Okna do domu. Jakie możemy wybrać?

?>

Wybór okien do domu dla ludzi zaczynających budowę wydaje się czymś bardzo prostym i niewymagającym szczególnej uwagi. Wszystko zmienia się, kiedy nadchodzi moment zakupu. Okazuje się wówczas, że sklepy oferują dziesiątki różnych modeli różniących się materiałem, sposobem zamykania i liczbą szyb.

Jak wybrać okna do domu bez stresu i bólu głowy?

  1. Dokładnie zapoznaj się z projektem i odwiedź specjalistów

Odwiedzanie różnych punktów sprzedaży stolarki okiennej pozwala zorientować się w ofertach producentów. Zakup zwykłych pionowych okien nie będzie zbyt skomplikowany, dużo trudniej sytuacja przedstawia się w przypadku przeszklenia tarasowego, które jest obecnie bardzo modne.

  1. Pierwsza poważna decyzja, czyli wybór profilu

Na rynku znajdziemy okna wykonane z wielu materiałów, więc wybór odpowiedniego to nie tylko kwestia estetyki. Niektóre materiały nie nadają się do konkretnych pomieszczeń. Najbardziej popularne materiały to plastik, drewno i aluminium.

Okna drewniane – to klasyczny wybór, który wielu kojarzy się z pełnymi drzazg, nieszczelnymi starymi oknami, jakie były później masowo wymieniane na plastikowe profile. Jednak obecnie produkowane okna bardzo często są wyposażone w uszczelki, które zapobiegają utracie ciepła, a drewno jest zabezpieczone wieloma wodoszczelnymi lakierami, dzięki którym okno będzie służyło latami. Ta pozycja to najlepszy wybór dla ludzi pragnących stylowych i oryginalnych okien, nie jest jednak polecana do szczególnie wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienka.

Okna plastikowe – to najczęściej wybierany przez klientów profil okien. Cechują się stosunkowo niską ceną i nie wymagają prac konserwacyjnych. Plastik nie jest najsztywniejszym materiałem, więc aby zwiększyć wytrzymałość okien producenci wzmacniają je kształtownikami najczęściej aluminiowymi, które niestety pogarszają szczelność, dlatego coraz częściej zastępowane są przekładkami kompozytowymi – warto to zapamiętać i zapytać sprzedawcę! Okna wykonane z plastiku najlepiej sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach, nie poleca się ich w przypadku dużego przeszklenia.

Okna aluminiowe – najbardziej ze wszystkich odporne na warunki atmosferyczne. Idealne do przeszkleń tarasowych, cechują się największą sztywnością spośród wszystkich opisywanych modeli.

  1. Wybierz odpowiedni sposób otwierania

Przy standardowych oknach pionowych okna mogą się jedynie uchylać i otwierać lub być wmontowane na stałe. W przypadku okien tarasowych warto dowiedzieć się o systemie otwierania. Najpopularniejsze są drzwi rozwieralno-uchylne. Wybierając je poleca się zainwestować w hamulec, powstrzymujący przed zatrzaśnięciem. Opcja z systemem uchylno-przesuwnym jest wygodniejsza w użyciu, ale też droższa, otwarte drzwi są odsuwane na bok, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. Natomiast okna podnoszono-przesuwne pozwalają na posiadanie bardzo szerokich skrzydeł, nawet do kilkunastu metrów, a co za tym idzie bardzo dużej powierzchni przeszklenia.

  1. Montaż okien i możliwość zakupienia dodatkowego wyposażenia

Okna to nie wszystko, warto wyposażyć się również w parapety oraz osłony przeciwsłoneczne. W tym celu najlepiej udać się do salonu, który posiada w swojej ofercie dopasowane kolorystycznie i stylowo zestawy, aby całość wyglądała spójnie. Najbardziej polecany montaż okien, to sposób warstwowy. Styk okna jest wtedy zabezpieczany za pomocą taśm, co zmniejsza ryzyko zawilgocenia pianki, a w konsekwencji pojawienia się wilgoci i grzybów. Idealnym i korzystnym finansowo rozwiązaniem jest oczywiście zakup okien wraz z usługą montażu.

Szukasz idealnych okien? Postaw na fachowców

Okna do domu to wyposażenie, które ma służyć przez lata, warto więc zadbać, aby były dopasowane do naszych potrzeb i wykonane z najlepszej jakości materiałów.

Szukasz idealnych okien? Odwiedź stronę https://okna-bramy.com/oferta-dla-domu/okna/ i zapoznaj się z ofertą firmy WOKA (trzy oddziały: Poznań, Słubice, Gorzów Wielkopolski) – to fachowcy z ponad 17-letnim doświadczeniem!