Co pierwsze malowanie ścian czy układanie płytek? Kolejność działań podczas remontu

?>

Podczas budowy czy remontu domu lub mieszkania ważne jest, by zachować właściwą kolejność prac wykończeniowych. Zastanawiasz się co pierwsze malowanie ścian czy układanie płytek? O ile niektóre aspekty tego zagadnienia wydają się oczywiste, o tyle inne, nie wiedzieć czemu, wzbudzają wiele wątpliwości. Sporo osób zastanawia się np. od czego zacząć generalny remont – najpierw ściany czy podłoga? Czy istnieją przypadki, w których korzystna może okazać się decyzja o odwróceniu kolejności prac? Przeczytaj ten artykuł, a pozbędziesz się tego typu dylematów!

Budowa i generalny remont – najpierw ściany czy podłoga?

W przypadku budowy domu od zera, pierwszą rzeczą, jaka pojawia się na działce, jest ława fundamentowa, na której powstają ściany zewnętrzne i nośne. Teoretycznie, ściany działowe (zarówno te z cegły czy pustaków ceramicznych, jak i z płyt kartonowo-gipsowych czy OSB), mogą pojawić się na dalszych etapach budowy. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by skonstruować je i wykończyć już po wykonaniu wylewki.

Najlepsza kolejność prac wykończeniowych

W praktyce jednak, znacznie lepiej sprawdza się inna kolejność. Ściany wewnątrz budynku dobrze jest wznieść, uzupełnić planowanymi instalacjami oraz wykończyć tynkiem jeszcze przed wykonaniem wylewki. Do zalet takiego rozwiązania należą:

  • Szybsze tempo tynkowania ścian – nie trzeba skupiać się na ich dolnych, stykających się z fundamentem obszarach, ponieważ zakryje je zaplanowana na później wylewka;
  • Redukcja czasu sprzątania po tynkowaniu – wykonując prace w tej kolejności, nie trzeba usuwać z wylewki powstałych przy tynkowaniu ścian plam;
  • Możliwość natychmiastowego przystąpienia do prac nad wylewką – bez konieczności oczekiwania na wyschnięcie tynku nałożonego na ściany.

Malowanie ścian – przed czy po panelach i parkiecie?

Gdy ściany i wylewka wyschną, można zająć się wykończeniem ścian przy pomocy gładzi gipsowych, a także – malowaniem ich na wybrany kolor. Podłoga, tj. panele, parkiet, płytki oraz listwy wykończeniowe, powinna zostać zamontowana na koniec. W przeciwnym wypadku, zaplami się gipsem lub farbą, które będzie trzeba z niej usunąć, tracąc przy tym czas i mnóstwo nerwów. Choć można tego uniknąć wykładając podłogę folią malarską, jej zakup jest niepotrzebnym, dodatkowym kosztem, a ponadto – nie należy do ekologicznych.

Co pierwsze – malowanie ścian czy układanie płytek?

Co jednak, jeśli chce się pokryć jedną część ściany farbą, a drugą płytkami? Jaka jest najlepsza kolejność prac wykończeniowych w tym przypadku? Nie powinno dziwić, że i tutaj należy najpierw pomalować jeden fragment ściany, a następnie pokryć płytkami drugi. Malowanie ścian po ułożeniu na nich płytek, będzie bardziej czasochłonne z uwagi na konieczność bardzo precyzyjnej przy liniach styku ściany malowanej z powierzchnią pokrytą płytkami, które trzeba będzie bardzo dokładnie wykończyć przy pomocy małego pędzelka. 

Niezależnie od tego, jaką kolejność wykonywania ww. prac się wybierze, należy szczególnie uważać na to, by nie pochlapać wykończonego już fragmentu ściany klejem lub farbą. Można go oczywiście pokryć wspomnianą już folią malarską celem zabezpieczenia przed plamami. Jeśli się tego nie zrobi, po zakończeniu malowania czy układania płytek na ścianie, należy bezzwłocznie usunąć powstałe podczas pracy plamy. Nie można doprowadzić do ich zaschnięcia, które może być opłakane w skutkach.

Jaka kolejność układania płytek – ściana czy podłoga jako pierwsza?

Proponowana kolejność prac wykończeniowych sprawdza się również podczas remontów kuchni i łazienek, w których zarówno ściany, jak i podłogi, pokrywa się zazwyczaj płytkami. Każdy glazurnik zapytany o to, jaka kolejność układania płytek – ściana czy podłoga najpierw, jest właściwa, odpowie, że prace należy zacząć od układania płytek na ścianach.  

Jedynym niuansem, o jakim można nie wiedzieć, jest to, że układanie płytek na ścianie należy rozpocząć od drugiego rzędu od dołu. Pierwszy układa się na sam koniec, już po montażu płytek podłogowych – jego wcześniejsze ułożenie może doprowadzić do braku możliwości właściwego wypoziomowania podłogi.

Podsumowanie: Co najpierw – ściany czy podłoga?

Reasumując, właściwa kolejność prac wykończeniowych to taka, w której tynkowanie, malowanie i układanie płytek na ścianach wykonuje się jako pierwsze, a podłogę jako ostatnią. Zasada ta sprawdza się również w przypadku usuwania wcześniejszych wykończeń przed remontem (np. zeskrobywania starej farby czy demontażu parkietu). Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której ściana i podłoga ma być wykończona płytkami – wtedy pierwszy rząd płytek od podłogi układa się na koniec.