Ile razy malować ściany? Odpowiadamy!

?>

Niemal każdy, zwłaszcza mający do czynienia z remontem po raz pierwszy, zadaje sobie wiele pytań odnośnie sposobu jego wykonywania. Jedną z najczęściej zmienianych we wnętrzu rzeczy jest kolor ścian. Malowanie z pozoru wydaje się proste, jednak w trakcie pracy można napotkać kilka problemów, które rozwiązane w nieodpowiedni sposób mogą skutkować niezadowalającym efektem. Jednym z najpowszechniejszych jest ilość warstw farby. Ile razy malować ściany?

Malowanie ścian – ile warstw? 

Jeśli używamy białej farby, do której samodzielnie dodajemy pigment, ilość warstw najlepiej przemyśleć już na samym początku. Gdy w trakcie prac zabraknie nam farby, osiągnięcie takiego samego odcienia poprzez dodanie odpowiedniej ilości barwnika może okazać się bardzo problematyczne. Więc ile właściwie warstw będziemy potrzebować, by efekt był zadowalający? Możemy sprawdzić to jeszcze przed przystąpieniem do właściwych prac, poprzez pomalowanie małego fragmentu ściany w celu ocenienia krycia.

Malowanie ścian – kiedy druga warstwa?

Celem malowania jest osiągnięcie jednolitego koloru. Ile warstw będziemy do tego potrzebować? Wszystko zależy od rodzaju farby, jakiego użyjemy. Dostępne farby są bardzo różnorodne, zarówno w kolorze, właściwościach oraz kryciu. Bez problemu znajdziemy farbę, która gwarantuje uzyskanie całkowitego krycia już po pierwszej warstwie, jednak takie obietnice nie zawsze się sprawdzają. Ilość warstw zależy nie tylko od rodzaju farby, jednak również od koloru ściany – zarówno aktualnego, jak i tego, na jaki chcemy go zmienić. Jeśli ścianę, która była pokryta ciemnym odcieniem, zapragniemy zmienić na jasną – jedna warstwa może okazać się niewystarczająca. Ciemniejszy kolor będzie próbował się przebić, powodując powstawanie plam. Podobna sytuacja wystąpi, gdy zamienimy kolory miejscami – jasną ścianę zaczniemy malować ciemnym kolorem. W przypadku, gdy chcemy jedynie odświeżyć aktualny kolor, najprawdopodobniej wystarczy jedna warstwa.

Malowanie ścian – druga warstwa

Jeśli pomalowaliśmy ścianę jedną warstwą, jednak po wyschnięciu pojawiły się na niej smugi lub plamy starego koloru – konieczna będzie druga warstwa. Ile schnie ściana po malowaniu? Jeśli nałożyliśmy warstwę odpowiedniej grubości, ściana wysycha zazwyczaj po upływie 2 do 3 godzin. Jeśli farba była zbyt rozcieńczona, czas może się wydłużyć. 

Malowanie ścian – po jakim czasie druga warstwa?

Zanim przystąpimy do nakładania kolejnej warstwy, musimy upewnić się, że poprzednia jest sucha. Jeśli zabierzemy się do tego zbyt wcześnie, może okazać się, że jedynie rozmazujemy na ścianie pierwszą warstwę, przez co nasze wysiłki okażą się bezcelowe. Po jakim czasie można malować drugi raz ściany? Informację o tym, ile wysycha farba na ścianie, znajdziemy zazwyczaj na opakowaniu użytego produktu. Najlepsze efekty uzyskamy trzymając się zaleceń producenta. Ile czasu między warstwami farby? Nie ma znaczenia, jeśli za kontynuowanie malowania weźmiemy się po dłuższym czasie – możemy robić to np. w wolne weekendy. Musimy jednak upewnić się, że ściana nie jest zakurzona, oraz pamiętać o tym, by nie przerywać prac w trakcie nakładania warstwy. Unikniemy w ten sposób powstawania widocznych przerw w miejscu, w którym skończyliśmy. Nie ma konieczności dokańczania pracy w krótkim odstępie czasowym. Ważnym jest natomiast, by nie zrobić tego za wcześnie.

Jak często malować ściany?

Jeśli lubimy częste zmiany w otaczających nas wnętrzach, nic nie stoi na przeszkodzie, by kolor ściany zmieniać nawet częściej niż raz w tygodniu. Wszystko co nas ogranicza to czas schnięcia farby. Wydłuży się on w zależności od tego, ile warstw danego koloru będziemy potrzebować, by idealnie pokrył powierzchnię. Kiedy malować ściany? Zazwyczaj robi się to, gdy ulegną one zabrudzeniu lub zniszczeniu. Jeśli użyta wcześniej farba nie jest farbą zmywalną, konieczne będzie zamalowanie zabrudzeń. Wtedy w celu uniknięcia powstawania nieestetycznie wyglądających plam, najlepiej jest pomalować całą powierzchnię ściany. Możliwe jest również odpadanie farby. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest ponowne malowanie, jednak dopiero po uprzednim odpowiednim przygotowaniu powierzchni, by problem nie wystąpił ponownie. Ogólnie przyjmuje się, że najlepszy czas na odświeżenie pomieszczenia, to około 3 do 4 lat po ostatnim malowaniu.

Ile razy można malować ściany?

Ścianę powinno malować się do momentu uzyskania idealnego krycia. Nie ma jednak ograniczeń co do ilości warstw, jaką możemy nałożyć –  bez znaczenia czy zmieniamy kolor ściany, czy jedynie go odświeżamy. Wiele osób decyduje się na częste zmiany we wnętrzu, przez co po latach na ścianie pojawia się nawet do kilkudziesięciu warstw farby. Przed przystąpieniem do kolejnego malowania powinniśmy upewnić się, czy poprzednia farba trzyma się ściany. Unikniemy w ten sposób odpadania jej fragmentów – w trakcie lub po ukończeniu prac.