Odwadnianie gruntów

?>

Wysoki poziom wód gruntowych jest często spotykanym problemem, z którym musi sobie poradzić niejeden deweloper zanim zacznie inwestycję. Aby poradzić sobie z tym zadaniem, niezbędne jest wykonanie planu odwadniania, a także zastosowanie specjalistycznych rozwiązań, które pozwalają na efektywne osuszanie i stabilizację gruntów. Przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom.

Projektowanie odwodnienia gruntu

Jeśli prowadzisz inwestycję, która wiąże się z prowadzeniem wykopów poniżej naturalnego lustra wody, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że skuteczne, efektywne i szybkie odwadnianie gruntów jest niezbędne. Umożliwia ono przeprowadzenie całej inwestycji i sprawia, że cała budowa jest bezpieczna.

Aby jednak podjąć się skutecznego odwodnienia gruntów, należy wcześniej wykonać plan takiego przedsięwzięcia. Jest on konieczny w celu ustalenia optymalnej metody odwadniania, uwzględniającej specyfikę terenu, a tym głębokość wód gruntowych, rodzaj gleby, jej uwarstwienie, a także przewidywany wpływ odwadniania na okoliczne tereny. Te szczegółowe analizy są konieczne w celu uzyskania optymalnego rozwiązania, które nie wpłynie negatywnie na inwestycję i jej koszty, a także na znajdujące się obok środowisko.

Igłofiltry i studnie depresyjne

W celu odwadniania gruntów stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje instalacji. Pierwszą z nich są igłofiltry, czyli systemy długich rur o niewielkiej średnicy (ok. 60 mm), zakończonych filtrami szczelinowymi. Igłofiltry umieszczane są w gruncie, a następnie łączone za pomocą kolektora ssącego, podłączonego do pompy ciśnieniowej. Wytwarza ona ciśnienie, które powoduje zasysanie wody gruntowej, a w efekcie – osuszenia terenu.

Drugim rodzajem instalacji wykorzystywanej do odwadniania są studnie depresyjne, wykorzystujące zatapialne pompy głębinowe. Zazwyczaj wykorzystywane są one podczas odwodnień głębokich, przeznaczonych do głębokich wykopów, gdzie niezbędne jest ustabilizowanie gruntu na wysokości większej niż 6 m, co można by było osiągnąć za pomocą igłofiltrów. Studnie depresyjne są też stosowane zazwyczaj na gruntach o stosunkowo wysokiej przepuszczalności.

Wykonanie projektu od A do Z

Jeśli nie jesteś specjalistą od odwadniania terenu, nawet specjalistycznie przygotowany projekt może nie być dla ciebie wystarczający. W takim przypadku polecamy ci pełne wykonanie projektu przy współpracy z firmą profesjonalnie zajmującą się odwadnianiem, której ofertę znajdziesz pod adresem Hamer.pl.

Hamer zapewni ci kompleksowe usługi, od wykonania projektu odwadniania, uwzględniającego wszystkie szczegóły tego przedsięwzięcia, poprzez instalację igłofiltrów lub wykonanie studni depresyjnej, aż po wykonanie pełnego odwadniania terenu. Jeśli jednak preferujesz wynajem urządzeń i samodzielne wykonanie prac, także znajdziesz w ich ofercie coś dla siebie: wypożyczalnię sprzętów niezbędnych do osuszenia gruntów.