Budujesz dom? Pomyśl o odnawialnych źródłach energii

?>

Stawianie domu to bardzo poważne przedsięwzięcie. Od decyzji podjętych na etapie budowy zależy zarówno komfort przyszłych domowników, jak i koszty eksploatacji budynku. Jednym z coraz bardziej popularnych trendów są odnawialne źródła energii w budownictwie. Dlaczego warto się na nie zdecydować jeszcze na etapie projektu?

Odnawialne źródła energii – nowy trend w budownictwie

Współczesne budownictwo przykłada ogromną wagę do rozwiązań przyjaznych dla środowiska, głównie odnawialnych źródeł energii, które pomagają zaoszczędzić pieniądze. Coraz częściej zwraca się uwagę na dobre właściwości termoizolacyjne budynku, a ogrzewanie węglowe już dawno odeszło do lamusa. Inwestorom jednak to nie wystarcza – chcieliby jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii. Dlatego właśnie coraz częściej zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne.

To rozwiązanie jest proste w instalacji i doskonale sprawdza się w niemal każdym miejscu na terenie Polski. Pozwala osiągnąć niezależność energetyczną i jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Popularność fotowoltaiki wynika również z licznych dofinansowań, dzięki którym można znacznie ograniczyć koszty związane z instalacją paneli.

Fotowoltaika – dlaczego warto w nią zainwestować?

Na początku warto zaznaczyć, że energia słoneczna uzyskana dzięki panelom fotowoltaicznym jest energią w pełni odnawialną i czystą. Panele nie emitują zanieczyszczeń, a w razie uszkodzenia podlegają recyklingowi. Dzięki temu, w przeciwieństwie do energii elektrycznej z polskich elektrowni, pozyskiwanej ze spalania węgla, fotowoltaika jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym i przyjaznym dla środowiska.

Takie uniezależnienie się od dostaw energii z zewnątrz pozwala również uniknąć nieprzyjemności związanych z podwyżkami rachunków za prąd i ogrzewanie. Mając panele fotowoltaiczne, które pobierają i magazynują energię, nie musimy więcej martwić się o zwiększone zużycie i przyprawiające o zawał serca listy z elektrowni. Możemy bez obaw korzystać z urządzeń elektrycznych, nie martwiąc się o limity. Warto również dodać, że obecność fotowoltaiki podnosi wartość i atrakcyjność samej nieruchomości, więc w razie konieczności sprzedaży domu, możemy liczyć na dobre oferty.

Dodatkową zaletą jest krótki czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Przeważnie już po 6-8 latach można spodziewać się zysków z posiadanych paneli. Co więcej – korzystając z różnych dostępnych dofinansowań i ulg, ten okres może się jeszcze skrócić. To wszystko przy 12-letniej gwarancji na sam produkt oraz 25-letniej gwarancji określonych uzysków energii.