Malowanie ścian – jak oddzielić kolory?

?>

Czeka Cię malowanie ścian i zastanawiasz się jak oddzielić kolory? Malowanie ścian to szybki sposób na odświeżenie pomieszczenia oraz nadanie mu nieco innego wyrazu. Czynność ta nie należy do trudnych, nic więc dziwnego, że wiele osób nie korzysta z usług ekip remontowych, tylko samemu chwyta za wałek. Decydując się na zmianę wszystkich ścian w pomieszczeniu, należy zadać sobie pytanie, na ile kolorów będą one malowane. Użycie kilku farb wymaga bowiem większej precyzji. Bardzo ważne jest wówczas oklejanie ścian do malowania.  Jak malować ściany w różnych kolorach? 

Malowanie ścian – jak oddzielić kolory?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak modnie pomalować pokój? Doskonałym i bardzo popularnym rozwiązaniem jest użycie kilku kolorów w tym samym pomieszczeniu. Barwne, kontrastowe połączenia nadają wnętrzu odrobinę świeżości, pastelowe tony wprowadzają natomiast harmonię i spokój. Odpowiednio dobranymi odcieniami można również optycznie zwiększyć pomieszczenie. Doskonałym przykładem są jasne barwy w niewielkich i wąskich pokojach.

W kamienicach, w których ściany są bardzo wysokie, sprawdzą się kolorowe sufity. Decydując się na malowanie pomieszczenia kilkoma kolorami, należy liczyć się z tym, że trzeba je od siebie odpowiednio oddzielić. Nikt bowiem nie chciałby, aby na łączeniach wystąpiły zacieki i nieestetyczne plamy. Jak malować ściany na styku z sufitem? Czy można zdecydować się na malowanie ścian do samego sufitu, czy konieczne jest pozostawienie białego paska tuż pod nim?

Oklejanie ścian do malowania – jak zrobić to poprawnie?

Decydując się na inny kolor sąsiadujących ścian lub sufit w kontrastowej barwie należy zaopatrzyć się w dobrą taśmę malarską. Wybór taśm jest ogromny, część z nich jest na tyle słaba, że farba bez problemu dostaje się pod nie podczas malowania, psując cały efekt. Zbyt mocne taśmy mogą stwarzać z kolei problemy podczas odklejania. Warto więc dobrze zorientować się w ofercie sklepów malarskich. Po wyborze odpowiedniej taśmy można już śmiało przejść do jej przyklejania. Decydując się na inne kolory na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach, wystarczy przykleić taśmę wzdłuż łączenia.

Należy jednak pamiętać, aby po pomalowaniu jednej ze ścian odczekać przynajmniej dobę przed przyklejeniem taśmy. W przeciwnym razie odklejając ją, możemy zerwać część świeżo położonej farby. Jeśli to na jednej ze ścian mają pojawić się dwa kolory, warto przed przyklejeniem taśmy skorzystać z poziomicy oraz narysowania prowizorycznej linii, by upewnić się, że taśma poprowadzona jest prosto. Nieco więcej zachodu może przynieść oklejanie ścian do malowania na styku z sufitem.

Malowanie – łączenie ściany z sufitem

Malując ściany na różne kolory, często decydujemy się na pozostawienie białego sufitu. Taki zabieg sprawia, że nawet ciemne ściany nie przytłaczają, a pomieszczenie wciąż ma swoją głębię. Jak oddzielić kolor ściany od sufitu? Udając się w różne miejsca, w wielu pomieszczeniach możemy zauważyć kilkucentymetrowy, biały pasek pod sufitem. Czy taki zabieg rzeczywiście jest konieczny? Nie zawsze! Sprawdzi się on doskonale w pomieszczeniach o krzywych ścianach. Malowanie ścian aż do sufitu sprawia, że wszystkie nierówności stają się mocno widoczne. Około 3-centymetrowy pasek bardzo dobrze je maskuje. Doskonale sprawdzi się on również w wysokich pomieszczeniach o jasnych ścianach. Zostawienie kilkucentymetrowego paska sprawi, że wysoki pokój będzie wydawał się nieco bardziej proporcjonalny.

Malowanie ścian, biały pasek pod sufitem – dokładne odcięcie

Po nabyciu wiedzy odnośnie tego, jak równo odciąć malowane ściany od sufitu zostaje jedynie poprawne naklejenie taśmy. Przed przystąpieniem do przyklejania należy dokładnie oczyścić ścianę z kurzu i innych zanieczyszczeń. W przypadku pozostawienia białego paska należy odmierzyć określoną ilość centymetrów od sufitu i zaznaczyć ją w kilku miejscach. Następnie trzeba połączyć kropki, rysując ołówkiem cienką linię i w jej miejscu przykleić taśmę. Pracę można sobie również nieco ułatwić, kupując taśmę o szerokości równej tej, którą chcemy uzyskać. Wówczas wystarczy nakleić ją na ścianie, w miejscu styku z sufitem. Jeśli decydujemy się na malowanie ściany kolorem aż do sufitu, należy przykleić na nim taśmę równo z łączeniem. Warto robić to niezwykle precyzyjnie, w przeciwnym razie w oczy mogą rzucać się niepomalowane linie.

Malowanie ścian na różne kolory to zabieg, który skutecznie odświeży każde wnętrze. Aby odcięcia pomiędzy nimi były estetyczne, warto zaopatrzyć się w dobrą taśmę malarską i skupić na precyzyjnym jej przyklejeniu. Wówczas spada ryzyko powstania niedociągnięć.