Ekologiczna farba do ścian – jak wybrać najlepszą?

?>

Wykańczając dom czy mieszkanie, najczęściej nadchodzi też pora na malowanie ścian. Obecnie w sklepach dostępna jest ogromna liczba różnego rodzaju farb, do każdego typu podłoża i w szerokiej gamie kolorystycznej. Dlaczego ekologiczna farba do ścian jest warta uwagi? Wiele osób, wybierając farbę do swojego wnętrza, szuka produktu wytrzymałego, dobrze kryjącego i łatwo zmywalnego. Tymczasem duże znaczenie powinien mieć przede wszystkim skład upatrzonej farby – źle dobrane komponenty mogą wpłynąć szkodliwie nie tylko na zdrowie ludzkie, ale i na stan środowiska naturalnego. Dlatego warto kupować ekologiczne farby do ścian. Jak wybrać tę najlepszą?

Ekologiczne farby do ścian a skład

Aby mieć pewność, że wybrana farba będzie przyjazna naturze, najlepiej zapoznać się z jej składem. Dobrej jakości ekologiczna farba musi mieć składniki bezpieczne w użytkowaniu i pozbawione szkodliwych substancji, szczególnie tych lotnych. Dlatego ekologiczne farby do malowania ścian muszą być przede wszystkim pozbawione amoniaku i lotnych związków organicznych, a szczególnie rozpuszczalników.

Szkodliwość LZO została potwierdzona licznymi badaniami, a skutki uboczne wdychania takich toksycznych lotnych oparów, to między innymi:

  • bóle głowy o różnym nasileniu,
  • zawroty głowy,
  • podrażnienie dróg oddechowych,
  • podrażnienie oczu i pogorszenie widzenia,
  • reakcje alergiczne w układzie oddechowym i skórne.

Naturalne farby do ścian z certyfikatami

Ekologiczna farba do ścian powinna mieć w składzie wodę jako rozpuszczalnik czy rozcieńczalnik. Aby mieć pewność, że wybrana farba jest pozbawiona niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych, warto zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Najczęściej można się spotkać z następującymi oznakowaniami:

  • Ecolabel – to certyfikat unijny, nadawany w przypadku spełniania kryteriów określonych przez Komisję Europejską w zakresie składu konkretnych produktów. Farby z tym znakiem to produkty najwyższej jakości, bezpieczne i dla ludzi, i dla środowiska,
  • atest PZH – to atest Państwowego Zakładu Higieny, nadawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. To świadectwo jakości zdrowotnej i kolejny ważny sygnał o bezpieczeństwie wybranej farby,
  • LEED – to certyfikat nadawany wtedy, kiedy ilość LZO nie przekracza określonego progu procentowego zarówno w składzie, jak i w przypadku uwalniania się po 28 dniach od użycia farby.

Rodzaje ekologicznych farb do ścian

W sklepach można dostać wiele rodzajów farb o dobrym i bezpiecznym składzie. Naturalne farby do ścian to między innymi farby emulsyjne, a szczególnie farby akrylowe i lateksowe. Najlepiej właśnie wybierać takie emulsyjne farby wodorozcieńczalne, które rozrzedza się jedynie z pomocą wody. To preparaty o dobrej jakości, trwałe i łatwo nakładające się. Zależnie od konkretnej farby, można nimi malować niemal w każdym pomieszczeniu i prawie każdy typ ściany.

Niezależnie też wybranego rodzaju ekologicznej farby do ścian, można znaleźć produkt w ulubionej barwie. Katalog farb do ścian o naturalnym składzie jest niezwykle bogaty i pod względem właściwości, i pod względem kolorystyki. W zasadzie paleta barw farb do ścian obejmuje wszystkie podstawowe i dodatkowe odcienie Dzięki temu można wybrać emulsję i bezpieczną dla otoczenia, i idealnie pasującą do domowej aranżacji.

Farby do ścian – aranżacje

Palety kolorów farb do malowania ścian w przypadku preparatów ekologicznych nie są w żaden sposób ograniczone naturalnym składem. Decydując się na zakup takich emulsji, można bez problemu znaleźć ładne kolory farb do ścian. Malując na przykład sypialnię, można sięgnąć po łagodne, pastelowe odcienie fioletu, błękitu czy pudrowego różu. Z kolei kuchenne ściany można pokryć seledynową naturalną farbą – najlepiej wybrać emulsje odporne na szorowanie, plamoodporne i łatwe w zmywaniu. Równie urozmaicona jest ekologiczna paleta farb do malowania ścian w salonie. Do nowoczesnych wnętrz pasują między innymi: biel, czerń i odcienie szarości. Natomiast w salonie urządzanym w stylu glamour można wybrać farbę z połyskującymi w świetle drobinkami.

Farby ekologiczne do ścian – ceny

Obserwując ceny w sklepach budowlanych można stwierdzić, że koszty zakupu farb ekologicznych mogą być przeróżne – można znaleźć naturalne preparaty zarówno tańsze, jak i droższe od tych ze szkodliwym składem. Co więcej, wzornik kolorów farb do ścian posiada tyle uniwersalnych kolorów, że bez problemu można znaleźć farbę o wymarzonej barwie od ulubionego producenta i w korzystnej cenie. Chociaż gama kolorów farb do ścian może się różnić zależnie od firmy, to nadal z łatwością można wybrać potrzebny odcień. Paleta kolorów do malowania ścian i cenniki ekologicznych farb są zwykle dostępne i na stronach internetowych sklepów i w marketach stacjonarnych.