Jak układać fornir kamienny?

?>

Fornir kamienny to doskonały sposób na wykończenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Jest wytrzymały, lekki, elastyczny i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz czynniki zewnętrzne. Dodatkowo jest to w pełni naturalny kamień, który świetnie się prezentuje, przez co chętnie jest wykorzystywany we wszystkich wnętrzach, nadając im ciekawego i luksusowego wyglądu. Jak montować fornir kamienny?

Przygotowanie narzędzi i materiału

Zanim zaczniemy kłaść fornir kamienny, należy przygotować odpowiednie narzędzia oraz sam produkt. Po transporcie najlepiej materiał ułożyć w nasłonecznionym miejscu lub pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i w takiej temperaturze też należy go montować, co zapobiegnie pęknięciom i innym uszkodzeniom. Dopiero po ogrzaniu forniru można go bezpiecznie rozwijać.

Do montażu niezbędny jest odpowiedni klej, a przy jego wyborze należy pamiętać, o warunkach, jakie będą panowały w danym miejscu, a przede wszystkim o temperaturze i wilgotności. Natomiast jeśli chodzi o narzędzia, to najważniejsze będzie przygotowanie czegoś do przycinania materiału. Dobrze sprawdzą się zarówno nożyczki, jak i nóż do tapet, ale zdecydowanie najlepsza będzie piła mechaniczna z tarczami do kamienia, która zapewni precyzyjne cięcie. Dodatkowo przydatne będą: poziomica, papier ścierny, grunt ścienny i wałek do farby.

Montaż forniru kamiennego

Montaż forniru kamiennego przypomina klejenie tapet, co oznacza, że nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Niezbędna jest jednak precyzja i cierpliwość, dzięki czemu ostateczny efekt będzie zachwycał, a ściana będzie się prezentować wyjątkowo schludnie i elegancko.

Przygotowanie podłoża

Powierzchnię, na której będzie montowany fornir kamienny, trzeba dokładnie oczyścić i usunąć z niej wszystkie tłuszcze. Następnie ścianę należy zagruntować, co zapewni lepszą przyczepność i wiązanie kleju. Na niektórych, szczególnie trudnych powierzchniach, warto zastosować grunt głęboko penetrujący.

Cięcie forniru kamiennego

W trakcie wysychania zagruntowanych ścian warto przygotować fornir kamienny, dzięki czemu jego układanie będzie szybsze i mniej pracochłonne. Najlepiej od razu przyciąć wszystkie fragmenty do odpowiednich rozmiarów i je ponumerować zgodnie z kolejnością ich nakładania. W ten sposób praca będzie mniej czasochłonna i uniknie się pomyłek. Przycięte arkusze można oszlifować papierem ściernym, jeśli tego wymagają.

Montaż forniru kamiennego

Każdy arkusz forniru kamiennego trzeba dokładnie pokryć klejem, nakładając go równomiernie (niezbyt grubą warstwą) na tylną część arkusza. Następnie fornir należy położyć na ścianę (jak tapetę) i usunąć spod spodu pęcherzyki powietrza, wykorzystując do tego suchy wałek malarski. Wałkiem należy odprowadzać powietrze, wykonując ruchy od środka arkusza do jego krawędzi, pamiętając, aby siła nacisku była niewielka i stała.

Fornir kamienny w zależności od indywidualnych upodobań i efektu, jaki chce się osiągnąć, można nakładać na styk, nie pozostawiając między arkuszami przestrzeni lub z niewielką przerwą, która zostanie wypełniona fugą. Fugowanie wykonuje się dokładnie tak samo, jak w przypadku płytek podłogowych i ściennych. Należy pamiętać o zabezpieczeniu forniru przed zabrudzeniem fugą. Jeśli podczas montażu doszło do zabrudzenia wierzchniej warstwy klejem, to należy zaczekać aż wyschnie i dopiero usunąć go ręcznie.