Gdzie sprawdzą się firany do parapetu?

?>

Firany do parapetu sprawdzą się w wielu miejscach i bardzo ciekawie się zaprezentują. Są alternatywą dla długich firan, które nie zawsze dają wygodę. Cechują się praktycznością i efektywnością, przy czym na rynku znajdziemy sporo różnorodnych rozwiązań. Gdzie zawiesić takie firany? Jakie zalety mają zasłonki do parapetu? O czym pamiętać podczas zakupu?

Popularne rodzaje firan

Przed wyborem firany warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy trzy zasadnicze typy zasłon. W tym wypadku wyróżniamy:

  • firany do parapetu,
  • firany za parapet,
  • firany do podłogi.

Okazuje się, że bardzo często wybierane są długie modele, które kończą się zazwyczaj 2 centymetry nad podłogą. Jest to związane z faktem, aby nie zbierały kurzu i nie powodowały zagięć. Jeżeli chodzi o gustowne firany do parapetu, kończą się one bezpośrednio nad parapetem i nie opierają się o niego.

Firany do parapetu – gdzie je wykorzystać?

Pamiętajmy o tym, że nie wszędzie można wykorzystać taką opcję. To dobre rozwiązanie przykładowo w kuchni, gdzie zazwyczaj posiadamy niewielkie okno. Taka firana stylowo przyozdobi okno i nie przytłoczy całego wnętrza. Praktyczna firanka do parapetu nie zabrudzi się podczas gotowania, przy czym w razie potrzeby łatwo ją wypierzemy. Niezwykle modne w kuchennej przestrzeni są zazdrostki, które zasłaniają jedynie dolną część okna. Na uwagę zasługują też firanki z wycięciem w środki, jakie można zebrać po bokach. Optymalna jest w takim wypadku długość do parapetu. Firany tego rodzaju wykorzystamy też w innych wnętrzach, gdzie znajdują się niewielkie okna lub przestrzeń pod oknem jest zakryta przez mebel.

Jak wybrać firany do parapetu?

Wybór firanki do parapetu wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Kluczową kwestią jest długość zasłony, jaka musi spełniać nasze oczekiwania. Firana kończy się nad parapetem i nie może się o niego opierać, o czym warto pamiętać. W innym razie powstają nieestetyczne zagniecenia, które nie pozwolą nam ułożyć firanki tak, jak byśmy chcieli. Oczywiście unikajmy też zbyt krótkich firanek, które nie zaprezentują się dobrze i nie dopasują się do okna. Zakup uwarunkujmy bardzo dobrą jakością i solidnym wykonaniem. Firana nie może zniszczyć się po pierwszym praniu, dlatego dobranie produktu od renomowanego producenta będzie najlepszym rozwiązaniem.

Firany do parapetu stylowo zaprezentują się w wielu miejscach. To dobra opcja w przypadku niewielkich okien, gdzie chcemy podkreślić charakter całej aranżacji i dodać wnętrzu przytulności. Szeroki wybór znajdziemy w internetowych sklepach.