Czym malować ściany by uzyskać powierzchnię bez smug?

?>

Malowanie ścian to jedna z czynności remontowych, którą wielu z nas wykonuje bez pomocy fachowców. Czym malować ściany? Dostępne na rynku produkty pomagają w precyzyjnym nakładaniu farby, przez co są one gładkie i pozbawione smug. Możliwe jest również tworzenie różnych struktur i wzorów, które nadają pomieszczeniom wyjątkowy charakter. Aby cieszyć się wymarzonymi ścianami, warto jednak wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które ułatwią malowanie. Jak przygotować powierzchnię do malowania? Czym najlepiej malować ściany?

Odpowiedni grunt to podstawa

Każdy z nas marzy o pięknych, pozbawionych smug ścianach. To, jaki efekt uzyskamy, zależy od kilku czynników, między innymi od dokładnego przygotowania podłoża. Nawet najlepsze sprzęty do malowania nie poradzą sobie bowiem z nierówną, dziurawą powierzchnią i sypiącym się ze ścian tynkiem. Zanim więc zaczniemy malowanie, należy dokładnie przygotować ścianę poprzez pokrycie wszystkich ubytków gruntem. Tak przygotowane podłoże gotowe jest do aplikacji farby. Czym malować ściany?

Czym najłatwiej malować ściany? – produkty potrzebne do aplikacji farby

Wielu z nas przed rozpoczęciem domowego remontu zadaje sobie pytaniem, czym lepiej malować ściany, pędzlem czy wałkiem? Prawda jest jednak taka, że oba te produkty doskonale się uzupełniają. Malując całe pomieszczenia, natkniemy się na wiele zakamarków, do których tradycyjny wałek malarski nie będzie miał dostępu. W takiej sytuacji pędzel to doskonałe rozwiązanie. Stojąc więc przed dylematem czym malować na ścianie, warto zdecydować się na zakup obu tych produktów.

Co kupić do malowania ścian? – wybór wałka

Odpowiedź na pytanie, czym malować ściany to nie jedyna kwestia do rozpatrzenia. Kluczowy jest wybór odpowiedniego produktu. W sklepie z farbami znajdziemy wałki różnej wielkości i o różnym wyglądzie. Aby ściany były pozbawione smug i niedociągnięć, należy dobrać wałek do powierzchni, którą będziemy malować. Produkty różnią się między sobą wielkością. Możemy dostać wałki w przedziale od 5 do 12 centymetrów, które doskonale nadają się do malowania mniejszych powierzchni (na przykład framugi okiennej) oraz precyzyjnych dekoracji i wzorów, a także 12-25 centymetrów, które precyzyjnie pokryją ściany i sufity o dużym metrażu.

Co kupić do malowania ścian? – różne rodzaje wałków

Oprócz wielkości istotny jest również wybór poszycia wałka. Czym najłatwiej malować ściany? Wszystko zależy od rodzaju powierzchni. Wyróżnić możemy:

  • wałki o krótkim włosiu (6-10mm) idealnie nadające się do gładkich powierzchni (gipsowych) oraz rzadkich farb,
  • wałki o średnim włosiu (13-15mm) przeznaczone do malowania tapet i tynków strukturalnych,
  • wałki o długim włosiu (19-30mm) idealne do chropowatych powierzchni (cegieł czy betonu).

Oprócz długości istotny jest również typ materiału. Wyróżnić można wałki z włosiem sztucznym lub naturalnym oraz produkty z gąbki.

Malowanie na ścianie – czym malować niewielkie powierzchnie?

Do malowania mniejszych powierzchni oraz wszelkiego rodzaju zagłębień (na przykład pod kontaktami) oraz łączeń pomiędzy poszczególnymi ścianami niezbędny będzie pędzel. Podobnie jak w przypadku wałka, również tutaj wyróżnić możemy pędzle z włosiem naturalnym i sztucznym. Wybór należy dostosować do farby, której będziemy używać. Bardzo istotne przy kupnie pędzli jest sprawdzenie, czy nie wypadają z niego włókna. Jak to zrobić? Wystarczy lekko pociągnąć za włosie. Jeśli pojedyncze włókna zostają na ręce, lepiej poszukać innego produktu. W przeciwnym razie włosy mogą zostawać na malowanej powierzchni i zaburzać estetykę pracy. Dobrze również sprawdzić, czy włókna na pewno mają taką samą długość. Daje nam to gwarancje proporcjonalnego i równego rozkładania farby na malowanej powierzchni. Dobre pędzle charakteryzują się również stabilną i wygodną do trzymania rączką.

Co kupić do malowania ścian? – akcesoria ułatwiające pracę

Wiedząc już czym malować ściany, warto poświęcić również chwilę na dobór akcesoriów, które ułatwią cały proces odnowy pomieszczenia. Do malowania sufitów oraz wysokich ścian doskonale sprawdzi się kij teleskopowy. Dzięki niemu unikniemy skakania po drabinach i przesadnej gimnastyki, aby dotrzeć do każdego zakamarka. Niezbędna będzie również kuweta dostosowana do wielkości wałka, na której w prosty sposób odsączymy go z nadmiaru farby. Jeśli decydujemy się na kilka kolorów farby, należy zaopatrzyć się również w taśmę malarską, dzięki której stworzymy idealne przejścia pomiędzy odcieniami. Przyda się również folia do zabezpieczenia podłogi i mebli oraz ręcznik papierowy, którym szybko wytrzemy powstałe niechcący zabrudzenia.

Wielu z nas zastanawia się często czym najłatwiej malować ściany? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednak najczęściej sprawdza się połączenie wałka i pędzla. Dobór odpowiedni do powierzchni, którą będziemy malować, sprawi, że będzie ona piękna i pozbawiona smug.