Czy dom parterowy jest tańszy w budowie?

?>

Stoisz przed decyzją jaki dom wybudować? Zastanawiasz się czy dom parterowy jest tańszy w budowie? Odpowiadamy!

Projekt domu nie tylko musi spełniać nasze oczekiwania, lecz także metraż musi być dopasowany do ilości mieszańców, pasji, a także pracy. W momencie, gdy mamy dzieci to powinniśmy pomyśleć o pokoju dla nich natomiast w przypadku dorosłych powinny być to sypialnie połączone z gabinetem.

Są to wskazówki, którymi powinniśmy się kierować tworząc projekt domu. Jednak, czy potrzebny nam jest dom piętrowy, czy nie lepiej postawić na do niedawna popularny parter, w którym mieszkały rodziny 3-4-osobowe? Czy dom parterowy jest tańszy w budowie? Na te, czy inne pytania znajdziesz odpowiedź czytając ten artykuł.

Dom parterowy czy piętrowy? który jest tańszy w budowie?

Który dom jest tańszy parterowy czy piętrowy? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć mówiąc wprost, który z wariantów będzie lepszy i tańszy, gdyż zależne jest to od kilkunastu ważnych czynników. Może się zdarzyć sytuacja, w której  jeden wariat będzie droższy od drugiego. Cena tak naprawdę zależna jest od zastosowanych rozwiązań.

Jeśli decydujemy się na dom parterowy to liczba sąsiadujących ze sobą pomieszczeń będzie większa, przez co z automatu zwiększy się powierzchnia oraz koszty, gdyż będziemy musieli zużyć większą ilość materiału na stworzenie fundamentów, dachu i ewentualnie piwnicy. Dodatkowo jeśli chcemy, aby w każdym pomieszczeniu dostęp do światła był swobodny, łatwy. To cały budynek musi przybrać kształt, bryłę liter takich jak: L,T,U,H, przez co liczba ścian wewnątrz domu znacząco zwiększa się co również ma związek z rosnącymi koszami budowy.

Z kolei niektóre wydatki w przypadku domu parterowego będą mniejsze. Niższy np. jest koszt wykonania stropu, ponieważ zamiast stropu wylewanego, czy gęstożebrowego możemy pokusić się o zastosowanie stropu drewnianego lub podjąć decyzję o jego rezygnacji. Budynek, który nie ma stropu często ma dach skośny, który podnosi walory estetyczne domu. Również ominą nas takie błahe, ale jednak ważne wydatki jak rusztowanie, gdyż jego wysokość będzie niska lub w ogóle nie będziemy go potrzebować.

Dom parterowy wady i zalety    

  1. Spójność z ogrodem

Dom parterowy, który odznacza się lepszą przyczepnością gruntową szybciej zrośnie się z krajobrazem tworząc w ten sposób przepiękne tło zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo, gdyż budynek od strony ulicy nie będzie w pełni widoczny.

  1. Brak schodów

W domach parterowych często stosuje się taki zabieg jak np. część sypialni, która zlokalizowana jest zaraz pod sufitem. Najczęściej znajduje się tam komoda, szafka nocna i łóżko. W ten sposób pokonując 5 schodów nie zmęczymy się, a będziemy mieć ciekawy efekt wizualny, który jednocześnie sprawi, że wykorzystamy w pełni wolną przestrzeń w danym pomieszczeniu. Podobne zabiegi stosuje się dorabiając schody do lekko podwyższonego tarasu, który razem z domem parterowym tworzą całość. Dodatkowo ściana, która znajduje się zaraz obok schodów może być pretekstem do montażu małych lampek z czujnikiem ruchu.

Dom parterowy czy z poddaszem? – koszt budowy  

Wszystko zależne jest od trybu życia każdego z domowników i celu, do którego dąży każdy z nich. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że rozbudować dom parterowy będzie nam trudniej, gdyż musimy mieć odpowiednio dużą działkę na, której po postawieniu budynku zostanie wolny teren. Ściany domu parterowego nie są w stanie udźwignąć ciężaru, jaki generowany jest przez dobudowane ściany. Możemy więc mieć do czynienia z pękającymi ścianami, czy z odchodzącym tynkiem na suficie.

Jeśli jednak stawiając dom nie myślimy o przyszłościowej jego rozbudowie to rozwiązanie, jakim jest poddasze będzie dla nas lepsze i  tańsze, gdyż za ogrzewanie zapłacimy mniej. W momencie kiedy planujemy zamieszkać wraz z osobami, które są już na emeryturze to na poddaszu będziemy w stanie wyznaczyć strefy, które sprawią, że każdy będzie miał swój kąt. Ciekawym rozwiązaniem może być także budowa poddasza, które przez jakiś czas będzie nieużytkowe w ten sposób w momencie, gdy pojawi się dziecko to będziemy mogli w łatwy i szybki sposób przygotować dla niego pokój, który wraz z jego rozwojem może zmieniać swoje przeznaczenie z dziecięcego konta na sypialnie i gabinet dla nastolatka i osoby dorosłej.

Jaki dom jest najtańszy w budowie?

Z roku na rok coraz bardziej na popularności zyskują jedne z tańszych domów są to domy do 35 mkw. Fakt są one małe, lecz możemy również w tym przypadku wykorzystać miejsce, które mamy do dyspozycji na poddaszu. Przez co np. na dole może znajdować się salon, a na górze sypialnia z łóżkami, komodą i szafką nocną. Tego typu domy możemy wznosić bez pozwolenia mając jedynie załatwione zgłoszenie. Najlepiej, aby całość była wykonana z drewna, gdyż materiał ten odznacza się większą przyswajalnością temperaturową, dzięki czemu z łatwością oszczędzimy na ogrzewaniu. Również i będziemy w stanie oszczędzić na materiałach, gdyż na budowę domu pójdzie ich znacznie mniejsza ilość. Dodatkowo drewno w porównaniu do innych materiałów jest tańsze.