Jakie korzyści daje oświetlenie LED?

?>

Oświetlenie ledowe cieszy się co raz większą popularnością w polskich domach. Klienci cenią je ze względu na wydajność i energooszczędność, ale także estetykę. Szeroka gama różnorodnych produktów z kategorii LED sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient, znajdzie coś dla siebie.

W jaki sposób działa oświetlenie ledowe?

Mimo, że dopiero od niedawna zaczęto stosować diody LED, znano je już na początku 20 wieku. Dioda elektroluminescencyjna, potocznie zwana diodą LED, ma dość skomplikowaną budowę. Skład się z trzech warstw: warstwa n (zawierają dużą ilość elektronów), warstwa p-n (łącząca) oraz warstwa p (zawierająca w swojej budowie otwory). Aby lampa mogła świecić, musi zajść do zjawiska rekombinacji (łączenie się w pary cząsteczek o przeciwnych ładunkach elektrycznym). Wynikiem tego zjawiska jest widoczne światło. Prąd elektryczny, dostarczany do diody powoduje powstawanie nagłych przeskoków elektronów pomiędzy zewnętrznymi warstwami (n i p). W wyniku tego emitowane są fotony, widoczne dla ludzkiego oka jako światło. Barwa światła widoczna przez człowieka zależy od rodzaju materiału, wykorzystanego do produkcji półprzewodnika w diodzie.

Zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED nieprzerwanie zyskuje na popularności. Co raz więcej klientów przekonuje się do korzyści, jakie oferuje to rozwiązanie:

  • długa żywotność diod – wynosi nawet do 50 tysięcy godzin, dlatego diody LED mogą świecić nawet 25 razy dłużej od tradycyjnych żarówek.
  • energooszczędność – jest to najbardziej energooszczędne źródło energii na rynku. Przy odpowiednim wykorzystaniu umożliwia zaoszczędzić nawet 80% energii na oświetlenie. Dzięki tak niskiemu zużyciu energii, wysoki koszt kupna lamp ledowych szybko się zwraca.
  • krótki czas rozpalania do jasności – w porównaniu z żarówkami żarnikowymi diody LED nagrzewają się słabiej, a więc potrzebują mniej energii do osiągnięcia odpowiedniego stopnia jasności.
  • brak gwałtownego przepalania się – w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami (które przepalają się gwałtownie), oświetlenie LED stopniowo traci moc, świecąc co raz słabiej. Niweluje to ryzyko nagłego przepalenia żarówki.
  • wodoszczelność – diody LED są wodoszczelne, dzięki czemu mogą być bezpiecznie wykorzystywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, np. w kuchniach i łazienkach.

Oświetlenie LED w łazience

Lampy ledowe dają duże możliwości aranżacyjne, dlatego chętnie wykorzystuje się je w łazienkach. Mogą być stosowane zarówno jako oświetlenie główne oraz dekoracyjne, mające na celu podkreślenia charakteru wnętrza. Oświetlenie LED pasuje do każdego stylu łazienki, można je więc wykorzystywać w każdej aranżacji.

Oświetlenie LED wykorzystuje się w różnorodnych aranżacjach łazienki. Najpopularniejsze sposoby wykorzystania to:

  • górne światło,
  • światło funkcyjne, boczne,
  • podświetlenie półek,
  • podświetlenie ścian,
  • oświetlenie wanny,
  • oświetlenie wnęk,
  • świecące fugi.

Do zainstalowania oświetlenia LED w suficie przydatne mogą okazać się oprawy halogenowe. Na rynku dostępne są dwa rodzaje opraw halogenowych: stała i ruchoma. Oprawa stała jest unieruchomiona względem pierścienia, więc światło jest nakierowane tylko w jedną stronę. Oprawa halogenowa ruchoma pozwala ustawiać pierścień zgodnie z preferencjami, oświetlając przestrzeń według indywidualnych potrzeb.