Jaki wybrać rodzaj kotła gazowego do domu lub mieszkania?

?>

Decydując się na montaż ogrzewania gazowego musimy ustalić jaki rodzaj kotła będzie go obsługiwał. Współcześnie produkowane kotły na gaz różnią się zasadniczo od tych sprzed kilkunastu lat. To przede wszystkim urządzenia wysoce efektywne, wyposażone w rozwiązania pozwalające znacząco obniżyć koszty eksploatacji.

Dodatkową ich zaletą jest nowoczesny design. W dalszej części tekstu omawiamy dostępne na rynku rodzaje kotłów gazowych, uwzględniając sposób ich działania, funkcjonalność, miejsce usytuowania, jak i typ komory spalania.

Kotły gazowe stojące vs. wiszące

Biorąc pod uwagę lokalizację kotła wyróżniamy modele stojące i wiszące. Te pierwsze wymagają co prawda więcej miejsca, ale mają bardzo masywną konstrukcję, która decyduje o ich trwałości. Tymczasem kotły wiszące z uwagi na brak żeliwnego wymiennika ciepła zajmują mniej przestrzeni i można je umieścić na dowolnej ścianie, co ma szczególnie znaczenie w przypadku małych mieszkań.

Kotły jedno- i dwufunkcyjne

Drugim kryterium podziału jest ilość funkcji które posiada kocioł gazowy. Kotły dwufunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzają ciepło potrzebne do ogrzewania wnętrza budynku i podgrzewają wodę użytkową. Ich mankamentem jest jednak długi czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu. Wady tej nie posiadają z kolei kotły jednofunkcyjne, których rola sprowadza się wyłącznie do ogrzewania wnętrz. Chcąc tutaj korzystać z ciepłej wody musimy zamontować dodatkowy zasobnik, dzięki któremu będziemy mieli do niej stały dostęp bez konieczności długiego czekania.

Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania

Jeśli chodzi o rodzaj komory spalania praktycznie do wyboru mamy jedynie kotły z zamkniętą komorą spalania. Produkowane przez wiele lat wersje z komorą otwartą są aktualnie wycofywane ze sprzedaży, z uwagi na ryzyko ulatniania się w pomieszczeniu szkodliwych spalin. Kotły z zamkniętą komorą spalania pobierają zaś powietrze z zewnątrz budynku, dzięki czemu obieg spalin jest w bezpieczny sposób regulowany za pomocą wentylatora.

Kotły gazowe tradycyjne czy kondensacyjne?

Kluczowym kryterium jest jednak podział kotłów gazowych ze względu na sposób ich działania. Pod tym względem wyróżnia się modele tradycyjne i kondensacyjne. W pierwszym przypadku razem z odprowadzanymi spalinami ubywa również część ciepła. Kotły gazowe wykorzystujące zjawisko kondensacji odzyskują natomiast energię ze spalin, dlatego też ich wydajność jest większa. Chociaż cena kotła kondensacyjnego może być nawet dwukrotnie wyższa od tradycyjnego, środki zainwestowane w jego zakup dość szybko się zwracają. Warto ponadto wiedzieć, iż w związku z unijną Dyrektywą ErP podwyższającą wymogi dotyczące efektywności urządzeń gazowych, wielu producentów zaprzestało już produkcji kotłów tradycyjnych i powoli przechodzą one do lamusa.