

Oprócz uroków wizualnych, budowa domu na skarpie może mieć praktyczne zalety. Przede wszystkim jest to duża piwnica – w części możemy zaplanować garaż lub siłownię, a dodatkowym elementem architektury mogą być schody łączące kaskadowe fragmenty bryły domu.