Liny włókienne – jakie mają zastosowanie?

?>

Liny włókienne mogą być wykonane zarówno z włókien naturalnych (pochodzenia roślinnego), jak i sztucznych (włókna syntetyczne) skręcanych lub plecionych. Najczęściej jednak wykorzystuje się włókna naturalne – konopne, bawełniane, sizalowe i manilowe. Dlaczego warto ich używać? Do czego się je wykorzystuje? Jakie akcesoria do lin włókiennych będą przydatne? Sprawdźmy!

Rodzaje lin włókiennych i zastosowanie

W zależności od zapotrzebowania możemy wykorzystać różne rodzaje lin włókiennych. Gdy potrzebujemy lin mocnych, elastycznych, odpornych na wilgoć i wodę morską – wykorzystamy liny manilowe. Są bardzo chętnie wykorzystywane na statkach jako liny do cumowania, kotwiczenia czy holowania statków. Są wytrzymałe, jednak bardzo ciężkie i toną w wodzie więc bez problemu mogą posłużyć za liny kotwiczne.

Solidne, mocne liny do wykorzystania na lądzie to liny sizalowe, które są równie mocne i elastyczne, jednak nie są odporne na wilgoć. Pod wpływem wody twardnieją i pęcznieją, przez co tracą swoje właściwości. Liny konopne zaś są nieco słabsze od dwóch powyższych rodzajów, jednak potrafią wchłonąć dużą ilość wilgoci, dlatego stosuje się je na likliny lub do prac remontowych. Podobnie liny z włókien bawełnianych – są bardzo elastyczne, ale mało wytrzymałe. Stosuje się je najczęściej do olinowania ruchomego.

Liny włókienne pochodzenia syntetycznego stosuje się zaś najczęściej na jachtach. Są drogie w produkcji, jednak bardziej elastyczne i wytrzymałe na zerwanie od lin włókiennych pochodzenia naturalnego. Nie jest straszna im wilgoć, a nawet morska woda. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę to na ochronę przed działaniem wysokiej temperatury – lepiej, by nie znajdowały się w pobliżu gorącego silnika czy innych źródeł ciepła.

Zalety lin włókiennych

Liny włókienne, podobnie jak stalowe, słyną z dużej wytrzymałości. W porównaniu jednak do stalowych są lżejsze i nie stanowią niebezpieczeństwa dla pracowników na wypadek zerwania jak liny stalowe. Ze względu na swoją wytrzymałość i w niektórych przypadkach świetną odporność na wilgoć i wodę morską, są wykorzystywane przy wszelkich operacjach przeładunkowych w celu podnoszenia, przenoszenia, mocowania czy zabezpieczenia. Liny manilowe i sizalowe są również wykorzystywane na statkach – do cumowania, kotwiczenia i holowania. Jednak by zapewnić sobie wygodną, ułatwioną pracę i brak marnowania nadmiernej energii – należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria – o których poniżej.

O czym należy pamiętać, używając lin włókiennych?

Sama lina dobrej jakości bardzo często nie wystarczy do odpowiedniej pracy. Należy pamiętać o niezbędnych akcesoriach takich jak zakończenia linowe: oczkowe, widełkowe czy kabłąkowe. Kluczowe w codziennym użytkowaniu jest również smarowanie. Odpowiedni środek smarny do lin nie tylko ułatwia pracę, ale również znacznie zwiększa żywotność lin. Przy podnoszeniu i załadunku z użyciem lin przydadzą się również kołowroty tarczowe, które jeszcze bardziej obniżają tarcie, zmniejszając zużycie energii. Każda lina powinna również przechodzić częsty przegląd – czy nie jest nadto uszkodzona i zużyta ze względów bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i transportowanych towarów.