Jak skuć płytki? – możesz zrobić to samodzielnie!

?>

Wymiana płytek w łazience lub w kuchni zazwyczaj kojarzy nam się niezbyt przyjemnie. Wiele osób w takiej sytuacji rozważa zatrudnienie ekipy remontowej, jednak wbrew pozorom odpowiedź na pytanie jak skuć płytki samodzielnie, okazuje się nie być tak trudna, jak mogłoby się wydawać.

Samodzielnie możemy poradzić sobie także z wymianą pojedynczych kafelków bez uszkodzenia pozostałych lub usunięciem ich tak, by nadawały się do ponownego użytku. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, przeczytaj ten artykuł.

W jakie narzędzia do skuwania płytek się wyposażyć?

Żebyśmy mogli dobrać odpowiednie narzędzia, na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jaką metodę się zdecydujemy – ręczną czy mechaniczną. Ta pierwsza będzie wymagała od nas zaopatrzenia się w młotek, przebijak, a także nóż z wymiennymi ostrzami bądź śrubokręt o płaskiej końcówce.
Są to narzędzia łatwo dostępne, na które nie będziemy musieli wydać wielu pieniędzy. Jednak musimy pamiętać, że ten sposób pochłonie więcej czasu i sił. Z kolei, by skorzystać z metody mechanicznej, będziemy potrzebować młotowiertarki z funkcją kucia. Dobrze by w zestawie znajdowało się wiertło do ceramiki i szkła.

Może nam się przydać także szlifierka pneumatyczna, którą łatwo i dokładnie usuniemy resztki kleju. Jest to znacznie większy wydatek, dlatego, jeśli wiemy, że nie będziemy często korzystać z tych narzędzi, możemy zdecydować się na opcję ich wypożyczenia. Zastanawiając się jak skuć płytki, nie można pomijać wyboru jednej tych dwóch metod.

Jak skuć płytki ze ściany?

Zanim zaczniemy pracę, powinniśmy wysprzątać pomieszczenie, by mieć łatwy dostęp do ściany, z której chcemy usunąć glazurę. Elementy, których nie możemy wynieść, powinniśmy zabezpieczyć przed uszkodzeniem przez odpadające fragmenty płytek, a podłogę wyścielić fiolą malarską. Ważne jest także zadbanie o własne bezpieczeństwo, dlatego zawsze sięgajmy po okulary ochronne, maskę chroniącą przed pyłem czy rękawice.

Skuwanie płytek powinniśmy rozpocząć od rozbicia ich młotkiem na mniejsze kawałki. Dzięki temu będzie nam je łatwiej usunąć ze ściany. Często poleca się także, by jeszcze przed użyciem młotka, nawiercić je. Ważne jest wówczas, byśmy użyli wiertła przeznaczonego do szkła i ceramiki. Jeśli zdecydowaliśmy się na metodę mechaniczną możemy od razu użyć młotowiertarki. Pracując, powinniśmy zawsze pamiętać, by dłuto czy ostrze ustawiać równolegle do ściany. Dzięki temu możemy uniknąć jej uszkodzenia.

Wiemy już, jak skuć płytki, następnie musimy zająć się skuciem kleju. Możemy w tym celu wykorzystać używane wcześniej narzędzia lub sięgnąć po szlifierkę pneumatyczną.

W ten sam sposób możemy skuć glazurę z podłogi. Jednak wybierając metodę ręczną, musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli włożyć w to więcej wysiłku, ponieważ płytki podłogowe są często znacznie lepiej przytwierdzone.

Jak wymienić pojedynczą płytkę?

Czasami może dojść do uszkodzenia pojedynczych kafelków. Mogą pojawić się na nich pęknięcia czy zarysowania. Ważne jest wówczas, by wymienić płytkę bez naruszenia kolejnych. W takiej sytuacji powinniśmy rozpocząć od usunięcia otaczającej ją fugi. Możemy wykorzystać w tym celu skrobak do fug, nóż, śrubokręt czy wiertarkę wyposażoną w specjalną końcówkę.

Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie taśmą malarską płytek leżących tuż obok. W uszkodzonym kafelku możemy wówczas wywiercić otwory, a następnie usunąć go, korzystając z młotka i przebijaka. Powinniśmy zacząć na środku i kierować się ku jego brzegom. Końcowym etapem, tak jak przy usuwaniu wszystkich płytek, jest usunięcie pozostałości kleju.

Jak skuć płytki, by móc je ponownie wykorzystać?

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwe takie usunięcie płytek ze ściany, by możliwe było ich ponowne wykorzystanie. Oczywiście, choć wymaga to z naszej strony dużej delikatności. Możemy skorzystać z tego sposobu w przypadku poluzowanych płytek, którym grozi odpadnięcie, lub gdy chcemy wykorzystać je w innym miejscu jak na przykład w garażu. Drugi przypadek, kiedy chcemy w ten sposób usunąć wszystkie kafelki, jest bardzo czasochłonny.

Tak jak w przypadku usuwaniu pojedynczych płytek, tak i przy ich odzyskiwaniu należy rozpocząć od usunięcia fugi. Dzięki temu wstrząsy nie będą przenosiły się na kolejne kafelki, co mogłoby spowodować ich uszkodzenie.
Do usunięcia płytki ze ściany czy podłogi warto wykorzystać długie i płaskie narzędzia, ponieważ jej fragmenty wciąż mogą być dobrze przyklejone.

Możemy sięgnąć po szpachelkę lub płaski śrubokręt, którym podważymy płytkę. Następnie jej spodnią warstwę należy dokładnie oczyścić z pozostałości kleju. Jeśli usuwamy w ten sposób płytki układające się we wzór, dobrze jest je numerować. Dzięki temu bez problemu odtworzymy później kompozycję.

Co zrobić z gruzem?

Wiesz już, jak skuć płytki, teraz czas zająć się wygenerowaną dużą ilości gruzu czy innych opadów, których nie możemy wyrzucić do śmieci. Jeśli remontujemy niewielkie pomieszczenie lub skuwamy tylko część płytek, możemy gruz zapakować w wytrzymałe worki i wywieźć na wysypisko.

W przypadku szerszych prac warto rozważyć wynajęcie kontenera, który firma odbierze po umówionym czasie. Jego koszt jest uzależniony od jego wielkości i w każdej firmie może się nieco różnić. Najczęściej także inny cennik dotyczy czystego gruzu, a inny zmieszanych odpadów.