Jak ożywić wystrój domu dzięki nowoczesnej elektronice?

?>

Wzbogacenie domu o inteligentne funkcje nie wymaga zaawansowanych remontów ani kosztownych inwestycji. Zobacz inspiracje, które wdrożysz samodzielnie.

Współczesne domy i mieszkania ożywają za sprawą nowinek technologicznych. Zaawansowane możliwości sterowania np. oświetleniem, roletami okiennymi czy systemem nawadniania roślin stają się codziennością, wpływając nie tylko na komfort, ale i walory estetyczne wnętrz. Nowoczesną elektronikę można wykorzystać w dziesiątkach codziennych sytuacji, począwszy od wspomnianych funkcji sterowania, poprzez odczytywanie sygnałów z zamontowanych w domu i wokół niego czujników, aż po prezentowanie bieżących informacji pobranych z Internetu. Co więcej – na wyciągnięcie ręki dostępne są rozwiązania, dzięki którym innowacyjne gadżety nie tylko ułatwiają i uprzyjemniają codzienne życie, ale także stanowią ozdobę wnętrz. Wielka w tym zasługa nowoczesnych wyświetlaczy dotykowych, przeznaczonych do stosowania w amatorskich projektach.

Raspberry Pi, czyli klucz do projektowego sukcesu

Fakt, że każdy miłośnik nowych technologii może dziś zbudować imponujące urządzenia elektroniczne, możliwy jest dzięki niewielkich rozmiarów minikomputerom. Niektóre platformy tego typu – jak Raspberry Pi – stały się popularne na całym świecie i doczekały się setek przykładowych projektów, tworzonych oraz udostępnianych przez społeczność ich wielbicieli. Dzięki temu projektów nie trzeba tworzyć samodzielnie – można zbudować je według gotowych schematów lub instrukcji. Najnowsza generacja Raspberry Pi – o oznaczeniu 4 Model B – wyposażona została w interfejs USB, możliwość łączności z Internetem (przez WiFi lub LAN) oraz z urządzeniami peryferyjnymi (za pośrednictwem protokołu Bluetooth).

Cyfrowa ramka na zdjęcia, a może stacja pogodowa?

W budowie własnego urządzenia z interfejsem dotykowym (czyli dotykowym sterowaniem) pomocne okażą się gotowe rozwiązania, stworzone przez twórców Raspberry Pi – takie jak wyświetlacze. Monitor do Raspberry Pi w estetycznej, nowoczesnej obudowie, może posłużyć do budowy np. cyfrowej ramki na zdjęcia, przeglądarki zdjęć z wakacyjnych wypadów czy też… czytnika newsów z internetowych kanałów informacyjnych. Raspberry Pi świetnie sprawdzi się także jako centralka domowej stacji pogodowej – wystarczy wyposażyć „malinę” w zestaw czujników temperatury, wilgotności, ciśnienia poziomu opadów czy też siły wiatru – i stworzyć (lub wyszukać w Internecie) oprogramowanie, które posłuży do zbierania danych z sensorów, a następnie prezentowania ich na ekranie. Możliwości są ogromne, a ograniczenie stanowi tylko i wyłącznie wyobraźnia projektanta. Co ważne, w sieci można znaleźć dziesiątki przystępnych tutoriali, przedstawiających sposób pisania własnych aplikacji w najpopularniejszych językach programowania.

Panel do sterowania inteligentnym domem

Innym ciekawym rozwiązaniem może być panel sterowania inteligentnymi funkcjami domu, zbudowany w oparciu o monitor do Raspberry Pi. To niezwykle efektowne wyposażenie mieszkania: z pewnością na domownikach i gościach zrobi wrażenie możliwość np. zdalnego sprawdzenia temperatury na tarasie albo uruchomienia ogrodowego zraszacza za pomocą dotykowego panelu. Lista możliwych funkcji jest jednak znacznie szersza – miniaturowy komputer bez najmniejszego problemu poradzi sobie ze sterowaniem roletami, oświetleniem pomieszczeń, a nawet wentylacją czy ogrzewaniem. W połączeniu odpowiednich urządzeń z komputerem pomogą gotowe nakładki (określane mianem Raspberry Pi Hat), udostępniające zestaw przekaźników, wejść czujnikowych, czy nawet… podsystem zasilania, pozwalający na podtrzymanie pracy minikomputera po zaniku napięcia w sieci energetycznej.