4 zasady malowania żeliwa

?>

Malowanie żeliwa pozwoli Ci odnowić starą wannę, grzejnik czy ogrodzenie, bez potrzeby kupowania nowych elementów i ponoszenia sporych wydatków. Z naszego poradnika dowiesz się, jak prawidłowo odnowić żeliwo oraz jakiej farby użyć do tego celu.

Malowanie żeliwa – pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym osiągniesz zadowalający efekt

Malowanie żeliwa nie jest trudne, jednak aby estetycznie wykończyć powierzchnię i zapewnić jej skuteczną ochronę przed wilgocią, musisz zadbać o odpowiednią kolejność prac. Potrzebna jest również wydajna i trwała farba do żeliwa – warto zawczasu wiedzieć, jaki produkt sprawdzi się najlepiej, aby nie tracić czasu na szukanie go w sklepach.

1. Wybór odpowiedniej farby

Żeliwo to stop żelaza z węglem, który wyróżnia się dużą twardością oraz wytrzymałością nawet w obliczu trudnych warunków otoczenia. Z czasem jednak może pojawić się potrzeba regeneracji zewnętrznej powłoki, na przykład ze względu na korozję. Wówczas najlepsza jest farba do malowania żeliwa, która:

  • ma w składzie pigmenty antykorozyjne;
  • dobrze kryje podłoże, szybko wysycha i ma świetną przyczepność do żeliwa, co ułatwia aplikację;
  • jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne – najlepiej wybrać produkt, który zachowa swoje właściwości w temperaturze od -20 do +100–130°C.

Warto kupić emalię renomowanego producenta, który dysponuje szerokim asortymentem wysokiej jakości produktów. Przykładem jest Polifarb Łódź – firma oferuje farby chlorokauczukowe, poliuretanowe, epoksydowe czy ftalowe. Każda z nich to idealny wybór, jeśli czeka Cię malowanie żeliwa. Zapewni nie tylko długotrwałą ochronę, ale również odpowiedni efekt estetyczny – nie ma ryzyka, że na powierzchni pojawią się źle wyglądające bąble czy marszczenia.

Mężczyzna maluje żeliwne rury na kolor niebieski

Malowanie żeliwa wymaga zastosowania trwałej, odpornej na czynniki zewnętrzne farby. Warto postawić na emalię chlorokauczukową, poliuretanową albo epoksydową, która zapewni nie tylko wieloletnie zabezpieczenie przed korozją, ale również odpowiedni efekt wizualny.

2. Zakup niezbędnych narzędzi

Aby odnowić grzejnik bądź umywalkę, nie wystarczy wydajna i trwała farba do malowania żeliwa. Trzeba również kupić odpowiednie narzędzia.

Przydadzą się:

  • szlifierka lub szczotka druciana do usunięcia zabrudzeń;
  • szpachelka do wyrównania podłoża;
  • pędzel z długim włosiem, który ułatwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Wyposaż się również w papier ścierny o wysokiej (w przypadku urządzeń sanitarnych czy elementów dekoracyjnych) bądź niskiej (brama, ogrodzenie) gradacji. Jeśli malowanie żeliwa trzeba przeprowadzić na rozległej powierzchni, kup ponadto wałek albo pistolet natryskowy, który znacznie przyspieszy prace.

3. Przygotowanie podłoża

Prawidłowe malowanie żeliwa wymaga oczyszczenia podłoża. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do obniżenia przyczepności i łuszczenia się powłoki oraz, w konsekwencji, konieczności ponownego pomalowania elementów.

Przed malowaniem warto usunąć:

  • naloty rdzy;
  • wszelkie zanieczyszczenia i plamy, w tym wykwity glonów albo mchów;
  • stare warstwy malarskie.

Gdy występują nierówności, warto je pokryć specjalną zaprawą. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka. Kolejne kroki to zmatowanie żeliwa za pomocą papieru ściernego, a także odpylenie i odtłuszczenie benzyną ekstrakcyjną. Warto również nałożyć preparat gruntujący – zwykle nie musisz tego robić, gdy użyjesz emalii dwuskładnikowej, ale zawsze warto upewnić się, czy dany dwuskładnikowy preparat rzeczywiście nie wymaga wcześniejszego zastosowania gruntu.

4. Malowanie żeliwa – zasady aplikacji

Farba do malowania żeliwa powinna być nakładana w odpowiednich warunkach. Najlepsza jest pochmurna i bezdeszczowa pogoda, a także optymalna wilgotność (poniżej 80%) oraz temperatura, w granicach 10–20°C powyżej zera. Dzięki temu emalia doskonale przylgnie do podłoża.

Realizując malowanie żeliwa, pamiętaj o:

  • rozcieńczeniu i dokładnym wymieszaniu farby;
  • jej nanoszeniu pewnymi ruchami, zarówno pionowymi, jak i poziomymi;
  • dokładnym pokryciu podłoża – warto zaaplikować 2 warstwy emalii.

Nie zapomnij o zachowaniu odstępu czasowego między kolejnymi warstwami. Informacji na temat tego, ile powinien wynieść, poszukaj w karcie produktu.
Aby estetycznie wykończyć żeliwo, kup trwałą, doskonale przyczepną farbę o właściwościach dekoracyjno-ochronnych. Trzeba również skompletować niezbędne narzędzia, jak pędzel czy szlifierka, oraz oczyścić podłoże z zabrudzeń i starych warstw malarskich. Malowanie żeliwa najlepiej przeprowadzić w dniu bez słońca i deszczu, aby finalny efekt był zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *