Nierówne, chropowate ściany – jak je malować w najlepszy sposób?

?>

Malowanie ścian niemal idealnie gładkich nie stanowi zwykle żadnego problemu. Wtedy można je pokryć praktycznie dowolnym narzędziem do malowania i farbą. Trudności natomiast może sprawiać ściana z licznymi nierównościami, chropowata i pełna niewielkich szczelinek i odstających punkcików. Wtedy wyzwaniem może być porządne i jednocześnie estetyczne pomalowanie ściany. Jeśli więc chodzi o chropowate ściany – jak malować je najlepiej?

Jak zamaskować nierówności na ścianie?

Nierówne ściany można pomalować w takim stanie, w jakim są, albo można spróbować je wygładzić przed pokryciem farbą. Dlatego myśląc czym malować chropowate ściany, można najpierw zastanowić się jak je w ogóle wyrównać. Drobne niedoskonałości najczęściej maskuje się gładzią gipsową, nakładając masę punktowo na wgłębienia w ścianie. Całość trzeba też zwykle oszlifować po wyschnięciu.

A jak zamaskować nierówności na ścianie w inny sposób? Jest na to metoda łatwiejsza niż nakładanie gładzi – zatem pytanie powinno brzmieć: co położyć na chropowatą ścianę? Można w tym celu wykorzystać papier gładziowy z odpornej na rozciąganie celulozy drzewnej. Taki papier ma różną grubość i gładką powierzchnię, dlatego z powodzeniem może zakryć niewielkie szczelinki na powierzchni ściany – do powierzchni chropowatej zaleca się zwykle wykorzystanie wersji o grubości 1400 lub 1700. Papier gładziowy nakłada się stosunkowo prosto, podobnie jak tapetę na ścianę, z zachowaniem tych samych zasad i z użyciem odpowiednio dobranego kleju.

Przygotowanie chropowatych ścian do malowania

Każdy rodzaj ściany przed malowaniem należy odpowiednio przygotować, a najczęściej wystarczy dopilnowanie kilku podstawowych kroków, jak:

  • odpylenie ściany, jeśli była wyrównywana gładzią i zacierana,
  • dokładne oczyszczenie ściany z kurzu i brudu,
  • gruntowanie ściany dobrze dobranym preparatem – powierzchnia zwiększy swoją przyczepność i zmniejszy chłonność,
  • dobre osuszenie ściany.

Czym malować chropowate ściany? Dobór narzędzi

W przypadku malowania chropowatych ścian, najlepiej sięgnąć po pędzle syntetyczne o kilku podstawowych wielkościach, które łatwiej docierają do szczelinek na malowanej powierzchni – jeśli ściana nie była wygładzana. Warto też wybrać pędzle o większej gęstości włosia, by farbę nakładało się lepiej i efektywniej. Chropowate ściany można też malować syntetycznymi wałkami – obecnie w sklepach dostępne są nowoczesne wersje o różnych funkcjach ułatwiających i przyspieszających proces malowania ścian.

Jakie farby do chropowatych ścian wybrać?

Istnieją pewne rodzaje farb, które pozwalają zminimalizować widoczność wszelkich nierówności na ścianach. Jednym z takich preparatów są farby strukturalne – doskonale nadają się do chropowatych powierzchni, ponieważ dzięki swoim właściwościom wypełniają i maskują drobne rysy, pęknięcia czy inne wgłębienia. Tego rodzaju farby pozwalają też na stworzenie efektu dekoracyjnego w sposób jednolity na całej ścianie, zasłaniając nieregularne mankamenty.

Z kolei czym malować chropowate ściany, by powierzchnia wydawała się maksymalnie gładka? Dobrym patentem jest wykorzystanie farby mocno matowej, która niejako optycznie zasłania niedoskonałości ściany. Można też sięgnąć po specjalne farby maskujące, które mają właściwości antyrefleksyjne i dobrze się nakładają, tworząc możliwie najgładszą powierzchnię. Najlepiej w tym celu wybrać dobrej jakości farby lateksowe. Zakrywając nierówności ścian warto poczekać, aż chropowata ściana po malowaniu wyschnie, by dopiero sprawdzić jak nakładać kolejną warstwę produktu.

Chropowate ściany jako atut

Wielu zastanawia się też, czy farbą pokryje nierówności – nawet z pomocą najlepszych jakościowo emulsji. Chropowate ściany jednak nie muszą być zawsze postrzegane jako przeszkoda – można spojrzeć na nie jak na świetną okazję do stworzenia unikalnej dekoracji w pomieszczeniu. Można na przykład jedną z takich nierównych ścian w salonie pomalować czarną brokatową farbą strukturalną, tworząc unikalny kontrast z pozostałymi ścianami. Taki zabieg sprawdzi się jako ozdoba salonu nowoczesnego czy urządzanego w stylu glamour.