Techniki malowania ścian – jakie wyróżniamy i którą technikę wybrać?

?>

Techniki malowanie ścian to rodzaj czynności, z którymi styczność miał praktycznie każdy z nas. Nawet jeśli odgrywana przez nas rola to były tak zwane obserwacje, gdyż farba była nakładana przez wyspecjalizowanych pracowników firmy. W momencie kiedy jednak nie możemy sobie pozwolić przez sytuację finansową na ekipę to pomalować ściany znajdujące się w danym pomieszczeniu będziemy musieli samodzielnie. Jak cały proces przeprowadzić odpowiednio, poprawnie? Z jakiej techniki malowania ścian skorzystać, a także jaka technika do malowania ścian jest najlepsza? Dowiesz się o tym czytając ten artykuł.

Jak malować ściany profesjonalnie? – trzy podstawowe zasady

Nawet najdroższa i najlepsza farba nie będzie idealnie przylegać do naszej ściany bez odpowiedniego, uprzedniego przygotowania powierzchni. Dodatkowo należy zabezpieczyć wszystkie elementy, które mogą ulec zachlapaniu typu panele, płytki, drzwi, listwy. Przed przystąpieniem do malowania należy pamiętać o trzech ważnych kwestiach takich jak:

  1. Przygotowanie miejsca pracy ( zabezpieczenie elementów wnętrza przed ich zachlapaniem, zakupienie i przyniesienie wszystkich niezbędnych narzędzi takich jak: pędzelki, wałki, papier ścierny, farby itp.)
  2. Oczyszczenie i zagruntowanie podłoża, a w razie konieczności jego naprawa
  3. Zakupione przez nas narzędzia muszą być jak najlepszej jakości, gdyż np. pędzelek podczas malowania nie może nam się złamać.

Malowanie, a lista niezbędnych produktów, jakie trzeba zakupić

Przed rozpoczęciem prac malarskich należy udać się do sklepu po taśmę malarską oraz folię ochronną. Taśmą malarską zabezpieczymy znajdujące się w pomieszczeniu listwy. Następnie folią przykryjemy podłogę oraz różnego rodzaju meble. Ostatnią czynnością jest odpowiednie przygotowanie ścian. W tym celu należy papierem ściernym zdjąć starą farbę, a także załatać występujące dziury warstwą gipsu używając do tego celu szpatułki. Jeśli po zakończonych pracach przygotowawczych w pomieszczeniu znajdują się śmieci oraz kurz to należy się ich w pełni pozbyć.

Jaką techniką malować ściany?

Zastanawiasz się jakie wyróżniamy techniki malowania ścian? poniżej podpowiadamy w jaki sposób możesz odświeżyć swoje pomieszczenia.

Techniki malowania ścian wałkiem

Malowanie ścian wałkiem technika ta jest bardzo prosta, a zarazem szybka jednak przed przystąpieniem do czynności, jaką jest malowanie wałek należy oczyścić z różnego typu mikroelementów. Dodatkowo warto go także zamoczyć w wodzie i dokładnie odsączyć. W ten sposób farba będzie lepiej wchłaniana przez wałek, przez co jej nadmiar nie skapnie nam na ścianę tworząc zacieki.

Mimo wszystko po nabraniu farby w momencie kiedy jest jej za dużo odsączmy ją używając do tego celu kuwety. Każdy wałek ma swoją chłonność i nie zawsze farba w pełni zostanie przez niego wsiąknięta, a w momencie, gdy nałożona przez nas warstwa będzie za gruba to mogą pojawić się drobne szpary, pęknięcia. Cały proces malowania rozpoczynamy od narożnika ściany nakładając kolejne paski przesuwając się w kierunku środka.

Malowanie natryskowe ścian

Szybkie techniki malowania ścian to takie przy, których farbę nakłada się profesjonalnym sprzętem. Tak jak przy malowaniu wałkiem lub pędzlem również i w tym przypadku pomieszczenie należy zabezpieczyć taśmą oraz folią. Technologia malowania ścian jaką jest natrysk nie jest skomplikowana wymaga jednak od nas trochę praktyki.

W momencie kiedy etap zabezpieczania powierzchni mamy za sobą to musimy zabrać się za prawidłowe przygotowanie sprzętu. W pierwszej kolejności do agregatu należy podłączyć pistolet malarski wraz z kompresorem za pomocą przewodu ciśnieniowego. Następnie do całości podpinamy regulator i wlewamy odpowiednią ilość wcześniej przygotowanej farby do otworu, który znajduje się w pistolecie.

Malowanie natryskowe – krok po kroku

Przed malowaniem należy sprawdzić, czy pistolet ustawiony jest na odpowiednią moc pryskania. W tym celu należy rozpylić przygotowaną emulsję przez skierowanie sprzętu na karton. Malowanie wykonujemy w odległości od 15 do 20 cm od podłoża. Wykonujemy swobodne ruchy w taki sposób, aby na ścianie pojawiały się pojedyncze paski, które będą się powoli ze sobą łączyć tworząc w ten sposób warstwę o wybranym wcześniej kolorze. Istotne jest, aby nie przerywać malowania, gdyż na powierzchni mogą powstać nieestetyczne plamy.

Po zakończeniu prac malarskich sprzęt musi być poddany dezynfekcji. W zależności od tego z jakim rodzajem farby mieliśmy do czynienia agregat wraz z pistoletem natryskowym myjemy wodą lub rozpuszczalnikiem całość dodatkowo szczotkując.