Domowa spiżarnia – jak ją zorganizować?

?>

W każdym domu warto znaleźć choćby odrobinę miejsca, w którym możliwe będzie zorganizowanie spiżarni. Idealnym miejscem jest oczywiście chłodne, lekko zacienione pomieszczenie, gdzie przechowywana będzie żywność. Niestety, nie zawsze mamy taką opcję, dlatego nawet osobna szafka czy głęboka szuflada będzie świetnym rozwiązaniem.

Każda domowa spiżarnia wymaga odpowiedniej organizacji i właściwego zaplanowania przestrzeni. Kolejnym krokiem jest jej wyposażenie (i nie chodzi tu jedynie o meble). Najważniejsze w spiżarni jest oczywiście jedzenie i sposób w jaki je przechowujemy.

Jakie produkty warto mieć w kuchni?

Na początku warto podkreślić, że nie ma jednego sprawdzonego przepisu na idealne wyposażenie spiżarni. Będzie się ono różniło w zależności od tego co najczęściej wykorzystujemy w swojej kuchni i co najbardziej lubi nasza rodzina.

Mimo to jest grupa produktów bazowych, które są na tyle uniwersalne, że warto mieć je pod ręką. Wśród nich nie powinno zabraknąć na przykład:

  • różnych gatunków i typów mąk,
  • produktów suchych, jak kasze, ryże i makarony,
  • mrożonych warzyw i owoców,
  • gotowych sosów i pesto,
  • przecieru i passaty pomidorowej,
  • klasycznego nabiału lub jego roślinnych odpowiedników.

Tego typu artykuły zwykle mają długą datę ważności, więc bez obaw możemy je przechowywać nawet kilka miesięcy. Właśnie z nich przygotujemy też smaczne i zdrowe dania, przekąski, a nawet desery dla całej rodziny.

Kupuj i gotuj sezonowo

Wybór odpowiednich produktów i ich wykorzystywanie w kuchni czasami nastręcza nam trudności. Właśnie dlatego warto zwracać jeszcze większą uwagę na żywność i świadomie ją wybierać. Kupowanie sezonowych, a tym samym też i tańszych produktów będzie łatwiejsze, jeśli będziemy na bieżąco z aktualnymi ofertami i promocjami w naszych ulubionych sklepach. Wystarczy tylko przez wyjściem na zakupy sprawdzić, co znajduje się w gazetce lub w ofertach specjalnych i właśnie z nich wybrać niezbędny asortyment. Co więcej, nie musimy się martwić, że jeśli w skrzynce nie znajdziemy papierowej gazetki promocyjnej. Większość sklepów oferuje ją także w wersji cyfrowej (np. gazetkę sklepu Kaufland). A w niej wiele propozycji, które świetnie sprawdzą się podczas przygotowywania pysznych letnich potraw, przekąsek i słodkości.