Jak urządzić wiatrołap w domu jednorodzinnym?

?>

Wiatrołapy to nieduże pomieszczenia, które zlokalizowane są tuż za wejściowymi drzwiami. Chociaż mogą wydawać się niepozorne i niepotrzebne, ich funkcjonalność jest naprawdę duża – pomagają w odpowiedniej gospodarce energią cieplną w domu, zapobiegają przeciągom i mogą stać się przyjemnym przedpokojem dla mieszkańców. Zobacz, jak dokonać niezwykłej aranżacji wiatrołapu tak, by to miejsce stało się nie tylko użyteczne, ale też i atrakcyjne wizualnie.

Czym jest wiatrołap zewnętrzny, a czym wiatrołap wewnętrzny?

Wiatrołap to pomieszczenie, które może należeć do wnętrza domu, ale równie popularne są wiatrołapy zewnętrzne. Zewnętrzny wiatrołap to niewielkie konstrukcje architektoniczne, które zapobiegają zacinaniu deszczu o drzwi i powstrzymują gwałtowne podmuchy wiatru.

Wiatrołap wewnętrzny to z kolei niewielkie pomieszczenie, do którego wchodzi się tuż po otwarciu drzwi wejściowych. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie przeciągom oraz oddzielenie wejścia od pozostałej części domu tak, aby jak najmniej ciepła wytracało się w czasie wchodzenia i wychodzenia z mieszkania. Obecność wiatrołapu zmniejsza uciekanie ciepła, co przekłada się znacząco na wysokość rachunków za ogrzewanie – są mniejsze i pozwalają mieszkańcom zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Wiatrołap to zatem bardzo funkcjonalne miejsce, warto jednak zadbać o wygląd tego miejsca – po przekroczeniu progu domu dobrze jest widzieć atrakcyjne, piękne pomieszczenie, które stanie się wyjątkową wizytówką domu.

Jakie elementy powinny znaleźć się w wiatrołapie?

Dobrze jest wiedzieć, jak urządzić wiatrołap, aby był on funkcjonalny i estetyczny. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie wykończenie. Warto zagospodarować wiatrołap tak, by mógł on pełnić funkcję estetycznego schowka, przechowalni i eleganckiego przedpokoju – przydadzą się zatem odpowiednie meble oraz wygodne siedzisko. Nie zapominaj oczywiście o oświetleniu i praktycznych dodatkach – dzięki nim będziesz w stanie urządzić mały wiatrołap w atrakcyjny sposób.

Jak wykończyć wiatrołap?

Dobrze wykończone wnętrze wiatrołapu może zdziałać prawdziwe cuda. Odpowiednie kolory i materiały będą w stanie optycznie powiększyć wiatrołap – warto pomalować wiatrołap na jasne kolory, jeśli wnętrze jest niewielkie. Zdecydowanie unikaj ciemnych barw, gdyż zmniejszają one optycznie przestrzeń. Duży wiatrołap możesz pomalować na żywe barwy, małe pomieszczenie lepiej urządzić w stonowanych odcieniach.

Dobrze jest wykończyć ściany i podłogę tak, by przygotować się na ewentualne zabrudzenia. Świetnie sprawdzą się zatem płytki ceramiczne na podłodze, które są wyjątkowo odporne na zabrudzenia i łatwo się je czyści. Na ściany zastosuj farby lateksowe, które są odporne na szorowanie i mycie. Łatwość czyszczenia wykończenia jest ważna, gdyż pogoda za drzwiami nie zawsze będzie słoneczna, zatem plamy z wody, błoga i śniegu łatwiej będzie usunąć z odpowiednich powierzchni.

Jakie meble warto wstawić do wiatrołapu?

Nie tylko wykończenie jest ważne – należy również odpowiednio umeblować wiatrołap tak, by przestrzeń była bardzo funkcjonalna. W tym miejscu doskonale sprawdzą się meble do przedpokoju – garderoby, szafy, szafki na buty, siedziska oraz wieszaki. W małym wiatrołapie dobrze jest urządzić przestrzeń z białymi meblami, gdyż biały kolor zawsze optycznie powiększa wnętrza.

Meble, które wstawia się do przedpokoju, zapewniają miejsce na ubrania, odzież wierzchnią, buty oraz akcesoria, będą zatem dobrym pomysłem w przestrzeni wiatrołapów. Pojemna szafa, szafki na buty oraz wieszaki sprawiają, że masz wystarczająco miejsca na rzeczy osobiste każdego z domowników.

Nowoczesny wiatrołap należy i warto funkcjonalnie urządzić. Możesz zdecydować się na różne meble, jeśli poszukujesz odpowiedniego wyposażenia przedpokoju, sprawdź koniecznie ofertę sklepu Merkury Market – https://www.merkurymarket.pl/meble-do-przedpokoju/.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Wiatrołap to pierwsze pomieszczenie, jakie widzi się, po przekroczeniu progu. Zadbać należy zatem tutaj o odpowiednie oświetlenie, dzięki temu przedsionek będzie funkcjonalny tak samo w ciągu dnia, jak i w czasie nocy. Dobrze jest zdecydować się na odpowiednie światło górne – przydadzą się plafony i niewysokie lampy wiszące. Dobrze jest postawić na funkcjonalność i prostotę form, nie zapominając jednak o tym, jak ważne jest właściwe dopasowanie oświetlenia do stylu, jaki panuje w tym pomieszczeniu i pozostałej części domu.

Ciekawym i praktycznym pomysłem jest zainstalowanie lamp z czujnikiem ruchu. Po wejściu do domu lampa zaświeci się samodzielnie, dzięki czemu wchodząc do środka z zakupami, czy innymi rzeczami, nie będziesz się martwił o szukanie kontaktu. Dobrze jest wiatrołap tak, jak i resztę domu, wyposażyć w inteligentne oświetlenie. Żarówki, lampy i taśmy LED w systemie smart home umożliwią dopasowywanie oświetlenia do wymagań domowników.

Co z dodatkami?

Oprócz wykończenia, oświetlenia i wyposażenia dobrze jest zadbać też o odpowiednie dodatki. Zdecydowanie świetnym pomysłem będzie ułożenie pod drzwiami wejściowymi wycieraczki. Dzięki wycieraczce zapobiegniesz przedostawaniu się do wnętrza domu nadmiernej ilości błota, wody, śniegu i piasku. Za to zdecydowanie podziękują Ci panele w salonie lub sypialni, które zwykle najbardziej narażone są na ścieranie.

Do takiego pomieszczenia, jak wiatrołap dobrze jest też wstawić stojak na parasol. Przyda się również lustro. Nad lustrem możesz zainstalować dodatkowe, dobre oświetlenie. Taki sposób aranżacji będzie doskonały zwłaszcza do przedpokoju, w którym panuje styl glamour.