Ewolucja szalunków budowlanych – od tradycji do innowacji

?>

Szalunki budowlane to inaczej deskowanie. Jest to jeden z ważniejszych elementów budowy, zarówno domu, jak i budynków użytku publicznego. Wbrew pozorom ta metoda znana jest już od wielu lat. Dziś przedstawimy Wam historię i ewolucję szalunków budowlanych.

Szalunki budowlane – historia w pigułce

Historia szalunków budowlanych jest naprawdę długa. Zdecydowanie dłuższa niż betonu, który zaczęto wykorzystywać w budownictwie dopiero od połowy XIX wieku. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd tak naprawdę wzięły się szalunki budowlane? Wiele osób sądzi, że technologia deskowań sięga lat 50-tych XX. wieku. Ale nie jest to do końca prawda. Otóż deskowanie było już znane w 1357 r., a mianowicie wtedy rozpoczęto budowę Mostu Karola w Pradze. Data nie jest przypadkowa, a mianowicie 10 lipca 1357 r. nastąpiła koniunkcja Słońca z Saturnem, co miało przynieść szczęście. W XIV wieku wznoszono drewniane szalunki. Oczywiście nie były one bardzo precyzyjne, za to na nich układano bloki wycięte z kamienia i rzeczywiście budowniczy stawiali tutaj na dużą dokładność. Przez te wszystkie lata, a raczej wieki, na szeroką skalę wykorzystywano szalunki ścienne, przy czym ich rozwój nastąpił w latach 50-tych XX. wieku. Trzeba wiedzieć, że wtedy montowano szalunki z przetartych desek, a następnie betonowano elementy. Budowle z tamtego okresu cechują naprawdę doskonałe parametry wytrzymałościowe. Konstrukcje są wodoszczelne. Chyba nikogo nie zaskoczymy też stwierdzeniem, że wciąż cenione są za naprawdę świetne parametry. Wiele budynków z tamtego okresu służy jako budynki użytku publicznego.

Szalunki budowlane – jak dalej rozwijała się technologia?

W latach 60-tych nastąpiła epoka prefabrykacji. Rzeczywiście na szeroką skalę wznoszono budynki z wielkiej płyty, co można zauważyć jeszcze w wielu miastach Polski, gdyż osiedla pochodzą właśnie z tego okresu. Również wtedy wykonywano szalunki, uznając je za niezbędne. Najbardziej technologia budowlana rozwinęła się w latach 70-tych. Właśnie wtedy zaczęto wykonywać systemy szalunkowe wielokrotnego użytku. Do tej pory szalunki wykorzystywano jednokrotnie, następnie uważano, że nie nadają się do ponownego użycia. W dużej mierze wynikało to z faktu, że szalunki były wykonywane z niskiej jakości drewna.

Natomiast w latach 70-tych powstały systemy, które rzeczywiście można było wielokrotnie używać na budowach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wykonywano je nie tylko z dobrej jakości drewna, ale też z kompozytów tworzyw sztucznych. W Polsce nadal budowano budynki z wielkiej płyty jednak, aby przyspieszyć prace, ale też ograniczyć koszty, zaczęto wykorzystywać szalunki wielokrotnego użytku. Do tego wszystkiego używano transportu ciężkiego i to na szeroką skalę, co także przyspieszało pracę, podobnie jak fakt, że przy wylewaniu betonu zaczęto używać pomp, a następnie dodawać do betonu domieszki różnych materiałów, by osiągnąć określone parametry techniczne.

Szalunki obecnie – nowoczesne szalunki FW System

XXI wiek to kolejny rozwój branży budowlanej. Trzeba przyznać, że rzeczywiście wciąż tworzy się nowoczesne rozwiązania, dzięki którym zyskuje się szybkość pracy. Aktualnie szalunki dostosowywane są do indywidualnych konstrukcji. Można wykonywać naprawdę skomplikowane konstrukcje. Na pewno doskonale sprawdza się sklejka szalunkowa, która jest relatywnie tania, a przy tym mocna. Płyta i sklejka szalunkowa wykorzystywane są w systemach szalunkowych. Na pewno możemy Wam polecić produkty FW System i system szalunków ściennych Optima oraz Optimax. W ramowych deskowaniach stropowych dostępne są płyty szalunkowe okute i nieokute, które można dopasować do potrzeb i danej realizacji budowlanej. Ponadto można zdecydować się na aluminiowe szalunki stropowe FW-TOP. Wszystkie produkty spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe i wytrzymałościowe. Warto zwrócić uwagę, że np. sklejka szalunkowa jest dobrze zabezpieczona przed wilgocią. Ważną rolę odgrywają także szalunki ścienne, które są wielokrotnego użytku. Inwestując w nie, można ograniczyć koszty budowy, ale też przyspieszyć pracę. Doskonale zabezpieczają one zbrojenie, a także świeży beton. Bez obaw można wykorzystać je do najbardziej skomplikowanych konstrukcji budowlanych. Zatem warto sprawdzić ofertę FW System już teraz! W razie pytań czy wątpliwości możesz liczyć na fachową poradę.