Malowanie ścian i sufitu krok po kroku

?>

Malowanie ścian jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem na odświeżenie pomieszczenia. Jest to również pierwszy krok podczas kompletnej renowacji pokoju. Malowanie ścian i sufitu krok po kroku oznacza trzymanie się kilku ważnych zasad w odpowiedniej kolejności. Prawidłowo pomalowane ściany mogą zupełnie odmienić wizualnie pomieszczenie. Jednak, aby tego dokonać, należy wiedzieć, w jaki sposób zrobić to dobrze. Poniżej znajdują się wskazówki w temacie – malowanie ścian i sufitów – porady.

Co najpierw się maluje? Ściany czy sufit?

Jak dobrze pomalować ściany i sufit? Podstawy malowania ścian i sufitów mówią jasno. Odświeżanie pomieszczenia za pomocą malowania zawsze powinniśmy rozpoczynać malowaniem sufitu. Jest to ważne, ponieważ jeśli pomalujemy ściany w pierwszej kolejności, to malując sufit nie mamy możliwości zabezpieczenia ścian. W skutek tego, po pomalowaniu sufitu, z całą pewnością pojawią się mniejsze bądź większe ślady farby na ścianach, które przecież właśnie skończyliśmy malować! Aby tego uniknąć, konieczne zaczynajmy pracę od sufitu.

Jak prawidłowo przygotować sufit do malowania?

Przygotowanie powierzchni do malowania jest ważne. Jednak równie ważne jest przygotowanie samego pomieszczenia pod malowanie. Należy przede wszystkim Zabezpieczyć podłogę przed pochlapaniem farbą, a także zabezpieczyć meble. Można to zrobić za pomocą folii. Z kolei jeśli chodzi o to jak przygotować sufit do malowania, to ma to ogromne znaczenie na efekt prac końcowych.

Jeśli zależy nam na idealnie gładkiej powierzchni, należy pozbyć się wszelkich, nawet najmniejszych pęknięć. Następnie, konieczne będzie użycie papieru ściernego, dzięki czemu sufit będzie gładki.

Jak malować sufit, żeby nie było pasów?

Jak malować sufit, żeby nie było pasów? Jest to pytanie, na które wielu chciałoby poznać odpowiedź. Odpowiedź z resztą jest dość prosta. Aby uniknąć pasów na suficie należy zacząć od kupienia odpowiedniej jakościowo farby; odpornej na ścieranie, wydajnej w aplikacji oraz matowej. Dlaczego matowej? Ponieważ mat sprawi, że wszelkie grudki czy niedoskonałości na powierzchni będą znacznie mniej widoczne.

Malowanie najlepiej będzie rozpocząć od trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki, czy miejsca wokół lampy. Warto również zadbać o wałek dobrej jakości, aby równomiernie rozprowadzać farbę po powierzchni.

Jak malować ściany krok po kroku?

Jak malować ściany? Poniżej znajduje się lista czynności, jakie powinno się wykonać chcąc dobrze pomalować ściany:

  1. Musimy zabezpieczyć podłogę oraz ewentualne meble,
  2. Sufit powinien być już pomalowany, dlatego konieczne będzie przyklejenie taśmy malarskiej, aby zabezpieczyć już gotową powierzchnię sufitu,
  3. Następnie pozbądźmy się niedoskonałości, takich jak pęknięcia i wszelkie nierówności. Dzięki temu malowanie będzie dokładniejsze oraz szybsze,
  4. W tym kroku możemy już zacząć malowanie.

Malowanie ścian od okna

Malowanie ścian powinniśmy rozpocząć w jednym z narożników, a następnie rozprowadzać farbę w od źródła światła, czyli rozpoczynamy malowanie ścian od okna. W ten sposób kładziemy pierwszą warstwę, następną warstwę z kolei kładziemy w odwrotnym kierunku. Robimy to po to, aby dokładnie pokryć farbą całą powierzchnię.

Podczas malowania otwórzmy okno, jeśli temperatura na zewnątrz sprawi, iż ściany szybciej wyschnąć. Zdecydowanie skróci to czas naszej pracy. Jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt duża wilgotność, farba może zacząć nam spływać po ścianie, co może skutkować powstawaniem niechcianych zacieków z farby.

Malowanie ścian wałkiem krok po kroku

Technika malowania ścian i sufitu mówi, że wałek malarski jest najlepszym narzędziem podczas prac malarskich. Dzięki niemu możemy pomalować nie tylko szybciej, ale także lepiej. Malowanie powinniśmy rozpocząć od góry i od rogu. Dzięki temu, nawet jeśli farba zacznie nam spływać po ścianie, za moment i tak będziemy malować w tym miejscu, także nie musimy się tym przejmować. Ułatwia to zdecydowanie zadanie.

Zasady malowania ścian i sufitów – podsumowanie

Malowanie ścian i sufitu krok po kroku:

  • zabezpieczamy meble oraz podłogę,
  • najpierw malujemy sufit, dopiero później ściany,
  • przed pomalowaniem, wyrównajmy i wyczyśćmy powierzchnię,
  • malowanie sufitu zacznijmy od trudno dostępnych miejsc, a malowanie ścian od okna.