Spawanie laserowe uważane jest za najwydajniejszą formę łączenia elementów obrabianych. Wykorzystanie wiązki światła do precyzyjnego spajania materiałów sprzyja zwiększeniu wydajności i jakości w firmach produkcyjnych. Jakie materiały można spawać przy użyciu tego typu urządzenia? Poznaj więcej szczegółów!
Jak działa spawarka laserowa?
Zanim przejdziemy do omówienia rodzajów materiałów obrabianych laserowo, warto omówić ten typ urządzeń. Otóż spawarki laserowe wykorzystują skoncentrowaną wiązkę światła o jednej barwie i stałej długości fali, co powoduje powstanie energii o wąskim zakresie oddziaływania na materiał. Dzięki temu łączenie metali czy innych tworzyw przebiega przez powstanie głębokiej spoiny. Precyzyjny wpływ wiązki lasera na materiał uniemożliwia odkształcenia i uszkodzenia przy jednoczesnym stworzeniu niezwykle trwałego szwu.
Jakie materiały można łączyć spawarkami laserowymi?
Nie da się ukryć, że spawarka laserowa do metalu jest najpopularniejszym rodzajem tego typu urządzenia. Można ją wykorzystać do łączenia:
- stali węglowej;
- stali nierdzewnej;
- aluminium;
- miedzi;
- mosiądzu;
- brązu;
- tytanu.
Co równie istotne spawarki laserowe można stosować do łączenia metali szlachetnych. Powszechnie wykorzystywane są do obróbki złota, platyny czy srebra. Po odpowiedniej modyfikacji aparatu optycznego spawarki oraz samego materiału podstawowego tego rodzaju maszyny wykonują również obróbkę tworzyw sztucznych takich jak PP, PS, PC, ABS, PA, PMMA, POM, PET i PBT.
Dlaczego warto korzystać ze spawarki laserowej do metalu?
Istnieje wiele zalet stosowania spawarki laserowej. Przede wszystkim zapewnia ona największą precyzję łączenia elementów spośród wszystkich dostępnych metod spawania. Strefa wpływu ciepła jest minimalna, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej głębokości spawu. To oznacza zmniejszenie oddziaływania energii cieplnej na dalsze fragmenty materiału i uniknięcie ich odkształcania czy uszkodzenia.
Skoncentrowana wiązka laserowa najczęściej nie wymaga też spawania w osłonie. Można w pewnych sytuacjach wykorzystywać gaz obojętny (CO2), jednak jest on stosowany jedynie w wąskim zakresie spawanych materiałów. Co ważne z punktu widzenia jakości i wydajności, spawarka laserowa do metalu charakteryzuje się powtarzalnością w generowaniu energii cieplnej. Materiał jest łączony precyzyjnie, niezwykle solidnie i bez konieczności poddawania go dalszym procesom obróbki. Oszczędza to czas potrzebny na przygotowanie produktu i pozwala na wykonanie w tym samym czasie większej ilości elementów.
Ostatecznie warto pamiętać też o kosztach. W porównaniu do innych metod spawania takich jak MIG/MAG, TIG, czy plazma spawanie laserowe nie podnosi kosztów produkcji. Jest ono porównywalne z wcześniej wymienionymi sposobami łączenia metali i tworzyw pod względem nakładów pieniężnych.
Wybierz spawarki laserowe od sprawdzonego producenta!
Duże znaczenie dla jakości i wydajności produkcji ma korzystanie z renomowanych spawarek laserowych. Dlatego zainwestuj w urządzenia, które nie zawiodą Cię w żadnej sytuacji i pozytywie wpłyną na jakość realizowanej pracy. Skorzystaj z oferty producenta maszyn spawalniczych, który cieszy się zaufaniem przedsiębiorców.