Czy kominek otwarty jest wydajnym sposobem ogrzewania?

?>

Planując sposób ogrzewania domu, zastanawiamy się nad wykorzystaniem do tego celu kominka. Pytaniem jest tylko, czy ma to być kominek zamknięty, czy otwarty. Głębiąc temat, szybko dochodzimy do wniosku, że kominek otwarty nie nadaje się, jako główny i jedyny sposób ogrzewania. A jest ku temu wiele powodów.

Czy otwarty kominek jest bezpieczny?

Kominki otwarte zużywają bardzo dużą ilość powietrza z pomieszczeń, w których są rozpalane. Z tego też powodu zmuszeni jesteśmy do doprowadzenia sporej ilości świeżego powietrza do tych miejsc. Uzyskanie wyjątkowo sprawnej wentylacji wymusza na nas remont tych systemów, gdy zamieszkujemy w starszych domach lub wzięcie ich pod uwagę przy budowie nowego domu jednorodzinnego.

Choć palenie w otwartym kominku jest przyjemnością, to niesie ze sobą szereg zagrożeń. Możliwe jest bowiem wypadnięcie rozpalonego drewna z obrębu paleniska, co niesie zagrożenie pożarowe i konieczność stałego doglądania ognia. Ponadto palenie w takich kominkach w czasie zimy może prowadzić do znacznego wychłodzenia się pomieszczeń mieszkalnych. Mieć działanie wręcz przeciwne do planowanego, dlatego, że wydajna wentylacja zapewni wyjątkowy, ogromny dopływ powietrza przynosząc ze sobą mroźny chłód zimy panującej na zewnątrz budynku mieszkalnego.

Kominki otwarte może i są jedną z wyjątkowo romantycznych i podnoszących jakość aranżacji pomieszczenia, dodatków, ale z pewnością nie zapewnią ciepła, na którym nam zależy.