Wentylacja mechaniczna w istniejącym budynku – czy to możliwe?

?>

Rekuperacja to najlepszy system wymiany powietrza zużytego na świeże w budynku. Panuje przekonanie, że wentylację mechaniczną można zastosować w nowo budowanym domu, jednak w starszym już niekoniecznie. Dziś przeanalizujemy, czy to rzeczywiście prawda.

Projekt systemu wentylacji to podstawa

Jak wiadomo wentylacja mechaniczna to nie tylko rekuperator, ale cały system kanałów wentylacyjnych. W nowo budowanym domu nie planuje się w takiej sytuacji budowy kominów, gdyż są one niepotrzebne. Można dzięki temu zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Choć cały system rekuperacji z odzyskiem ciepła to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, to jednak może się opłacać. Zwróci się w ciągu kilku, najwyżej 10 lat, mimo że programy na dofinansowanie budowy domów energooszczędnych już się zakończyły.

Tu w lepszej sytuacji są osoby, które planują termomodernizację, gdyż w ramach takiej inwestycji można zdecydować się również na wentylację mechaniczną i tutaj uzyskać dofinansowanie do 50 tys. zł z programu „Czyste powietrze”, który planowany jest na lata 2018-2029. Ktoś jednak powie: hola! Jak w istniejącym budynku zamontować rekuperator i wykonać cały system kanałów wentylacyjnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Trzeba jednak wykonać kilka niezbędnych czynności. Jakich?

Bez kucia w ścianach się nie obejdzie…

Jeśli chce się zamienić wentylację grawitacyjną na mechaniczną, to na samym początku trzeba zlikwidować kominy, a właściwie je zaślepić. Używa się w tym przypadku specjalnych zaślepek kanałów wentylacyjnych, które powinny mieć najwyższą klasę szczelności – D. Równolegle nie mogą działać dwa systemy wentylacji. Stosowanie wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia z otwartą komorą spalania jest niezgodne z prawem budowlanym, a poza tym trzeba sobie jasno powiedzieć, że byłoby to nieefektywne. Czym innym jest zastosowanie wentylacji hybrydowej, jednak jest to temat na inne rozważania.

Napomkniemy jedynie tyle, że poza wentylacją grawitacyjną stosuje się tu nawiewniki oraz wentylatory elektryczne lub wywietrzniki na zwieńczeniu kanału wentylacyjnego. Wracając jednak do mechanicznej wymiany powietrza, należy również utworzyć system kanałów wentylacyjnych, które mogą znajdować się w podłodze, stropach, a także ścianach budynku.

Niezbędne jest zatem kucie. Kanały to specjalny system uszczelnionych rur, które wykonane są z elastycznego polietylenu. W pomieszczeniach umieszcza się anemostaty, dzięki którym świeże powietrze doprowadzane jest do wnętrza bądź zużyte jest z niego usuwane. Trzeba jasno powiedzieć, że w przypadku wentylacji mechanicznej istnieją kanały nawiewne i wywiewne, a powietrze zużyte nie miesza się z nawiewanym i odzyskiwana jest jedynie energia cieplna.

Wybór rekuperatora jest istotny

Jeśli już mamy projekt i jesteśmy zdecydowani na remont ekstremalny, to poza zaplanowaniem zupełnie nowych kanałów wentylacyjnych, musimy jeszcze zastanowić się nad tym, gdzie umieścić rekuperator. Musi znajdować się w takim miejscu, by rozprowadzanie czystego powietrza było efektywne, a jednocześnie, by jego działanie nie powodowało generowania nadmiernego hałasu. Zatem gdzie może się znaleźć? W dowolnym pomieszczeniu, kiedy zabudowany jest np. drzwiami, a także poddaszu nieużytkowym. Oczywiście najbardziej logicznym rozwiązaniem będzie zamontowanie go w kotłowni.

Trzeba wybrać efektywny model, czyli taki który zapewni maksymalną oszczędność ciepła. Odzysk na poziomie 85-90% możliwy jest w przypadku wymienników przeciwprądowych, a także obrotowych. Najwyższą oszczędność energii cieplnej można uzyskać stosując spiralny wymiennik ciepła, jednak trzeba wziąć pod uwagę jego spore gabaryty.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej w istniejącym budynku jest jak najbardziej możliwe. Choć jest to pracochłonna inwestycja, to z pewnością długoterminowo niezwykle opłacalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *