Tynki zewnętrzne – trwała i estetyczna elewacja

?>

W zależności od rodzaju tynki elewacyjne różnią się między sobą kolorem, fakturą i składem. Dobór tynku ma wpływ na estetykę budynku oraz na trwałość wykończenia. Trzeba brać pod uwagę, że oprócz walorów estetycznych spełnia on także ważną funkcję izolacyjną i jest ważnym elementem stanowiącym warstwę docieplenia budynku.

Tynki zewnętrzne – rodzaje

Dokonując ogólnego podziału tynków zewnętrznych, można je podzielić na grubowarstwowe i cienkowarstwowe. Grubowarstwowe są wykonywane na bazie betonu, ich grubość wynosi około 15 mm, służą zazwyczaj do wykończenia murów, charakteryzują się dużą odpornością na działanie czynników mechanicznych, ale nie są elastyczne i odporne na kurczenie. Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe występują w wielu wariantach, dlatego można je optymalnie dopasować do podłoża. Niektóre z ich odmian to:

 

  • tynki zewnętrzne mineralne są paroprzepuszczalne, łatwe do nakładania, a także wyjątkowo odporne na rozwój grzybów i glonów, ich struktura jest porowata, dlatego trzeba pomalować je farbą silikonową,

 

  • tynki silikonowe mają bardzo zwartą strukturę, są odporne na działanie czynników mechanicznych i intensywne promieniowanie, w ich składzie są żywice silikonowe i spoiwo mineralne, jest odporny na zabrudzenia, można go położyć nie tylko na warstwę dociepleniową, ale również bezpośrednio na ścianę,

 

  • tynki akrylowe są odporne na działanie wilgoci, mają wysoką wytrzymałość mechaniczną, występują w szerokiej gamie kolorystycznej, ale cechuje je niska paroprzepuszczalność, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ich na podłoże styropianowe.

Tynki zewnętrzne – jaki kolor elewacji?

Dobierając kolor tynków zewnętrznych, trzeba zwrócić uwagę, aby ich kolor kontrastował z barwą stolarki okiennej oraz połaci dachowej. Balustrady schodów, obramowania drzwiowe i rynny również powinny zdecydowanie odróżniać się kolorystyką. Z nowoczesną stylizacją dachów w kolorze grafitowym albo niebieskim dobrze komponują się tynki zewnętrzne w kolorze szarym, błękitnym albo białym. Tradycyjna stylistyka dachów w kolorze czerwonym i ceglanym pasuje do kolorystyki utrzymanej w tonacji pomarańczy i czerwieni. Dach w kolorze czarnym może być łączony ze wszystkimi kolorami, szczególnie z jaśniejszymi odcieniami.

Aby uniknąć pęknięć i rys, tynki zewnętrzne powinny być nakładane dopiero po kilku tygodniach od zakończenia prac budowlanych nad stanem surowym. Powinny być również korzystne warunki atmosferyczne, niewskazana jest zbyt wysoka i zbyt niska temperatura, dlatego takie prace najlepiej wykonywać wiosną i jesienią.