Jak wybrać najlepszy stół do kuchni?

?>

Drewniane, metalowe, ze szklanym blatem – stoły w kuchni to bardzo ważny element wyposażenia. Jak wybrać najlepszą dla naszych potrzeb?

  1. Stół kuchenny – dlaczego jest ważnym elementem wyposażenia?
  2. Stoły kuchenne – najpopularniejsze rozmiary i kształty
  3. Tanie stoły kuchenne – najczęściej wykorzystywane materiały
  4. Stół rozkładany czy standardowy – który sprawdzi się lepiej?

Stół kuchenny – dlaczego jest ważnym elementem wyposażenia?

Bardzo często zdarza się tak, że projektujemy kuchnię już w połączeniu z jadalnią. Jednocześnie więc staje się ona drugim, zaraz po salonie, pomieszczeniem, w którym spędzamy wspólnie z rodziną całkiem dużo czasu. Aby móc swobodnie przygotowywać i jeść posiłki, usiąść z laptopem lub tabletem, a także po prostu spędzić czas z innymi domownikami, wybrany przez nas model musi mieć odpowiednie wymiary i cechować się konkretną wytrzymałością. Pod uwagę powinniśmy wziąć także ilość dostępnej przestrzeni – w końcu poza stołem musimy zmieścić w jadalni także i krzesła, a także mieć możliwość swobodnego poruszania się dookoła.

Stoły kuchenne – najpopularniejsze rozmiary i kształty

Nowoczesne stoły kuchenne są nam oferowane w niezliczonej wręcz ilości wzorów, kolorów i kształtów. Jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca, zwykle najlepszym rozwiązaniem są standardowe modele na planie kwadratu lub prostokąta. Z łatwością dostawimy je do ściany, a także zaplanujemy wykorzystanie przestrzeni dookoła. Wariacją na ten temat może być stół oparty o figurę prostokąta, lecz z zaokrąglonymi brzegami. Jest to bezpieczniejsza opcja, jeżeli posiadamy dzieci lub zwierzęta – istnieje mniejsze ryzyko uderzenia się, szczególnie o kant.

Osoby posiadające dużą jadalnię mają zdecydowanie większe pole do popisu. Poza prostymi formami możemy wybrać także wersję owalną, która prezentuje się bardziej efektownie i jednocześnie pozwala osobom siedzącym przy blacie na swobodną konwersację czy ucztowanie. Owalny, rozkładany stół może być prawdziwą odmianą dla naszej jadalni, jeżeli tylko wpasowuje się w jej styl aranżacji.

Tanie stoły kuchenne – najczęściej wykorzystywane materiały

Poza kształtem i wymiarem, kolejnym bardzo ważnym parametrem stołu do kuchni jest materiał, z jakiego go wykonano. Powinniśmy uzależnić go od ogólnego stylu, w jakim urządziliśmy naszą kuchnię i jadalnię, a także zwrócić uwagę na to, aby był wysokiej jakości. Do najpowszechniej wykorzystywanych materiałów zaliczamy między innymi:

  • drewno: najpowszechniejsza i najbardziej klasyczna opcja. Stoły kuchenne wykonane z drewna są uniwersalne i nadają się niemalże do każdego wnętrza. Jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, posłużą nam przez długie lata;
  • metal: to bardziej awangardowy materiał, który sprawdzi się szczególnie w nowoczesnej aranżacji mieszkania. Surowe w wyglądzie, zwykle są też niższe od drewnianych odpowiedników;
  • szkło: to materiał szczególnie na małe stoły kuchenne. Szkło może stanowić również dodatek, na przykład do drewna. Jest to eleganckie rozwiązanie, które jednak wymaga od nas pewnej ostrożności w użytkowaniu i nie będzie pasowało do każdego stylu aranżacji jadalni;
  • tworzywo sztuczne: to opcja budżetowa, jednak i takie stoły mają swoje zalety. Łatwo je wyczyścić, a także wkomponować w już obecne wyposażenie.

Stół rozkładany czy standardowy – który sprawdzi się lepiej?

To, czy stół powinien się rozkładać czy nie, zależy w dużej mierze od ilości dostępnego miejsca. Jeżeli nie ma go zbyt wiele, a nie  korzystamy na co dzień z pełni możliwości blatu, lepszą opcją będą stoły kuchenne rozkładane. Z kolei w przypadku dużych jadalni możemy pozwolić sobie na odpowiednich rozmiarów stół, którego nie trzeba składać – będzie dzięki temu wygodniejszy w użytkowaniu.