Moskitiera – czym jest i czy warto jej używać?

?>

Latem najbardziej uciążliwe dla większości z nas są insekty, przyciągane przez otwarte okna. Nie tylko są nieprzyjemne, ale także powodują bolesne ukąszenia, które mogą być nawet niebezpieczne. Najłatwiejszym sposobem na ochronę przed insektami są występujące w różnych wariantach moskitiery okienne i drzwiowe. Na czym polega ich działanie? Czym są moskitiery ramkowe i w jaki sposób montuje się je do okna czy fasady budynku?

Czym są i do czego służą moskitiery?

Moskitiera to pleciona siatka o gęstym splocie, która ma za zadanie ochronić przed różnego rodzaju owadami. Co ciekawe, moskitiery nie są w żadnym wypadku nowym wynalazkiem, gdyż znane były już w starożytności. Na początku wykonywano jest z bawełny i nylony lub poliestru. Dzisiaj najczęściej wykorzystuje się włókno szklane lub PCV z racji wysokiej wytrzymałości i trwałości tych materiałów. Moskitiery stanowią barierę mechaniczną – splot tkaniny jest tak gęsty, że pomiędzy nim nie zmieści się żaden insekt. Stosuje się moskitiery jako zasłony, ale także jako bariery montowane na okna lub drzwi. Mogą być zamontowane na stałe, ale znacznie częściej wybiera się moskitiery zdejmowane.

Moskitiery okienne- rodzaje

Moskitiery okienne występują w wielu rodzajach. Skrzydło moskitiery może być także montowane w różny sposób. Można zastosować Moskitiery ramkowe można montować na stałe, poprzez przywiercenie ramki lub zawiasów do ramy bądź wnęki okna. Tak zamocowana moskitiera jest bardzo stabilna, ale w pewnym sensie ogranicza możliwość dostępu do zewnętrznej strony okna. Oprócz metody inwazyjnej, istnieje także nieinwazyjny sposób montażu rolety. Chodzi tu o zastosowanie specjalnych zaczepów. Nierzadko są to magnesy trzymające moskitierę, które można łatwo zdejmować. Dodatkowo zamontowane w moskitierze samozamykacze zamykają otwartą moskitierę, gwarantując najlepszą ochronę.

Moskitiery okienne mogą być przymocowane do futryny drzwiowej np. drzwi balkonowych czy w otworach okiennych.

Bardzo popularne są moskitiery drzwiowe, montowane na drzwi balkonowe. Jeśli nie wiesz, jak zamontować taką moskitierę, zajrzyj tutaj: https://dopasujrolety.pl/moskitiery/35-moskitiera-drzwiowa-na-drzwi.html. Ciekawą opcją jest moskitiera przesuwna, którą montuje się bezpośrednio do ramy przesuwnych drzwi lub ościeżnicy. Skrzydło moskitiery przesuwa specjalny system. Więcej na temat budowy i montażu takiej nietypowej moskitiery znajdziesz tutaj: https://dopasujrolety.pl/moskitiery/39-moskitiera-przesuwna.html.

Kolejną opcją są moskitiery plisowane (https://dopasujrolety.pl/moskitiery/26-moskitiera-plisowana.html). Zapewniają one doskonałą ochronę przed insektami, a jednocześnie wyglądają bardzo stylowo i nowocześnie. Występują w formach poziomych, pionowych i dwustronnych, a także centralnych.