Postaw na okap kuchenny kominowy – jaki model wybrać?

?>

Okapy kuchenne stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. To dzięki nim poprawia się jakość powietrza w tym pomieszczeniu, gotowanie jest o wiele przyjemniejsze, a meble bardziej czyste, bez tłustego nalotu. Na rynku jest wiele modeli, ale dużą popularnością wciąż cieszą się okapy kuchenne kominowe. Dlaczego warto postawić właśnie na nie? I jaki okap kominowy do kuchni wybrać?

Okapy kuchenne kominowe – połączenie elegancji z funkcjonalnością

Okap kominowy ma wiele zalet. Jedną z nich jest uniwersalny charakter. To urządzenie odpowiednie zarówno do dużej kuchni, jak i do pomieszczenia o stosunkowo małych gabarytach. Trzeba tylko pamiętać o tym, by dobrać odpowiednią wydajność do kubatury oraz trybu pracy. Pochłaniacz musi bowiem mieć nieco większą moc niż wyciąg, aby działać efektywnie.

Ważnym plusem tego rodzaju sprzętu AGD jest też cena. Okap kominowy nie jest tak drogi jak okapy wyspowe czy sufitowe. Należy zapłacić za niego więcej niż za okap podszafkowy, ale wciąż pozostaje w zasięgu większości właścicieli mieszkań. Jednocześnie jest to urządzenie dość efektowne wizualnie, zwłaszcza gdy w grę wchodzą modele wykorzystujące szklane tafle i oświetlenie LED.

Najważniejsze jednak, że okap kuchenny kominowy łączy w sobie atrakcyjną estetykę z wysoką funkcjonalnością. Urządzenia tego typu są łatwe w czyszczeniu i użytkowaniu. Bez trudu zmienimy w nich filtry wszelkiego rodzaju, a ich obsługa jest banalnie prosta. Coraz częściej pojawiają się w nich też nowoczesne technologie, dzięki którym powietrze w kuchni jest zdrowsze i bardziej świeże. Po prostu dobrze sprawdzają się w swojej roli.

Kuchnia z okapem kominowym stylistycznym strzałem w dziesiątkę

Choć aspekty użytkowe są ważne, warto podkreślić bogactwo stylistyczne dostępnych na rynku okapów kominowych. Producenci doskonale wiedzą, że dobry design to sposób na przyciągnięcie klienta. Dlatego tak wiele modeli ma niezwykle atrakcyjne sylwetki. Klienci mają z czego wybierać: klasyczne okapy w kształcie odwróconej litery T, okapy tuby, okapy skośne, przyścienne okapy rustykalne, okap narożne – to tylko kilka przykładów tego, jakie formy może przyjąć okap kuchenny kominowy.

Aranżacje polskich kuchni są oczywiście bardzo zróżnicowane. Mamy wnętrza w stylu industrialnym, skandynawskim, nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym. Dość popularne są kuchnie w aranżacji glamour czy retro. I całe szczęście do każdego z tych pomieszczeń uda się dopasować okap kuchenny. Oferta producentów jest na tyle szeroka, że znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno być problemem. Jeśli urządzasz kuchnię, z pewnością znaczenie ma też kolor urządzenia. Okap kominowy biały, okap kuchenny kominowy srebrny (INOX) i okapy czarne kominowe to warianty najczęściej wybierane. Pasują do większości aranżacji. Istnieją jednak dla nich alternatywy, np. okapy miedziane czy okapy złote. Niezależnie od tego, jaki model się wybierze, jedno jest pewne – kuchnia z okapem kominowym nabiera charakteru!

Jak zabrać się za montaż okapu kominowego?

Co robić, gdy już posiada się wymarzony model i pojawia się pytanie jak zamontować okap kominowy? Po pierwsze, należy postępować wedle instrukcji producenta. Po drugie, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, trzeba skonsultować się ze sprzedawcą lub poprosić go o montaż. Wielu dystrybutorów oferuje tego rodzaju usługi.

Jeśli jednak ktoś chce zabrać się do samodzielnego montażu, trzeba zadbać o to, by okap kuchenny był solidnie przymocowany. Nieprawidłowo przytwierdzone urządzenie może bardziej hałasować. Może też nie funkcjonować w pełni optymalnie, a wibracje, które mogą powstawać w czasie pracy silnika, mogą być przyczyną awarii i przyspieszać zużycie się podzespołów. Należy również pamiętać o tym, aby zamontować urządzenie na odpowiedniej wysokości.

Jeśli okap kuchenny znajduje się nad kuchenką gazową, powinien być umieszczony nieco wyżej (około 70 cm) niż w przypadku kuchenki z elektryczną płytą grzewczą (około 60 cm). W przypadku okapów skośnych dolna krawędź może być umieszczona na jeszcze niższej wysokości (około 40 cm). Ważne jest także to, by prawidłowo podłączyć okap do rury prowadzącej do wentylacji. Musi ona też mieć odpowiednio dużą średnicę.

Czy okap kominowy można zabudować? To pytanie pojawia się czasem przy okazji montażu i jak się okazuje jest to możliwe. W niektórych aranżacjach okap kominowy może być ściśle otoczony meblami. W innych zdarza się, że komin jest całkowicie ukryty, a front zabudowy tworzy jednolitą powierzchnię. To oryginalne rozwiązanie stylistyczne, w którym szczególnie ciekawie sprawdza się przyścienny okap skośny. Mimo to warto podkreślić, że okap kominowy w zabudowie może być zastąpiony przez okapy podszafkowe (np. okap teleskopowy czy okap wkład do zabudowy), które w tej roli po prostu sprawdzają się lepiej, jako że zostały zaprojektowane specjalnie do tego celu.