Kiedy należy wymienić materac?

?>

Każdego dnia spędzamy w łóżku średnio 7 godzin dziennie. Prędzej czy później dojdzie więc do tego, że trzeba będzie wymienić materac. Pod wpływem tak intensywnej eksploatacji z czasem może bowiem dojść do powstania wielu odkształceń. Nie wspominając o bakteriach i roztoczach, które mogą się w nim magazynować na skutek braku odpowiedniej pielęgnacji, czy pokrowca. Dlatego też w poniższym artykule zdradzamy, kiedy należy wymienić materac!

Po czym poznać, że materac jest do wymiany?

Jedną z najważniejszych oznak tego, że zbliża się wymiana materaca na nowy, jest poczucie dyskomfortu oraz zmęczenia, jakie towarzyszą po wstaniu z łóżka. Bardzo często objawami zużytego materaca są również bóle w mięśniach i stawach oraz uczucie zesztywnienia w okolicach karku. Dolegliwości te są rezultatem niewłaściwego wsparcia, jakie zapewnia ciału materac. Oczywiście nie można również lekceważyć znaków takich jak zabrudzenia, wystające sprężyny, czy inne uszkodzenia mechaniczne.

Z kolei u małych dzieci i niemowląt, które nie potrafią się jeszcze komunikować, może to się objawiać problemami z zaśnięciem oraz budzeniem się w ciągu nocy. W takim przypadku najlepiej będzie wymienić produkt na nowy, np. antyalergiczny materac Hevea SnuDo. Wykonany z wysoko elastycznej pianki sprawdzi się zarówno w przypadku małych dzieci, jak i młodzieży do 80 kg. Co więcej, idealnie nadaje się on do łóżek piętrowych. Na uwagę zasługuje również dołączony do niego pokrowiec Natural Care Aegis, który ma działanie antyalergiczne.

Kiedy wymienić materac na nowy?

Nowy materac powinien się pojawić w domu niezwłocznie, gdy poprzedni zaczyna tracić swoje właściwości. W sieci nie brak informacji o tym, że materace powinno się wymieniać średnio co 7, a nawet i 10 lat. Mało kto jednak wspomina o tym, że w rzeczywistości nie ma na to reguły i materac może ulec zniszczeniu znacznie szybciej. Zwłaszcza jeżeli jest poddawany intensywnej eksploatacji lub jest to produkt słabej jakości. Wtedy jak najszybciej powinno się wymienić materac na nowy.

Higiena materaca to podstawa

Życie materaca można skutecznie wydłużyć, dbając o jego higienę. Mowa tu m.in. o korzystaniu z pokrowca, który zabezpieczy materac przed zabrudzeniami, brzydkim zapachem, a nawet i wilgocią. Ponadto pomagają one również osobom, które zmagają się z alergiami. Ograniczą one bowiem rozprzestrzenianie się wewnątrz materaca niebezpiecznych roztoczy i bakterii. Dodatkowej ochrony alergikom zapewnią produkty takie jak materace Hevea Junior, które wykonano z pianki lateksowej. Dołączono do niego również pokrowiec Natural Care Aegis, który zadba o higienę materaca.

Dlaczego warto wymienić stary materac?

Na końcu warto również powiedzieć o tym, dlaczego warto co kilka lat wymieniać materac na nowy. Przede wszystkim wpływa na to komfort spania, który wraz z wiekiem materaca spada. Tym samym wpływa to negatywnie na samopoczucie. Poza bólami w stawach i mięśniach mogą pojawić się również przykurcze oraz nieprzyjemne uczucie odrętwienia. Z kolei intensywna eksploatacja materaca prowadzi do powstawania odkształceń, które obniżają komfort snu. W efekcie więc pojawiają się bóle oraz wszechogarniające zmęczenie. Co więcej, ignorowanie tych pierwszych oznak zużycia materaca może prowadzić do jeszcze większych problemów z kręgosłupa. W efekcie może więc dojść do pogłębienia się wad postawy, a nawet i do zwyrodnienia stawów. Przede wszystkim jednak niewygodny materac będzie obniżał jakość snu, co wpłynie na bycie niewypoczętym i zmęczonym.