Wykluczenia ubezpieczenia mieszkania — na co zwrócić uwagę 

?>

Kiedy ubezpieczamy mieszkanie lub dom, najbardziej interesuje nas zazwyczaj lista ryzyk, czyli sytuacji, w których polisa zadziała, a ubezpieczyciel wypłaci pieniądze. Warto jednak wziąć pod uwagę listę wyłączeń, czyli inaczej wykluczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Które z nich są typowe i uzasadnione? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule

Wykluczenia w ubezpieczeniu mieszkania — dlaczego są stosowane i gdzie je znaleźć

Wykluczenia, nazywane również wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela, to ważna część umowy w przypadku każdej polisy, również ubezpieczenia mieszkania. Każda osoba, która zamierza się ubezpieczyć, ma prawo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Jest do dokument, w którym klient znajdzie m.in. listę wykluczeń. Ich znajomość pomaga w podjęciu decyzji, jakiego ubezpieczyciela wybrać i pozwala uniknąć rozczarowania, jeśli pieniądze z polisy nie będą mogły być wypłacone. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli zdarzenia znajduje się na liście wykluczeń. Dlatego osoba ubezpieczona powinna się z nią wcześniej zapoznać. Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela służą przede wsystkim uniknięciu nadużyć i konieczności wypłaty odszkodowania, jeśli do zdarzenia doszło na skutek celowego działania lub zaniedbania ubezpieczonego.

Najczęstsze wykluczenia w ubezpieczeniu mieszkania

Jakie są najczęstsze wyłączenia w ubezpieczeniu mieszkania? Zanim do tego przejdziemy, musimy wspomnieć, że to, czy ubezpieczony otrzyma pieniądze z polisy, zależy głównie od zakresu ubezpieczenia. Przykładowo, nie należy spodziewać się odszkodowania za kradzież z włamaniem, jeśli wykupiono tylko ubezpieczenie murów. Teoretycznie, jest to oczywiste, ale warto o tym pamiętać. Podobnie, jak o wykluczeniach. Poniżej wymieniliśmy te najbardziej typowe, które nie powinny Cię zdziwić.

Zamierzone działanie i wina ubezpieczonego

Chodzi tutaj o wszystkie sytuacje, które mogą sugerować, że do szkody przyczynił się sam ubezpieczony, a jego działanie było celowe; podyktowane chęcią wyłudzenia odszkodowania z polisy. Za najbardziej ekstremalny przykład może posłużyć podpalenie własnego mieszkania lub domu.

Rażące zaniedbanie

Choć w przypadku rażącego zaniedbania, nie ma mowy o działaniu z premedytacją, ubezpieczyciel również w tym przypadku może odmówić wypłaty odszkodowania. Co można uznać za rażące zaniedbanie? Przykładowo, może to być pozostawienie włączonego żelazka, zaprószenie ognia albo pozostawienie otwartych dni. Dobrze, gdy pojęcie to jest zdefiniowane, a zdarzenia tego typu, wymienione.

Określony rodzaj mienia

Z ubezpieczenia mieszkania mogą zostać wyłączone pewne drogocenne przedmioty, takie jak obrazy, antyki czy biżuteria. Jeśli więc osobie ubezpieczonej zależy na dodatkowej ochronie tej części mienia, warto dopytać o to ubezpieczyciela.

Karencja

Chociaż karencja nie jest wykluczeniem samym w sobie, warto zdawać sobie sprawę, że ochrona ubezpieczeniowa nie zadziała od razu po podpisaniu umowy Nowo ubezpieczoną osobę obowiązuje bowiem okres karencji, który trwa zazwyczaj nie krócej niż 30 dni.

Pozostałe wykluczenia

Pozostałe wykluczenia, które mogą się pojawić w umowie ubezpieczeniowej, to np. zniszczenie domu na wypadek działań wojennych. Należy jednak pamiętać, że oferta danego ubezpieczyciela może zawierać inne wykluczenia, które zostały przez niego ustalone.

Wyłączenia w ubezpieczeniu mieszkania lub domu — podsumowanie

Oferta danego ubezpieczenia może różnić się nie tylko zakresem ochrony, sumą ubezpieczenia czy wysokością składki, ale także rodzajem wykluczeń. Warto więc dokładnie zapoznać się z ich listą, aby świadomie wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania.