Jak technologia wpływa na projektowanie wnętrz

?>

Żyjemy w czasach, w których technologia włada już praktycznie każdą branżą. Projektowanie wnętrz nie jest wyjątkiem od tej reguły.

O ile tradycyjne rysunki i fizyczne modele wciąż znajdują swoje miejsce w projektowym świecie, powszechne korzystanie z nich już dawno odeszło do lamusa. Digitalizacja nie tylko ułatwia pracę designerów, ale usprawnia też ich kontakty z klientami. Oto lista rozwiązań, które naszym zdaniem najbardziej zrewolucjonizowały pracę projektantów wnętrz.

Systemy inteligentne i Internet rzeczy

Inteligentne domy to trend cieszący się stale rosnącą popularnością. Wprowadzanie do naszych domów coraz większej liczby urządzeń, które są w stanie działać automatycznie, musi być uwzględniane na każdym etapie budowania i projektowania całego domu. Choć rozwiązania te są niezwykle pożądane przez znaczną część klientów, użyteczność i prawidłowe działanie wielu funkcji i czujników jest jednak uzależnione od właściwego umiejscowienia urządzeń. A to nierzadko okazuje się dość problematyczne nie tylko dla początkujących projektantów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż takie rozwiązania nie powinny negatywnie wpływać na aspekty wizualne projektowanej przestrzeni, tworząc z nią spójną całość.

Jednymi z najczęściej instalowanych udogodnień są termostaty, klimatyzacje, kamery i alarmy (przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe). Mają one za zadanie nie tylko dbać o komfort domowników, ale też zapewniać im bezpieczeństwo. Bardzo często jednak zaniedbuje się kwestie bezpieczeństwa… samych urządzeń. Jako że pozostają one w ciągłym połączeniu z Internetem, również powinny być odpowiednio chronione. W przeciwnym wypadku mogą zostać użyte w celu zgoła odwrotnym. W związku z tym w dzisiejszych czasach warto nie pomijać kwestii związanych ze swoim bezpieczeństwem cyfrowym. W tym celu warto na przykład sprawdzić temat VPN i co to jest.

Projektowanie cyfrowe

Choć różnego rodzaju programy do wykonywania projektów cyfrowych są powszechnie dostępne na rynku już od dawna, technologie te są stale rozwijane. Niektóre funkcje, które dziś uważane są za nieodzowne w pracy projektantów, jeszcze kilka lat temu mogły pozostać jedynie w sferze ich fantazji.

Niezwykle dynamiczny rozwój ekranów dotykowych, który możemy obserwować na przestrzeni ostatnich 10 lat pozwala na coraz szybsze wykonywanie coraz lepszych projektów w okamgnieniu. Poziom detali, który był kiedyś zarezerwowany jedynie dla rysowników z wieloletnim doświadczeniem, jest dziś w zasięgu ręki każdego projektanta, który nie boi się po niego sięgnąć.

Ponadto cyfrowe projekty pozwalają też na zmiany kolorów, wzorów i innych detali zaledwie kilkoma kliknięciami. Takie projekty można też znacznie łatwiej przenieść w przestrzeń trójwymiarową. A z tej z kolei równie łatwo można je następnie przenieść do rzeczywistości rozszerzonej bądź wirtualnej, by umożliwić immersyjną wizualizację swoim klientom. O tym jednak za chwilę.

Przechowywanie danych w chmurze

Dostępność usług oraz programów korzystających z rozwiązań chmurowych odmieniła życie niejednego projektanta wnętrz, umożliwiając na przykład pracę na wielu urządzeniach jednocześnie. Ułatwia też organizację pracy w zespole, co nierzadko jest kwestią kluczową podczas pracy przy większych, bardziej złożonych projektach. Dzięki temu ich aktualizacje można też wprowadzać od ręki i na bieżąco. Bez stresu, że któryś ze współpracowników może przeoczyć wdrożone niedawno kluczowe zmiany.

Chmurę można też wykorzystywać do kontaktu z klientami. Udostępnianie cyfrowych projektów wymaga jedynie kilku kliknięć i przesłania im odpowiedniego łącza. Bez żadnego zbędnego wysyłania ciężkich plików, przekazywania nośników danych i tym podobnych.

Nowe możliwości wytwarzania

Niekonwencjonalne i personalizowane rozwiązania są wyjątkowo przydatne przy projektowaniu małych przestrzeni. A te stają się dziś nowym standardem mieszkalnictwa. Wraz z coraz bardziej ograniczoną przestrzenią, proponowane przez designerów meble i rozwiązania muszą być tak wielofunkcyjne, jak nigdy dotąd. Wyprodukowanie ich przy użyciu obrabiarek sterowanych numerycznie lub drukarek 3D pozwala na znaczną redukcję kosztów, bez strat na jakości. Z tego względu coraz więcej projektantów kieruje swój wzrok na te narzędzia.

