Jak ochłodzić temperaturę w domu latem? Sposób, który działa

?>

Lato 2021 powoli odchodzi w zapomnienie i choć nie myślimy teraz o letnich upałach, budując lub remontując dom, warto sięgnąć po rozwiązania zapewniające optymalne temperatury przez cały rok. Należy również pamiętać, że fale wysokich temperatur w Polsce to prognozowana wizja przyszłości. Zatem jak obniżyć temperaturę w domu, żeby cieszyć się komfortowymi warunkami sprzyjającymi odpoczynkowi i pracy?

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Będzie coraz goręcej

Fundacje ekologiczne, m.in. WWF Polska, alarmują, że do 2050 roku czas upałów w Polsce wydłuży się aż dwukrotnie. Temperatura od 33 stopni w Suwałkach do 40 stopni we Wrocławiu będzie nową codziennością latem i wczesną jesienią czy późną wiosną. Wysokie temperatury szczególnie źle znoszą osoby starsze, dzieci i domowi pupile.

Długotrwałe przebywanie w dusznych, gorących pomieszczeniach może powodować wyczerpanie cieplne czy udar cieplny. Ich objawy to m.in.: podwyższona temperatura ciała, przyspieszone tętno, zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie, a w skrajnych przypadkach – utrata przytomności. Jak obniżyć temperaturę w domu, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji przebywania w upale?

Jak obniżyć temperaturę w domu latem? Niezawodna metoda

Pierwszym pomysłem, jaki nasuwa się po pytaniu – jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu latem? będzie zainwestowanie w domową klimatyzację. Niestety, to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Zimnie przeciągi w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą wzmagać migreny, powodować przesuszenie spojówek i nosa, a nawet dolegliwości reumatyczne. Klimatyzacja generuje również wyższe opłaty za prąd.

Zatem jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Doskonałym sposobem jest postawienie na ocieplenie budynku. Solidny system termoizolacyjny wpływa na przyjazny mikroklimat we wnętrzach przez cały rok, również podczas fali upałów. Badania przeprowadzone w Parku Badawczym Baumit Viva wykazały, że właściwe docieplenie jest w stanie obniżyć temperaturę wewnątrz domu nawet o 6 stopni Celsjusza.

– Ponieważ ściany działają jak naturalna klimatyzacja, często nie ma potrzeby stosowania dodatkowej, zużywającej dużą ilość energii, instalacji chłodzącej. Dom przyjmuje nadmierne ciepło i wypromieniowuje je systematycznie w chłodniejszych godzinach nocnych. Im grubsze i bardziej masywne przegrody, tym efektywniej chronią one przed ucieczką ciepła w sezonie zimowym, a w miesiącach letnich przed działaniem promieni słonecznych – zauważa Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.

Jak obniżyć temperaturę w domu? Małe kroki

Warto również sięgnąć po domowe metody na ochłodzenie pomieszczeń:

  • wyłączyć urządzenia elektroniczne emitujące ciepło,
  • zmienić kołdrę na letnią – z mniejszą ilością wypełnienia,
  • sięgać po poszewki z jedwabiu, który ma naturalne właściwości chłodzące,
  • wietrzyć pomieszczenia wczesnym rankiem i późnym wieczorem,
  • stosować rolety odbijające promienie słoneczne.

Ale najskuteczniejszą metodą jest solidna termoizolacja budynku (https://baumit.pl/przewodnik/systemy-ocieplen/termoizolacja-budynku), która reguluje temperaturę i poziom wilgoci w pomieszczeniach, zapewniając komfortowe warunki do odpoczynku i pracy.

Wejdź na stronę firmy Baumit i poznaj nowoczesne systemy ociepleń: https://baumit.pl/produkty/systemy-ocieplen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *