Koszenie trawy – o czym należy pamiętać i z jakiego sprzętu korzystać?

?>

Dobrze przystrzyżony i gęsto rosnący trawnik powinien być symbolem każdego, zadbanego ogrodu. Nie ma co ukrywać, że idąc w odwiedziny do naszej rodziny czy znajomych, pod ich domem zauważamy równej długości murawę, która niezależnie od przeszkód i krawędzi jest wszędzie takiej samej długości. Głupio byłoby, gdyby u nas zobaczono coś skrajnie innego.

Okazuje się, że aby dobrze kosić ogród wcale nie potrzeba wiele, a wystarczy jedynie wiedzieć kiedy, jak i czym to robić. Nie ma czegoś takiego jak specjalistyczne techniki koszenia. Ludzie tak samo, jak i my szukają sposobów, dzięki którym ułatwią sobie życie w tej i innych kwestiach.

Koszenie – jak często i jak wysoko?

Najczęstszym błędem w sztuce koszenia jest zbyt częste jej wykonywanie. Fakt, niektórym może wydawać się, że im częściej będą strzyc murawę, tym bardziej będzie ona świeża i gęsta. Nie jest to jednak dobre podejście. Trawnik skracamy w zależności od konkretnej pory roku i miesiąca. Nie powstał jednak żaden kalendarz, który jasno mówi nam, w jakim miesiącu kosimy z jaką częstotliwością.

Kluczem do sukcesu w tym wypadku jest wysokość źdźbła. Wiadomo, że w zależności od pory roku trawa rośnie szybciej lub wolniej. Z tego względu, jej skracanie odbywa się w różnych odstępach czasu, z uwzględnieniem aktualnej wysokości. Mówi się, że kosić powinno się w momencie, gdy trawnik jest wysoki na około 8-10cm. W tym czasie skracamy jego długość mniej więcej o jedną trzecią, czyli do około 5-6cm.

Kosiarki – jakie są ich typy?

Można śmiało powiedzieć, że typ kosiarki wybieramy nie w zależności od naszych upodobań, a od rodzaju ogrodu. Ogród może być mały, duży, prosty, krzywy, górzysty, nizinny i moglibyśmy wymieniać tak w nieskończoność.

Dla małego i prostego typu ogrodu, widniejącego chociażby przy domach szeregowych czy na średniej wielkości działkach jednorodzinnych, stosuje się kosiarki elektryczne bądź akumulatorowe. Są one ciche, nie powodują emisji spalin oraz swoim rozmiarem zmieszczą się w różne zakamarki. Ogranicza je jednak przewód lub też poziom baterii. Ciekawą alternatywą mogą być również roboty koszące.

Większe i mniej proste ogrody potrzebują już nieco cięższego sprzętu. Mowa tutaj o kosiarkach spalinowych, dzięki którym możemy podcinać nasz ogród niemal bez ograniczeń powierzchniowych. Gdy jednak rozmiary ogrodu zdecydowanie przewyższają możliwości naszych nóg, możemy zaopatrzyć się w traktorki ogrodowe.

Ciasne miejsca w ogrodzie

Niestety, sadzenie roślin i krzewów często powoduje powstawanie miejsc niedostępnych dla przejazdu kosiarką. Nie chcemy przecież na siłę tam nią wjeżdżać narażając przy tym krzew na zniszczenie. W tym celu stosuje się podkaszarki spalinowe. Ich wąska średnica koszenia umożliwia przedostanie się niemalże do każdego miejsca w ogrodzie, a także do dojeżdżania i obcinania trawnika pod płotem.

Wyróżniamy wiele rodzajów podkaszarek. Niektóre z nich posiadają jedynie żyłki, w innych rodzaj ostrza jest wymienny. Kosa spalinowa od podkaszarki różni się jedynie sposobem operowania i uchwytem.