Dywan czy wykładzina – jakie produkty oferuje nam producent dywanów?

?>

Współcześni producenci dywanów oferują wiele wzorów, kolorów i modeli, jeśli chodzi o wykładziny i dywany, dając duży wybór wzorów, faktur oraz materiałów, z których powstają. Ta różnorodność sprawia, że zarówno wykładziny, jak i dywany mogą stanowić uzupełnienie wystroju każdego wnętrza, nadając mu charakter. Bez względu na to, czy wybierzemy dywan, czy wykładzinę, oba dodatki sprawią, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne.

Odpowiednio dobrany dywan lub wykładzina nie tylko będzie doskonałym uzupełnieniem wystroju, ale i wpłynie na akustykę oraz komfort użytkowania pomieszczenia. Jednak, by dokonać najlepszego wyboru, warto zastanowić się nad funkcją, jaką ma spełniać, jakie są różnice między nimi i kiedy warto zastosować dywan, a kiedy wykładzinę?

Jakie są podstawowe różnice między dywanem a wykładziną?

Dywany i wykładziny dywanowe, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, mają kilka zasadniczych różnic, które decydują o ich unikatowości i zastosowaniu. Główną różnicą jest wygląd i zastosowanie. Współcześnie doświadczony producent dywanów oferuje dywany tkane maszynowo, wybierając najnowsze narzędzia i technologie. Mają one określone wymiary, kształty i są wykończone z ogromną starannością, na przykład lamówkami albo frędzlami.

W przeciwieństwie do nich wykładziny dywanowe są o wiele bardziej funkcjonalne i praktyczne, dzięki czemu idealne do wnętrz z dużymi powierzchniami, gdzie wymagane jest ciągłe i jednolite pokrycie podłogi np. w biurach. Są cięte na wymiar i dostosowane do konkretnego pomieszczenia, co pozwala na pełne pokrycie podłogi bez widocznych łączeń lub brzegów. Podczas gdy dywany mogą być łatwo przenoszone i zmieniane, wykładziny częściej są na stałe, co sprawia, że wybór między tymi dwoma elementami wyposażenia zależy od potrzeb.

Kiedy lepszy będzie dywan?

Dywan, w przeciwieństwie do wykładziny, nie zasłania całej podłogi. Jeśli zależy nam więc na wyeksponowaniu pięknej drewnianej podłogi albo parkietu, możemy zdecydować się na niewielki dywan, który będzie dekoracją salonu albo sypialni, pozwalając stworzyć przytulne wnętrze i uniknąć zarysowania podłogi na przykład w okolicy stolika kawowego.

Dywan to także elastyczność aranżacyjna wnętrz i możliwość łatwej zmiany wyglądu pomieszczenia bez konieczności angażowania architekta lub wykonania czasochłonnych prac. Idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdy chcemy szybko odświeżyć wystrój lub dodać wyraźny akcent kolorystyczny. W przeciwieństwie do wykładziny, która wymaga precyzyjnego wymiarowania, dywan można łatwo przenieść, wymienić lub usunąć, co jest przydatne w wynajmowanych mieszkaniach lub przy częstych zmianach dekoracji.

Kiedy lepiej sprawdzi się wykładzina?

Wykładzina jest szczególnie ceniona w miejscach publicznych, takich jak hotele, biura czy sale konferencyjne. Gwarantuje nie tylko komfort chodzenia, ale doskonałą izolację akustyczną, co jest bardzo ważne w miejscach wymagających ciszy i spokoju. Wybierając wykładzinę do domu, można kierować się nie tylko jej funkcjonalnością, ale i ogromnym wyborem wzorów oraz kolorów, które pozwalają na dopasowanie do każdego wnętrza.

Dzięki nowoczesnym metodom produkcji wykładziny mogą znacząco ograniczać gromadzenie się kurzu i alergenów. W dodatku łatwość w utrzymaniu w czystości sprawia, że wykładziny są praktycznym elementem wystroju nie tylko w miejscach użyteczności publicznej, ale i w domach. Wykładziną pokrywamy zazwyczaj całą podłogę.

Taka praktyka pozwala nie tylko zabezpieczyć i ukryć niedoskonałości podłogi, lecz także jest idealnym wyborem do mieszkań wynajmowanych lub gdy dopiero planujemy wymianę posadzki. Wykładzina daje więcej niż tylko możliwość zapewnienia wygody – izoluje i jest miła w dotyku, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób preferujących chodzenie boso po domu. Co więcej, w domu z małymi dziećmi, wykładzina minimalizuje ból podczas upadków i czyni zabawę bezpieczniejszą.

Do jakiego wnętrza wybrać dywan lub wykładzinę?

Dywany i wykładziny są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Do nowoczesnych aranżacji częściej wybiera się wykładziny, aczkolwiek dywany od producenta Chemex są dostępne w różnych stylach zarówno w mniejszych, jak i większych rozmiarach, więc łatwiej dopasować je do każdego wnętrza.

Ważnym aspektem przy wybieraniu dywanu lub wykładziny jest również funkcja, jaką ma mieć dane pomieszczenie. W pokoju dziecięcym lub młodzieżowym o wiele lepiej sprawdzą się wykładziny, podczas gdy w salonie dywan może stać się eleganckim i atrakcyjnym akcentem. Do sypialni mogą być odpowiednie oba warianty, zależnie od preferowanego stylu i metrażu pokoju. W mniejszych wnętrzach jednolita wykładzina może optycznie je powiększyć, tym samym sprawiając, że wnętrze wydaje się przestronniejsze. Zatem wybór między wykładziną a dywanem będzie zależeć przede wszystkim od naszych potrzeb i preferencji.