Maszyny CNC

Obrabiarki CNC pozwalają na szybkie i tanie wytwarzanie nawet skomplikowanych detali z różnych materiałów. Umożliwiają one niemal dowolne łączenie różnych rodzajów obróbki z zachowaniem niespotykanej do tej pory precyzji. Nic więc dziwnego, że momentalnie zainteresowali się nimi projektanci wnętrz.

Druk 3D

Drukarki 3D to już nie tylko wytwarzanie niewielkich detali z tworzyw sztucznych. To też przyszłość między innymi inżynierii budowlanej. Choć na rynku są już dostępne modele pozwalające na przeprowadzanie druku przy użyciu cementu, cała technologia drukowania przestrzennego wciąż jeszcze nie osiągnęła pełni swoich możliwości, które na ten moment pozostają mniej lub bardziej ograniczone. Udoskonalenie jej jest już jednak tylko kwestią czasu.

Nie przeszkadza to coraz częstszemu stosowaniu ich w projektowaniu wnętrz. Aktualnie, ze względu na łatwość i dostępność zarówno obrabiarek sterowanych numerycznie jak i drukarek przestrzennych, możliwość kreowania i projektowania autorskich, dedykowanych rozwiązań jest na wyciągnięcie ręki. Do tej pory meble czy rozwiązania funkcjonalne projektowane na zamówienie były niezwykle kosztowne i decydowało się na nie stosunkowo niewiele osób. Dziś jednak ten stan rzeczy ulega zmianie.

Wizualizowanie projektów

Jednym z częstszych problemów, z którymi borykają się projektanci wnętrz, jest przekonanie swoich klientów do podjętych przez siebie decyzji. Niewtajemniczonym odbiorcom projekty oglądane na papierze lub na ekranie komputera nierzadko mogą wydawać się znacznie mniej atrakcyjne. Nawet mimo zapewnień designerów, którzy po prostu widzą od nich więcej. Najczęściej jest to spowodowane po prostu zawodowym doświadczeniem i wyobraźnią. Projektanci wnętrz, będąc ekspertami w swojej dziedzinie, spędzają nad szkicami i projektami setki godzin. Z tego powodu potrafią dostrzegać potencjał w rzeczach, które dla innych na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieprzekonujące. Tego typu sytuacje skutkują koniecznością wprowadzania wielu zmian w projektach, często ku narastającej frustracji zarówno po stronie klientów, jak i projektantów.

W dzisiejszych czasach przychodzi im jednak z pomocą technologia. Wraz z jej rozwojem, otwierają się drzwi immersyjnych rozwiązań wizualizacyjnych, które wcześniej pozostawały zamknięte. Umożliwiają one projektantom prezentacje swoich pomysłów na niespotykanym do tej pory poziomie. Ponadto wprowadzanie proponowanych przez klientów zmian trwa dzięki nim błyskawicznie. Ułatwia to między innymi podejmowanie decyzji odnośnie do takich kwestii jak kolor czy materiał, z którego dane elementy wnętrz mają zostać wykonane. Technologie, dzięki którym to wszystko jest możliwe, dzieli się na dwie kategorie – rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną.

Rzeczywistość wirtualna

Wkraczając do cyberprzestrzeni, użytkownicy mogą przenieść się do miejsc, które jeszcze w ogóle nie powstały. Obserwując je z perspektywy pierwszej osoby, mogą dostrzec wiele rzeczy, które umknęłyby przy stosowaniu bardziej tradycyjnych rozwiązań. Postępująca popularyzacja gogli VR i coraz większa dostępność dedykowanych programów to duże udogodnienie dla całej branży projektowej. Stosowanie rzeczywistości wirtualnej daje też klientom możliwość zobaczenia swoich zamówień tak, jak mają one wyglądać w rzeczywistości, eliminując występowanie ewentualnych nieporozumień, które dość często zdarzają się przy oglądaniu projektów w wersji 2D.

Rzeczywistość rozszerzona

Jest ona stosowana głównie na późniejszych etapach prac, gdy można już uzyskać dostęp do przestrzeni, którą należy zaprojektować. W odróżnieniu do technologii VR, tutaj na obraz rejestrowany na żywo nakładane są elementy (takie jak na przykład meble), które pozwalają zobaczyć na ekranie gotowe pomieszczenie. Dodane cyfrowo rozwiązania mogą być wtedy oglądane z różnych stron i pod różnymi kątami. Jest to efektywne rozwiązanie, dzięki któremu klienci mogą być bardziej zaangażowani w projektowanie swoich wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *