Lokalizacja wycieków wody w gospodarstwie domowym

?>

Wyciek wody w gospodarstwie domowym skutkuje większymi rachunkami za wodę, marnowaniem wody, a niekiedy też niszczeniem mebli i podłóg. Tylko kapiący kran może prowadzić do straty na poziomie 15 l wody dziennie. W perspektywie miesiąca znacząco zwiększa to koszt wody, jaki płacimy. Nie zawsze przeciek objawia się kapiącym kranem lub kałużą na podłodze. Wyciekająca przez dłuższy czas woda może penetrować warstwy wykończeniowe podłóg i ścian i spowodować tym duże zniszczenia, zanim jeszcze przeciek zostanie wykryty. Dlatego warto przemyśleć koszty ponoszone w ramach opłat za wodę. Bardzo często okazuje się, że ilość wody, jaka jest zużywana w naszym gospodarstwie domowym, nie wynika z naszych realnych potrzeb, lecz jest wynikiem niekiedy nawet drobnych przecieków i nieszczelnych instalacji.

Przyczyny wycieków wody w domu

Lokalizacja wycieków wody w domu leży w kwestii jego użytkowników. Przyczyny występowania wycieków wody w gospodarstwie domowym mogą być różne. W nowych instalacjach często są nimi wady po stronie wykonania instalacji lub po stronie materiału użytego do ich wykonania. W starszych zabudowaniach przecieki zwykle powodowane są przez korozję lub inne uszkodzenia rur bądź ich połączeń. Jakkolwiek by nie było, powinno się w miarę szybko zlokalizować wyciek wody i naprawić nieszczelność, żeby nie doprowadzić do kolejnych strat spowodowanych przeciekiem.

Metody lokalizowania – jak zlokalizować wyciek wody w domu

Istnieją różne metody lokalizacji wycieków wody w gospodarstwie domowym. Często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie. Warto wtedy zadzwonić po dobrych fachowców, którzy dzięki precyzyjnym pomiarom, sprawnie zlokalizują wyciek wody w domu i będzie możliwe sprawne usunięcie problemu.
Żeby zlokalizować wyciek wody, wykonuje się np.:

  • pomiar wilgotności ścian,
  • badanie kamerą termowizyjną,
  • badanie geofonem,
  • próby ciśnieniowe instalacji wodnych,
  • wykorzystanie kamery endoskopowej do zbadania miejsc trudnodostępnych,
  • badanie szczelności za pomocą gazu znacznikowego,
  • badanie szczelności kanalizacji czynnikiem UV lub kamerą inspekcyjną

Metody te zapewniają skuteczne i szybkie wykrycie przecieków wody. Lokalizują dokładne miejsce wycieku i wskazują na problem.
Powierzenie zadania lokalizacji wycieków wody specjalistom pozwoli na szybkie pozbycie się problemu, a więc też spokój. Naprawa nieszczelności pozwoli zaoszczędzić pieniądze płacone za wodę. Dodatkową zaletą skorzystania z pomocy fachowców jest dokładny pomiar zniszczeń i wilgotności, a także szansa na naprawę w sposób bezinwazyjny.