Audyt energetyczny domu jednorodzinnego, wykonaj go, aby zaoszczędzić!

?>

W domu, w którym mieszkasz, mają zostać przeprowadzone prace związane z jego termomodernizacją? Aby zakres tego typu działań był odpowiednio dopasowany do wymagań konkretnego budynku, niezbędne jest szczegółowe zbadanie wszystkich ważnych w tym kontekście, charakteryzujących go parametrów. W zdobyciu wiarygodnych informacji na ten temat może pomóc dokonanie audytu energetycznego, zwanego również audytem cieplnym. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

 

Czym jest audyt energetyczny domu jednorodzinnego?

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego stanowi swego rodzaju ocenę zużycia energii w konkretnym obiekcie. W jego efekcie powstaje ekspertyza stanowiąca szczegółowy opis działania wszelakich elementów, urządzeń oraz instalacji, które mają pośredni lub bezpośredni związek ze zużyciem energii. Będzie to więc kontrola między innymi: oświetlenia, stolarki drzwiowej i okiennej, a także sieci grzewczych, czy wentylacyjnych. Na podstawie takiej weryfikacji ustala się możliwe do zastosowania rozwiązania, których celem jest wpłynięcie w korzystny sposób na efektywność energetyczną domu.

Jaki jest koszt audytu energetycznego domu jednorodzinnego? Tego typu budynki zostały sklasyfikowane w tak zwanej pierwsze grupie, która determinuje cenę takich działań. W takim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością zebrania środków finansowych w wysokości 1000-1800 złotych.

Kiedy przeprowadza się energetyczny audyt domu jednorodzinnego?

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego można przeprowadzić w kilku sytuacjach – niekiedy jest to obowiązek, a czasem nakaz chwili. Trzeba na niego zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy zamierzamy ubiegać się o dofinansowanie z programów udzielających dotacje na cele termomodernizacyjne. Inne przypadki to chociażby chęć płacenia niższych rachunków za zużycie energii oraz przeprowadzanie remontu w starym domu.

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego – jakie korzyści z niego wynikają?

Zastanawiasz się, jakie zalety związane są z audytem energetycznym domów jednorodzinnych? Najważniejsze atuty w tym kontekście to:

  • możliwość doboru optymalnych rozwiązań termomodernizacyjnych,
  • szansa na oszacowanie kosztów termomodernizacji domu,
  • szybszy zwrot poczynionych nakładów inwestycyjnych,
  • okazja do uzyskania atrakcyjnego dofinansowania,
  • recepta na zmniejszenie emisyjności i rozbudzenie świadomości ekologicznej.

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego – podsumowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat audytów energetycznych przeprowadzanych w domach jednorodzinnych? Warto, abyś zwrócił uwagę na obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne, które są zamieszczone przede wszystkim w ustawach oraz rozporządzeniach. Pamiętaj również, że tego rodzaju działań nie może przeprowadzać przypadkowa osoba – konieczne jest znalezienie profesjonalnego audytora, który spełnia określone wymagania i jest wpisany do odpowiedniego rejestru.

 

Źródło zdjęć: freepik.com