Czym kierować się przy wyborze okien do łazienki?

?>

Okno pozwala wprowadzić do łazienki odrobinę światła zewnętrznego. Daje również możliwość szybkiego wietrzenia, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach o tak dużej wilgotności. O czym należy pamiętać wybierając okna do łazienki?

Wielkość i umiejscowienie okna w łazience

Rozmiar okna łazienkowego w dużej mierze zależy od jego umiejscowienia oraz od aranżacji i wielkości samego pomieszczenia. Małe okna łazienkowe świetnie sprawdzają się w łazienkach położonych na parterze, a także w tych o niewielkim metrażu. Odpowiednie umiejscowienie takiego okna pozwoli dobrze doświetlić pomieszczenie, a jednocześnie zapewni domownikom prywatność.

Duże przeszklenia doskonale sprawdzają się w apartamentach położonych na wysokim piętrze w zacisznej okolicy. W takich okolicznościach coraz większą popularnością cieszą się także wąskie, pionowe okna łazienkowe. Z kolei w łazienkach na poddaszu doskonale sprawdzają się standardowych rozmiarów dachowe okna PCV, które świetnie doświetlają całe pomieszczenie.

Warto pamiętać, by okno nie kolidowało z urządzeniami sanitarnymi. W łazienkach na parterze, okno zwykle umiejscowione jest wysoko, pod samym sufitem. Ma to za zadanie zapewnić domownikom maksimum prywatności. Lokalizacja okna powinna być dostosowana względem lustra. Pozwoli to jak najlepiej wykorzystać dzienne światło do golenia czy nakładania makijażu.

Czym powinny charakteryzować się okna łazienkowe?

Okna w łazienkach pełnią jednak nie tylko funkcję estetyczną, ale także użytkową. W takich pomieszczeniach panuje zwykle bardzo wysoka wilgotność, dlatego istotna jest możliwość wygodnej i szybkiej wentylacji. W tym wypadku doskonale sprawdzają się okna rozwierno-uchylne z okuciami, które zapewniają możliwość mikrowentylacji.

Dzięki temu nie trzeba obawiać się o drastyczną utratę ciepła, ani narażać się na przewianie w wyniku otwartego na oścież okna zaraz po kąpieli. Wystarczy odsunąć skrzydło od ramy o zaledwie kilka milimetrów, by prawidłowo wywietrzyć pomieszczenie.

Inną opcją jest montaż specjalnych nawiewników, które umożliwiają stałe wentylowanie pomieszczenie bez konieczności uchylania okien. Dzięki temu w łazience nie skrapla się para wodna i nie ma problemu z nadmiarem wilgoci sprzyjającej rozwojowi pleśni.

Bardzo istotnym elementem jest także doskonała izolacyjność cieplna okna. Przed zakupem okien należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Im niższą przyjmuje on wartość, tym lepsze parametry okna. Wskaźnik ten dotyczy zarówno okuć, jak i pakietów szybowych oraz ram okiennych. Istotny jest również sam sposób montażu.