Zasobniki i wymienniki do ciepłej wody użytkowej – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

?>

Wielkość zbiornika, jakość użytych materiałów oraz wszelkie gwarancje i poręczenia od producentów – podczas kupna zasobników i wymienników to na te rzeczy warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Czy istnieją jeszcze jakieś dodatkowe informacje, które pomogą w procesie kupna? 

Jak dobrać zasobnik i wymiennik do ciepłej wody użytkowej?

Dobranie zasobnika C.W.U. oraz wymienników wcale nie jest tak prostym zadaniem. Pod uwagę należy wziąć szereg różnych czynników, które będą ostatecznie wpływać na działanie i efektywność urządzenia. Mowa o:

  • wielkości zbiornika – musi on zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody dla domu lub firmy, więc istotne będzie jego dobranie z uwzględnieniem ilości osób znajdujących się na terenie nieruchomości;
  • materiałach użytych podczas produkcji obu produktów – niektóre trzymają lepiej ciepło, a inne są trwalsze. Przyszły właściciel powinien zapoznać się z dokładną specyfiką ich działania;
  • stopniu izolacji – im wyższa, tym lepsza. Pomaga ona w zmniejszeniu kosztów energii poprzez utrzymywanie przechowywanej wody w optymalnej temperaturze;
  • gwarancjach i poręczeniach – producent, który jest dumny ze swojej towarów, jest w stanie za nie odpowiadać wtedy, gdy przestają być sprawne.

Klienci, którzy wcześniej wykonają trochę badań samemu, biorąc pod uwagę wymienione czynniki, mogą być pewni, że otrzymają produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. 

Rodzaj zasobników do ciepłej wody – czym się różnią? 

Istnieje kilka typów zasobników ciepłej wody. Wszystkie mają swoje zalety oraz wady, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z ich specyfiką.

  • Jednostki tradycyjne – metalowe lub stalowe i pokryte szkłem, ogrzewane elektrycznością lub gazem. Wymagają okresowej konserwacji ze względu zbierającego się w środku osadu, ale ich cena początkowa jest najniższa.
  • Modele o wysokiej wydajności – mają dobrze izolujący ciepło zbiornik, więc są oszczędne w użyciu. Za nie trzeba zapłacić więcej.
  • Bezzbiornikowe podgrzewacze wody – podgrzewają wodę na żądanie, przy użyciu gazu lub energii elektrycznej. Dostarczają gorącą wodę natychmiast, ale mają ograniczony przepływ, więc sprawdzają się tylko w mniejszych przestrzeniach.
  • Zbiorniki słoneczne – są drogie w instalacji, ale wykorzystują energię słoneczną, a nie elektryczną. 

Wymienniki C.W.U. – rodzaje

Na rynku dostępne są wymienniki:

  • z jedną lub dwoma wężownicami;
  • z grzałką elektryczną;
  • do pompy ciepła.

Najważniejszym krokiem jest prawidłowe uwarunkowanie działania obu urządzeń od preferowanego źródła energii. Następnie istotna jest pojemność, jakość i trwałość, a potem wszelkie zapewnienia producenta.

Tekst przygotowany z Partnerem serwisu https://thermoval.pl/