O czym warto pamiętać, budując taras w ogrodzie?

?>

Marzysz o miejscu, w którym mógłbyś wypić kawę, odpocząć? A może chciałabyś mieć przestrzeń, w której czytałbyś książki całym dniami? Takim miejscem będzie przydomowy taras! To marzenie, które może stać się rzeczywistością, nie wymaga dużych środków finansowych oraz wcale nie jest trudne do zrealizowania! Do dzieła!

Budowa tarasu w ogrodzie – na co zwrócić szczególną uwagę

Przede wszystkim należy rozpocząć od lokalizacji tarasu, uwzględniając wielkość i umiejscowienie działki oraz osobiste preferencje. Zastanów się, do jakich celów będzie Ci służył. Następnie wytycz obszar przyszłego tarasu, w zależności, jaki kształt chcesz uzyskać. Przysłużą Ci się do tego sznur i wbite paliki. W następnej kolejności oczyść teren z warstwy roślinnej i wyrównaj glebę.

Teraz należy wykonać konstrukcję tarasu. Najlepiej przeczytać instruktaże, czy poradniki, co do dokładnych następujących po sobie kroków, które nas jeszcze czekają. W zależności od tego, jaki rodzaj tarasu wybierzemy naziemny, czy nadziemny oraz jakich użyjemy materiałów. Możesz to oczywiście oddać w ręce profesjonalistów, którzy zajmą się wszystkim.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześniej zadecydować, z czego będzie wykonana podłoga naszego wymarzonego tarasu. Możemy wybrać spośród takich materiałów jak: podłoga z desek drewnianych, płytek, płyt betonowych, kamienia, palet, kostki brukowej, czy deski tarasowe z kompozytu.

Taras z desek kompozytowych to trwałość na lata

Kompozytowe deski tarasowe to doskonały wybór, ponieważ imitują one drewno, są trwałe, wytrzymałe, odporne na temperatury zarówno niskie, jak i wysokie. Nie straszne im niekorzystne warunki atmosferyczne. Deski są łatwe w czyszczeniu i w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają impregnacji.

Zalety tarasu

Własny taras z pewnością ma same zalety, zacznijmy od tego, że masz własne miejsce na świeżym powietrzu, w którym możesz podziwiać widoki, czy spędzić czas. To także przyszłe miejsce spotkań w gronie przyjaciół i rodziny podczas grilli, czy uroczystości rodzinnych. Jego urządzenie będzie zależało od przyszłego przeznaczenia. Ma to być jednak sfera odpoczynku, relaksu, w której wszyscy będą się komfortowo czuć.

Jak urządzić taras?

Taras można urządzić jako kontynuację motywów dominujących w domu, tak aby pasował stylem do nich. Jakie meble mają tam się pojawić? Należy przewidzieć miejsce na grilla, fotel bujany, czy parasol. Aby ocieplić przestrzeń, możemy pomyśleć o poduszkach, świecach, zieleni.

Roślinność musimy, dobrać kierując się dostępem światła. I tak na nasłoneczniony taras możemy wybrać takie rośliny, jak:  pelargonia, surfinia, petunia, lawenda, aksamitka, czy dalia. Na zaciemniony taras idealnie nadadzą się niezapominajki, fuksja, bukszpan, azalia, cis. Zwróć uwagę na donice, w jakich je umieścisz, a możliwości jest wiele: gliniane, plecione, ceramiczne, betonowe, drewniane. Aby nadać nastrój, warto także pomyśleć o oświetleniu, lampkach, które pięknie będą prezentować się nocą.

 

Źródło zdjęć: freepik.com