Dlaczego warto inwestować w okna połaciowe wysokiej jakości?

?>

Mieszkanie na poddaszu ma wyjątkowy klimat. Faktycznie powierzchnie mieszkaniowe na poddaszach mają niepowtarzalny urok. W szczególności są uwielbiane przez młodych ludzi, ludzi kultury i sztuki oraz przez osoby pracujące w branżach kreatywnych. By poddasze było świetnym miejscem do zamieszkania, musi być odpowiednio wykończone. Jakość elementów ma ogromne znaczenie. Przykładem są okna dachowe. Na wielu poddaszach są to okna główne — dodatkiem są niewielkie okna w ścianach. To oczywiście zależy od projektu danej nieruchomości oraz od tego, czy jest to kamienica, czy dom jednorodzinny. Dowiedz się, dlaczego okna połaciowe są niezwykle ważne i dlaczego nie można wybierać najtańszych propozycji montażu.

 1. Mieszkanie na poddaszu w praktyce
 2. Ulewne deszcze i nawałnice
 3. Przecieki z dachu — co jest najczęstszą przyczyną?

Poddasza mają to do siebie, że znajdują się pod „ostrzałem” rozmaitych opadów atmosferycznych. To powoduje, że celem uniknięcia zalania mieszkania z dachu, należy w szczególności zadbać o kondycję dachu i jakość okien dachowych. Jeśli komuś zależy na ekonomii, to można oszczędzać na wszystkim, ale nie warto pozwolić sobie na byle jakość w przypadku mieszkań umiejscowionych na poddaszach. Jeśli faktycznie inwestor musi liczyć się z pieniędzmi, nich wybierze tańsze elementy do aranżacji wnętrz. Natomiast lekceważenie sprawy jakości okien połaciowych czy stanu ogólnego dachu, prędzej czy później się zemści i wygeneruje dodatkowe koszty. Dlatego dla własnego komfortu trzeba decydować się na renomowane okna połaciowe.

Mieszkanie na poddaszu w praktyce

Jakość okien dachowych i ich montażu ma ogromne znaczenie. Najprawdopodobniej nowe okna połaciowe nie będą powodować żadnych problemów w pierwszym okresie ich użytkowania. Negatywne sytuacje mogą pojawić się po jakimś czasie. Będą to przecieki z dachu. Z doświadczenia wynika, że miejsce przecieku nie musi wskazywać w ogóle na przeciek z okna.

Jedynie zawodowi dekarze będą w stanie znaleźć przyczynę usterki. Czasami dochodzi do naprawy punktowej na dachu, co w rezultacie nie zmienia kwestii przecieków. Owszem, mogą pojawić się ubytki w papie, zwłaszcza jeśli dach nie był od dawna konserwowany. Najczęściej jednak trzeba zwracać uwagę na to, co się dzieje w okolicach okien zamontowanych w dachu. Z tego powodu nie można sobie pozwolić na montaż takich okien przez nieprofesjonalne ekipy remontowe. Może wyjdzie taniej, ale w dalszej perspektywie może to się bardzo źle skończyć.

Przykładem są mieszkania na poddaszu we Wspólnotach Mieszkaniowych. Zarządca nieruchomości powinien co jakiś czas sprawdzać kondycję dachu. Problemy związane ze stanem dachu są wykrywane podczas obowiązkowych przeglądów technicznych lub są zgłaszane przez samych mieszkańców. Dach i kominy stanowią część wspólną. Natomiast okna już jej nie stanowią i są wyłącznym problemem właścicieli mieszkań.

Nim jednak dojdzie do wykrycia przyczyny przecieków z dachu, zalanie mieszkania może zrujnować efekty remontu lub aranżacji wnętrz. Niektóre firmy ubezpieczeniowe limitują wypłatę odszkodowań związaną ze szkodami z dachu. Co gorsza, Wspólnota Mieszkaniowa może zlecić remont dachu, ale położenie nowej papy i doszczelnienie kominów nie musi przynieść oczekiwanego efektu. Jeśli nadal występują przecieki, jest to w 100% wina okien dachowych, a raczej złych wyborów inwestora.

Okno dachowe jest przeznaczone na wieloletnie użytkowanie. Nawet w tańszych oknach po iluś latach problematyczne mogą stać się uszczelki i klamki. Jeśli okno nie zostało uszkodzone mechanicznie, przyczyny w przeciekach trzeba szukać w nieprawidłowym montażu.

Ulewne deszcze i nawałnice

Im lepsza jakość okna połaciowego, tym większa ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Co jakiś czas pojawiają się wyjątkowo intensywne opady deszczu, śniegu lub gradu. W takich sytuacjach faktycznie może pojawić się zagrożenie przeciekiem z dachu.

W czasie upałów zbyt wysoka temperatura też niezbyt dobrze działa na papę. Reakcje poszycia dachowego na takie sytuacje mogą być różne. To zależy od tego, ile lat papa leży na dachu i czy jest systematycznie konserwowana. Może to być smarowanie dachu w całości lub na łączeniach specjalistycznymi preparatami. Trzeba mieć świadomość, że w czasie nawałnic i ogólnie w sezonie letnim może być problem z zamawianiem usług dekarskich.

Przecieki z dachu — co jest najczęstszą przyczyną?

Jeśli chodzi o awaryjne sytuacje, jakimi są przecieki z dachu, to najczęstsze powody tego typu zdarzeń mają związek z:

 • Nieprofesjonalnym montażem okien dachowych.
 • Wyborem okien dachowych najsłabszej jakości.
 • Uszkodzeniem uszczelek w oknach połaciowych.
 • Zagrzybieniem i wypaczeniem się okien dachowych.
 • Wydziobaniem przez ptaki śrub w oknach dachowych (niestety to nie jest żart, ale fakt).
 • Uszkodzeniem okien połaciowych w trakcie odśnieżania dachu przez ekipy alpinistyczne.
 • Pojawieniem się samoistnych uszkodzeń w poszyciu dachowym.
 • Nieszczelnością kominów.
 • Upadkiem obiektów z wysokości (na przykład spadek tynków lub cegieł na dach z sąsiadującej kamienicy).
 • Zniszczeniem papy poprzez chodzenie po dachu w butach z kolcami.