Farba grafitowa do ścian – gdzie ją wykorzystać?

?>

Farba grafitowa do ścian – czym się wyróżnia jak ją wykorzystać? Aranżacja własnego wnętrza to nie zawsze proste zadanie. Opcji do wyboru jest wiele i nieraz trudno jest zdecydować się na konkretny efekt końcowy. Często problematyczny staje się wybór koloru ścian, by był z jednej strony bezpieczny i uniwersalny, a z drugiej też stylowy i nienudny. W tym celu doskonale się sprawdzi farba grafitowa do ścian – gdzie będzie najlepiej pasować?

Najlepsza farba grafitowa do ścian – jaki rodzaj wybrać?

Każda farba do wnętrz powinna być bezpieczna w użyciu i dobrej jakości. Można wybrać produkty gotowe do użytku lub przeznaczone do rozcieńczania w wodą. Bardzo popularne są farby lateksowe, akrylowe i ceramiczne. Jeżeli zaś chodzi o taki odcień, jak grafit – farba do ścian powinna być przede wszystkim dobrze kryjąca, łatwo nakładająca się i trwała. Bardzo dobrze też sprawdzi się ekologiczna farba grafitowa do ścian, która zawiera nieszkodliwe składniki zarówno dla człowieka, jak i dla przyrody. Takie farby wyróżniają się dodatkowymi właściwościami, jak:

  • brak substancji uczulających,
  • brak rozpuszczalników i amoniaku,
  • właściwości antystatyczne.

Odpowiednia farba grafitowa do ścian w kuchni i łazience

Malując kuchnię lub łazienkę trzeba pamiętać, że w pomieszczeniach takich często dochodzi do zachlapania ścian oraz panuje w nich duża wilgoć ze względu na gorące kąpiele czy częste gotowanie. W tym przypadku odcienie farby grafitowej do ścian nie mają tak wielkiego znaczenia, jak ich właściwości wodoodporne. Farby powinny być też w takich miejscach łatwo zmywalne, a najlepiej plamoodporne.

Szara farba do ścian – grafit w nowoczesnych wnętrzach

Aranżacja pomieszczeń w stylu nowoczesnym wiąże się przede wszystkim z wykorzystaniem bieli, czerni i szarości. Zwykle w innych kolorach są jedynie drobne elementy dekoracyjne. W takich wnętrzach dobrze będzie na przykład wyglądała jedna ściana w odcieniach szarości, którą pokryje farba grafitowa matowa. Do nowoczesnych wnętrz bowiem najbardziej pasuje stonowana kolorystyka i minimalizm, nawet w zakresie połysku na ścianach. Warto jednak zbytnio nie obciążać optycznie pomieszczenia. Kiedy wybrana zostanie szara farba do ścian – ciemny grafit można wykorzystać tylko na jednej, a pozostałe pokryć bielą.

Farba grafitowa do ścian z brokatem w salonie w stylu glamour

Salony wykańczane w myśl stylistyki glamour powinny być pełne blasku i blichtru. W takich aranżacjach mile widziane są na przykład wielkie lustra w złotej lub srebrnej ramie czy meble na wysoki połysk. W podobnej tonacji powinny być też utrzymane ściany. Farba grafitowa do ścian z brokatem to idealne rozwiązanie do salonu glamour. Używając tego odcienia można wykończyć ścianę spójnie z całym wnętrzem, zachowując jednocześnie umiar i subtelność.

Farba grafitowa matowa do wnętrz industrialnych

Styl industrialny cechuje nawiązanie do dużych pustych fabryk o murowanych ścianach i metalowych regałach. W takich przestrzeniach dominuje surowość aranżacyjna, betonowe akcenty, minimalizm i duża obecność metalowych szafek czy dodatków. Zamysł wnętrz industrialnych zatem świetnie się komponuje z wszelkimi szarościami. Dlatego w mieszkaniu wykańczanym w takim stylu można wykorzystać nawet różne odcienie farby grafitowej do ścian. Warto też wybrać wersje bez żadnego połysku, czyli farby grafitowe matowe.

Farba do ścian – grafit w pokoju nastolatka

Kiedy dziecko przestaje się interesować zabawkami i staje się nastolatkiem zajętym swoimi sprawami, często potrzebna jest też nowa aranżacja jego pokoju. Nieraz młodzież domaga się pokoju w „poważnej” kolorystyce, by udowodnić swoją dorosłość. W tym przypadku idealnie sprawdzi się grafit – farba do ścian w takim kolorze jest uniwersalna dla każdego i pasuje do większości dodatków. To też odcień spokojny i niepobudzający zmysłów, więc może pomóc w skupieniu się na nauce.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem w pokoju młodzieżowym jest zdrowa ekologiczna farba grafitowa do ścian. Dodatkowo do pokoju nastolatka sprawdzi się farba:

  • odporna na zmywanie,
  • plamoodporna,
  • trwała na uszkodzenia mechaniczne.

Farba grafitowa do ścian w przedpokoju

Wybierając do przedpokoju grafit – farba do ścian nie powinna być zbyt ciemna. Przedpokoje zwykle są dość małym pomieszczeniem i warto je optycznie powiększać, na przykład malując na szaro tylko jedną ścianę czy nawet sam dekoracyjny pas w wybranym miejscu. Najlepiej też zwrócić uwagę, by wybrana farba grafitowa do ścian była wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i intensywne szorowanie. Przedpokój bowiem to miejsce, gdzie ściany są narażone na liczne uderzenia, na przykład rowerem czy hulajnogą. Zimą zaś łatwo je zachlapać błotem naniesionym na butach do domu.