Jak trafnie wybrać oświetlenie zewnętrzne?

?>

Oświetlenie dedykowane dla architektury zewnętrznej pełni istotną rolę w aranżacji przestrzeni wokół domu. Poza funkcją użytkową odpowiednio dobrana lampa, reflektor, czy słupki oświetleniowe pozwalają wyeksponować przykuwające wzrok elementy budynku lub jego otoczenia. Jaki zatem rodzaj oświetlenia zewnętrznego wybrać, aby oprócz wymiaru praktycznego stanowiło ono ciekawy motyw dekoracyjny, nadając określonemu miejscu oryginalny charakter?

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Decydując się na zakup oświetlenia zewnętrznego warto poznać dostępne na rynku kategorie produktów przeznaczonych do podświetlania budynku i przestrzeni ogrodowej. Są to m.in:

  • lampy podtynkowe i lampy wpuszczane w ziemię
  • lampy ścienne i kinkiety
  • lampy sufitowe natynkowe
  • lampy wiszące zewnętrzne
  • reflektory oświetleniowe
  • latarnie ogrodowe
  • słupki oświetleniowe

Najpopularniejsze rodzaje lamp zewnętrznych

Wśród wyżej wymienionych kategorii oświetlenia zewnętrznego dużą popularnością cieszą się zwłaszcza naścienne lampy i kinkiety, latarnie ogrodowe oraz słupki oświetleniowe. Te pierwsze stanowią znakomite rozwiązanie jeśli chodzi o oświetlanie stref wejściowych do budynku, tj. drzwi frontowych, tarasowych, balkonowych  oraz innych miejsc, w których z różnych względów nie można zamontować instalacji wolno stojących. Z kolei latarnie i słupki oświetleniowe zewnętrzne doskonale sprawdzą się jako iluminacje oświetlające ścieżki i alejki ogrodowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie zewnętrzne?

Podstawowa kwestia, jaką musimy uwzględnić przy doborze oświetlenia zewnętrznego to przeznaczenie danej instalacji. Może ona bowiem służyć podświetlaniu elewacji i wejścia do budynku lub oświetlać inne strefy otoczenia. W pierwszym przypadku trafnym wyborem mogą się okazać natynkowe lampy sufitowe, natomiast do oświetlania większych przestrzeni posesji przydatna będzie np. latarnia ogrodowa.

W dalszej kolejności należy przesądzić czy montowane przez nas oświetlenia ma stanowić pierwszoplanowy element architektury ogrodowej, czy też służyć jako dodatek do niej. Do pierwszego zadania dobrze będą się nadawać wspomniane latarnie jako główne źródło światła w ogrodzie. W drugim przypadku godnym uwagi rozwiązaniem będą natomiast słupki oświetleniowe. Ich zalety to niewielka wysokość, równomierne oświetlenie przestrzeni i łatwe wpasowanie się w otoczenie.

Wybierając oświetlenie ogrodowe warto również sprawdzić czy interesujący nas produkt posiada wymagane atesty i certyfikaty warunkujące jego trwałość i bezpieczne użytkowanie.

Ważnym czynnikiem jest oczywiście wygląd zewnętrzny instalacji. Szeroka gama dostępnych na rynku artykułów oświetleniowych, jak reflektor zewnętrzny ogrodowy, kinkiet naścienny lub lampa podtynkowa umożliwia dobór modelu dopasowanego stylistyczne i kolorystycznie do architektury budynku.

Nie bez znaczenia jest także cena. Musimy pamiętać, że rynkowa wartość towaru jest najczęściej wyznacznikiem jego jakości. Przed zakupem danego produktu warto jednak dokonać analizy ofert, zwracając uwagę na promocje lub wyprzedaże.