Elektrycznie pompy zatapialne oraz ogrodowe pompy powierzchniowe

?>

Elektryczne pompy zatapialne (zanurzeniowe), jak wskazuje ich nazwa, zanurza się pod powierzchnię wody. Służy z reguły do przepompowywania wody. Należy wiedzieć, że ich konstrukcja jest hermetyczna, bowiem silnik pracuje na warunkach pełnego zanurzenia. Pompa musi się stale znajdować poniżej lustra wody. Pompy zatapialne sprawdzą się w każdym zbiorniku wodnym, którego głębokość umożliwi ich pełne zanurzenie. Na króciec tłoczny pompy nakłada się na przykład wąż ogrodowy i wraz z przewodem zasilającym pompę opuszcza się na dno zbiornika. Wysokość podnoszenia wody pomp zatapialnych jest większa niż powierzchniowych. Są to również urządzenia znacznie wydajniejsze, bowiem potrafią przepompować 200-300 litrów wody na minutę.

Pompa zanurzeniowa

Pompa zanurzeniowa przyda się także, kiedy podczas ulewy woda deszczowa zaleje najniżej położone części domu (piwnicę lub garaż) albo kiedy trzeba będzie szybko opróżnić basen lub oczko wodne bądź przepompować wodę ze zbiornika na deszczówkę. Pompa zatapialna jest zaopatrzona w wyłącznik zamontowany na pływaku, który zapobiega pracy urządzenia na sucho, i wyłącznik termiczny wyłączający silnik pompy, gdy wystąpi zagrożenie jego przegrzaniem. W razie opróżnienia ujęcia (studni, zbiornika) z wody pompa automatycznie się wyłączy. Niektóre typy pomp zatapialnych mają więcej niż jedną funkcję pracy, na przykład auto i manual. Pracę takiego urządzenia użytkownik może nadzorować (jeżeli uzna, że jest to konieczne) ale nie musi. Warto dodać, że pompy zanurzeniowe, zgodnie z przeznaczeniem, dzieli się na urządzenia do wody czystej i brudnej.

Pompa powierzchniowa

Natomiast samozasysające pompy powierzchniowe są bardzo często wykorzystywane w ogrodach do podlewania roślin oraz czerpania wody do rozmaitych prac porządkowych. Są to konstrukcje stosunkowo tanie, niewielkich rozmiarów, zasilane elektrycznie ze standardowego gniazdka 230 V. Woda może być przez nie tłoczona z wydajnością około 50-60 litrów na minutę. Pompy tego typu nie trzeba zalewać. Odpowietrza się sama – najpierw wypompowuje powietrze z obudowy oraz węża ssącego, a następnie zasysa tam wodę. Dzięki temu może być zainstalowana poza studnią. Pompa powierzchniowa sprawdzi się podczas pobierania wody z rzeki, stawu, oczka wodnego i innych naturalnych lub sztucznych zbiorników, na przykład z beczki na deszczówkę lub basenu kąpielowego. Można nią zasysać wodę z kopanej studni kręgowej.