Jaka moc gazowego podgrzewacza wody dla rodziny?

?>

Gazowy podgrzewacz wody to urządzenie służące do ogrzewania wody użytkowej w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach. Dzięki niemu można cieszyć się ciepłą wodą o dowolnej porze dnia i nocy. Podgrzewacze wody gazowe to jedna z najbardziej efektywnych i wygodnych opcji dostarczania ciepłej wody do domu. Duża zaletą tych urządzeń, jest właśnie szybkość podgrzewania wody. Ponadto są oszczędne w zużyciu energii, co oznacza niższe rachunki za energię.

Dlaczego warto wybrać gazowy podgrzewacz wody przepływowy?

Gazowy podgrzewacz wody przepływowy jest bardziej ekonomiczny i ekologiczny niż gazowy podgrzewacz wody ze zbiornikiem. Dzięki temu, że podgrzewa wodę tylko w momencie jej poboru, nie traci ona ciepła w zbiorniku, co oznacza mniejsze zużycie gazu i niższe rachunki za ogrzewanie wody. Ponadto, brak zbiornika oznacza mniejszą powierzchnię grzewczą, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie powietrza spalinami. Gazowy podgrzewacz wody przepływowy jest też bardziej kompaktowy i łatwiejszy w montażu niż gazowy podgrzewacz wody ze zbiornikiem.

Większość gazowych podgrzewaczy montowanych w naszych łazienkach to właśnie urządzenia przepływowe, co oznacza, że podgrzewają wodę na bieżąco, bez konieczności magazynowania jej w zbiorniku. Same urządzania składają się z niewielu elementów ( min. pompy obiegowej, zaworów, elementów zabezpieczających i sterowników), co wpływa na ogólny niewielki rozmiar całego urządzenia.

Gazowe podgrzewacze wody dostępne na rynku – jaką wybrać moc?

Moc podgrzewaczy przepływowych zwykle waha się od 15kW do 24kw. Urządzenia te różnią się między sobą zwykle takimi parametrami jak min.: maksymalne/minimalne znamionowe obciążenie grzewcze, rodzajem i średnicą przyłącza gazu, czy samą efektywnością energetyczną podgrzewania wody. Podgrzewacze są również wyposażane w coraz to nowsze technologie: przykładowo, technologia kondensacyjna staje się coraz bardziej popularna w nowoczesnych przepływowych gazowych ogrzewaczach wody. Dzięki niej urządzenia są bardziej wydajne, a także odzyskuje się ciepło utajone z pary wodnej powstałej w trakcie spalania gazu.

Zazwyczaj montowane w polskich domach podgrzewacze gazowe posiadają moc od 15 do 19 kW, co jest wystarczające do zaspokojenia niewielkich potrzeb małego gospodarstwa domowego. Jednak w przypadku, gdy woda ma być używana przez dużą rodzinę, jednocześnie w kuchni i w łazience, warto wybrać urządzenie o mocy powyżej 20 kW. Nowoczesne modele podgrzewaczy są zazwyczaj wyposażone w moc modulowaną, która pozwala na regulację mocy w zakresie od kilku do ponad 20 kW.

Podsumowanie

Podgrzewacze przepływowe charakteryzują się również niską awaryjnością, niskim zużyciem energii i relatywnie niską ceną. Dzięki temu, że przepływowy podgrzewacz wody działa w sposób ciągły, nie tracisz czasu na oczekiwanie na wodę w kranie, co ogólnie poprawia komfort funkcjonowania w domu i pozwala na szybki dostęp do gorącej wody.